اروپا در آستانه اعلام وضعیت «اضطرار اقلیمی»

تهران - ایرنا - کمتر از یک هفته مانده به بیست و پنجمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد به میزبانی مادرید ( ۱۱ تا ۱۸آذر) و تشدید نگرانی‌ها در میان اروپایی‌ها نسبت به تبعات ناشی از تغییرات آب و هوایی، اتحادیه اروپا در آستانه اعلام «اضطرار آب و هوایی» است.

به گزارش روز سه‌شنبه یورونیوز، پارلمان اتحادیه اروپا در روزهای باقی مانده تا برگزاری اجلاس بین المللی آب و هوایی مادرید، به بحث و گفت وگو درباره تغییرات اقلیمی نشسته و بدنبال صدور قطعنامه ای در این زمنیه است.

قانون گذارانی که از این قطعنامه حمایت کرده اند، اعلام کرده اند از اول دسامبر(10 آذر) به کمیسیون اتحادیه اروپا برای اجرای چنین طرحی فشار وارد خواهند کرد.

این نمایندگان قصد دارند طرح اعلام «اضطرار اقلیمی» را به صورت نمادین پیش از کنفرانس اقلیمی مادرید، موسوم به «کوپ ۲۵» تصویب کنند.

پاسکال کانفین رئیس کمیسیون محیط زیست پارلمان اروپا، حامی و مبتکر اصلی چنین قطعنامه ای است. پاسکال کانفین در صفحه توئیتر خود نوشت: «تصویب قطعنامه اعلام «وضعیت اضطراری آب و هوا» نمادین است، اما وحشتناک است اگر هفته آینده این طرح رای نیاورد. من از تمام نمایندگان پارلمان می خواهم به مسئولیت خطیر خود توجه کنند.»

بحث و گفت وگو درباره این قطعنامه نمادین در حالی صورت می گیرد که سازمان ها و فعالان محیط زیستی انتقادات فراوانی از «بی عملی» اروپا دربرابر تغییرات اقلیمی دارند.

سازمان «صلح سبز» (Green Peace) در واکنش به بحث درباره این قطعنامه نمادین در صفحه توییتری خود نوشت: «جهان نیازی به فعالیت های نمادین ندارد، جهان نیازمند افراد شجاع برای گرفتن تصمیم های مهم است»

ویل نینیستو نماینده سبزهای پارلمان اروپا به یورنیوز می گوید که نمایندگان پیشنهاد دو قطعنامه را داده اند.

یکی از آنها مربوط به اعلام «وضعیت اضطراری اقلیمی» است و دیگری فشار پارلمان به کمیسیون اتحادیه اروپا تا کشورهای عضو اتحادیه طرح مربوط به «دی اکسیدکربن زدایی» را در دستورکار قراردهند.

ویل نینیستو گفت: در حالی که ما درخواست دوم، مبنی بر پایان تولید گازهای کربنی تا سال ۲۰۵۰ را اولویت خود قرارداده بودیم اما نمایندگان لیبرال پارلمان تصمیم گرفتند تنها طرح اول را به بحث بگذارند.

اورسولا فُون در لاین رئیس آینده کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده است که مبارزه با تغییرات اقلیمی اولویت اصلی اتحادیه اروپا خواهد بود. او هم خواستار اروپایی عاری از گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ است.

ساکنان «قاره سبز» نگران تغییرات اقلیمی

روزنامه "لا کروا" فرانسه اخیر اعلام کرد طبق نظرسنجی موسسه «ب.و.آ»(BVA) که یک هفته پیش از آغاز بیست و پنجمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل انجام شده، از هر دو نفر اروپایی، یک نفر دغدغه جدی نسبت به تغییرات اقلیمی دارد و آن را در صدر فهرست مهم ترین چالش های پیش روی جهان می داند.

«ساموئل لِره» نماینده حقوقی بنیاد فرانسوی "طبیعت و انسان"  در این زمینه می گوید: من هرگز انتظار نداشتم دغدغه نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی، معضل تغییرات اقلیمی باشد. این نتیجه نشان می دهد که آنها منتظر پاسخ دولت‌ها در قبال معضلات آب و هوایی هستند.

پس از خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ از پیمان بین المللی آب و هوایی پاریس ، نگرانی ها درباره تغییرات اقلیمی سریع و مخرب در نقاط مختلف جهان افزایش یافته است.

این نظرسنجی همچنین حاکی است 39 درصد مردم اروپا خواستار دسترسی آسان به امکانات درمانی هستند . همین میزان از شرکت کنندگان در نظرسنجی نیز نسبت به مساله بیکاری ابراز نگرانی کرده اند.

بیست و پنجمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، روزهای دوم تا نهم دسامبر( ۱۱ تا ۱۸آذر) به ریاست دولت شیلی و به میزبانی مادرید برگزاری می شود. قرار بود شیلی میزبان این نشست باشد اما وقوع ناآرامی های اخیر در پایتخت این کشور، میزبانی نشست را در اختیار مادرید قرار داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =