آزادی ۳ زندانی سیاه‌پوست در آمریکا پس از ۳۶ سال

تهران- ایرنا- سه مرد سیاه پوست که سال ۱۹۸۳ به اتهام قتل به زندان محکوم شده بودند، امروز (سه شنبه) پس از ۳۶ سال، تبرئه و آزاد شدند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز، سه مرد سیاه‌پوست که به اشتباه از سال ۱۹۸۳ در آمریکا زندانی بودند، امروز طبق دستور دستگاه قضایی آزاد شدند.

این سه مرد که در سال ۱۹۸۳ و در زمان اجرای حکم، نوجوان بودند، به قتل پسر بچه ای چهارده ساله متهم شدند. اکنون بعد از ۳۶ سال، دادستان های آمریکا به اشتباه بودن حکم اعلام شده اذعان و اعلام کردند که این سه مرد بی گناه هستند و فرد دیگری قاتل است.

«آلفرد چستنات، رنسوم واتکینز و آندرو اشتوارت» که هر کدام حدود ۵۰ سال سن دارند و ۳۶ سال از عمر خود را در پشت میله های زندان سپری کرده اند، پس از آزادی از زندان در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کردند که در این سالها بارها تأکید کردند که بی گناه هستند اما هیچ مرجع قضایی به سخنان آنها گوش نداده است.

سال گذشته نیز بی‌گناهی «لامونته مکینتایر» سیاهپوست آمریکایی که ۲۳ سال پیش به اشتباه به اتهام ارتکاب ۲ فقره قتل زندانی شده بود، اثبات و از زندان آزاد شد.

بیگناهی این شهروند چهل و یک ساله ایالت کانزاس ایالات متحده که به اتهام ارتکاب قتل، به تحمل دو بار حبس ابد محکوم شده بود، پس از گذراندن بیش از نیمی از عمر خود پشت میله های زندان، در دادگاه اثبات شد.
مکینتایر در سن ۱۷ سالگی با شهادت یک شاهد که بعداً حرف خود را پس گفت، محکوم شد اما دادستان ها در همان هنگام نیز نتوانستند شواهد فیزیکی یا انگیزه ای برای اقدام به این قتل ها در سال ۱۹۹۴، ارایه دهند.
این نخستین بار نیست که بیگناهی شهروندان ایالات متحده پس از محکومیت به تحمل مجازات های سنگین در دادگاه های این کشور، اثبات و مقامات قضایی وادار به آزاد کردن آنها می شوند. ۹۰۴۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =