تاکید سوریه بر پیوستن اسرائیل به معاهده منع سلاح کشتار جمعی

تهران-ایرنا- نماینده دائم سوریه در سازمان منع سلاح شیمیایی روز سه شنبه تاکید کرد تنها با ملزم کردن رژیم صهیونیستی برای پیوستن به معاهده منع سلاح های کشتار جمعی، خاورمیانه ای عاری از این سلاح ها خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بسام صباغ در کنفرانس کشورهای عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گفت: سوریه از خاورمیانه عاری از سلاح کشتار جمعی حمایت می کند اما این مسئله تنها زمانی محقق می شود که اسرائیل به پیوستن به معاهده منع سلاح های کشتار جمعی ملزم شود.

وی افزود: سوریه خواستار مقابله با تهدیدهای تروریست هایی که از سلاح های شیمیایی استفاده می کنند شد و خواست موضع صریحی در قبال کشورهایی که بر جنایت تروریست ها سرپوش می گذارند، اتخاذ شود.

صباغ گفت: سوریه به تعهدات خود در معاهده منع سلاح های شیمیایی پایبند بوده و بار دیگر تمایلش را برای همکاری سازنده با  دبیرخانه فنی و تیم های مختلف سازمان منع سلاح‌های کشتار جمعی اعلام می کند. 

این مقام سوری تاکید کرد که کشورش استفاده از سلاح های شیمیایی در هر شرایطی را محکوم می کند.

صباغ در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: با وجود پیشروی ارتش سوریه در نابودی تروریست ها یا حصول پیشرفت در روند سیاسی کشور، اما واشنگتن به دنبال گمراه کردن افکار عمومی با هدف ایجاد بهانه هایی برای تجاوز به خاک سوریه است.

نماینده دائم سوریه در سازمان منع سلاح شیمیایی  بار دیگر از این سازمان خواست تیم تحقیقات خود را به مناطق آزاد شده از دست تروریست ها بفرستد تا تحقیقات لازم را درباره حملات شیمیایی پیشینتروریست ها در این مناطق انجام دهند.

اسرائیل مقادیر زیادی سلاح کتشار جمعی در اختیار دارد و  با حمایت آمریکا پیوسته آن را توسعه داده است.

بشار الجعفری نماینده دایم سوریه در سازمان ملل نیز چند روز پیش با اشاره به دعوت دمشق به ایجاد یک منطقه خالی از سلاح هسته ای در خاورمیانه، بر ضرورت پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده منع گسترش سلاح هسته ای (ان پی تی) تاکید کرد.

ده ها کشور در سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور- مهر ماه ۱۳۹۶) پیمان منع گسترش سلاح هسته ای را در رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل متحد تایید کردند، اما این پیمان تاکنون به دلیل مخالفت برخی کشورها از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه اجرایی نشده است.

پنج کشور آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس رسما سلاح اتمی در اختیار دارند و هند، پاکستان و رژیم اسرائیل این پیمان را امضا نکرده اند.

گزارش های بین المللی حاکی از ساخت دهها سلاح اتمی توسط رژیم صهیونیستی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =