بیماری‌های غیر واگیر علت ۸۲ درصد از مرگ و میرها در کشور است

شیراز - ایرنا- بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی و برخی دیگر از بیماری‌ها که عمدتا به نوع و سبک زندگی افراد بستگی دارد مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر به شمار می‌روند ، به گفته مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت این بیماری‌ها عامل ۸۲ درصد از مرگ و میرما در جامعه ایرانی است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه در کارگاه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر در ایران که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد گفت: در سه تا چهار دهه گذشته، نظام سلامت کشور موفق شده که با یک رویکرد بسیار جامع و موثر، بیماری های واگیردار را در کشور کنترل کند.

افشین استوار رویکرد اساسی نظام سلامت را رویکرد نظام شبکه عنوان کرد و افزود: به این ترتیب در دورترین نقاط کشور، دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی برای همه مردم فراهم شده است.از سویی دیگر روند توسعه در کشور باعث شده جمعیت رو به سالمندی پیش رود، امید به زندگی و میانگین عمر نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به احداث یک خانه بهداشت در هر روستای بالای ۵۰۰ نفر جمعیت و انتخاب یک بهورز به عنوان نیروی ارایه دهنده خدمات تخصصی بهداشتی ادامه داد: با اقدامات بسیار ساده ای که بهورز انجام می دهد، بیماری‌های واگیردار در کشور کنترل شده است،

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت مهمترین مسئله ای که سلامت مردم را تهدید می کند، بیماری های غیرواگیر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۸۲ درصد موارد مرگ و میر در کشور، به دلیل بیماری های غیرواگیر اتفاق می افتد و تنها ۱۸ درصد به دلیل بیماری‌های واگیردار و دیگر  علت ها اتفاق می افتد، پس اولویت اساسی در کشور پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است.

به گفته این مقام مسوول در وزارت بهداشت، بیماری های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی، مهم ترین بیماری های غیرواگیر به شمار می روند که در مجموع این چهار بیماری، ۷۵ درصد از ۸۲ درصد مرگ را به خود اختصاص می دهند.

او عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را به دو دسته رفتاری و بیولوژیک تقسیم کرد و گفت: عوامل خطر رفتاری مانند مصرف سیگار و الکل، تغذیه ناسالم و کم تحرکی است، بر اساس آمار به دست آمده، بیش از ۵۵ درصد مردم کشور کمتر از  ۱۵۰ دقیقه تحرک در هفته دارند و ۱۵ درصد از مردم کشور نیز دخانیات مصرف می کنند.

 افشین استوار: چاقی بیش از ۶۵ درصد ایرانی‌ها   خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش داده است

چاقی بیش از ۶۵ درصد ایرانی‌ها و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه چاقی و فشارخون بالا از عوامل خطر بیولوژیک در بیماری های غیرواگیر هستند، اضافه کرد: بیش از ۶۵ درصد مردم کشور، چاق هستند یا اضافه وزن دارند، حدود ۳۰ درصد جمعیت بزرگسال کشور فشارخون بالا دارند، ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال کشور، قندخون بالا دارند و حدود ۲۵ درصد جمعیت چربی خون دارند که باید پیشگیری شود.

دکتر استوار ادامه داد: لازم است عوامل خطر رفتاری و بیولوژیک در بیماری‌های غیرواگیر کاهش یابد تا بیماری های غیرواگیر در کشور کمتر شود، همچنین تلاش مسوولان سلامت در کشور بر این است که در مرحله نخست، آگاهی به مردم و در مرحله دوم اجرای پویش های انسانی مانند بسیج ملی کنترل فشارخون صورت پذیرد، البته باید خدمات کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر در کشور توسعه یابد.

او تاکید کرد: ممنوعیت تبلیغات کالاهای آسیب رسان که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، در کشور به صورت یک قانون در آمده است که از اقدامات مهم پیشگیری از بیماری های غیرواگیر محسوب می شود و لازم است برای افزایش آگاهی مردم نسبت به عوامل پیشگیرانه بیماری های غیرواگیر، از رسانه ها، جامعه مدنی، سازمان های مردم نهاد و ائمه جماعات کمک گرفت.

کارگاه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر در ایران، صبح روز سه شنبه ، پنجم آذر، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شد و به مدت سه روز ادامه دارد.

اخبار مرتبط