سفرای ایران و عراق در لندن بر تقویت روابط دو کشور تاکید کردند

لندن – ایرنا – سفرای دو کشور ایران و عراق روز سه شنبه در لندن دیدار و درباره تقویت روابط دو کشور رایزنی و تبادل‌نظر کردند.

«حمید بعیدی نژاد» با انتشار پیامی در توییتر نوشت:‌ در ملاقات امروز با جناب آقای «محمد جعفر صدر» سفیر جدید عراق در لندن، دو طرف ضمن اشاره به اهمیت اشتراکات تاریخی، دینی، فرهنگی و اقتصادی دو کشور، تقویت هر چه بیشتر روابط برادری میان دو ملت را عامل تأمین منافع دو ‌ملت و همچنین ارتقاء صلح و امنیت منطقه و جهان دانستند.

روابط ایران وعراق به گفته حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان راهبردی، تاریخی و بسیار مهم است. روحانی اسفند ماه گذشته به دعوت مقامات رسمی جمهوری عراق به این کشور سفر و با برهم صالح رییس جمهوری، عادل عبدالمهدی نخست وزیر و حمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق ملاقات کرد.

یادداشت تفاهم همکاری میان وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت تجارت عراق، یادداشت تفاهم احداث پروژه راه آهن بصره - شلمچه، یادداشت تفاهم تسهیل روادید برای سرمایه‌گذاران، تجار و بازرگانان، یادداشت تفاهم همکاری مشترک در زمینه‌های مرتبط با سلامت و تفاهمنامه همکاری مشترک میان وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت نفت جمهوری عراق، ۵ سند همکاری مشترکی است که وزیران و مسوولان دو کشور در حضور روحانی و عبدالمهدی نخست وزیرعراق امضا کردند.

دیدار و سخنرانی در جمع نمایندگان احزاب و گروه های سیاسی، نخبگان و رهبران ادیان، مذاهب، قومیت ها و سران عشایر عراقی وحضور و سخنرانی در همایش مشترک تجاری ایران و عراق که در کاخ نخست‌وزیری این کشور برگزار شد از برنامه های ویژه دکتر روحانی در این سفر بود.

وی پس از بازگشت به ایران، سفر اخیر خود را نقطه عطفی در روابط ایران و عراق خواند و اظهار امیدواری کرد تصمیمات اتخاذ شده در این سفر به سود دو ملت باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =