آنکارا: ۳۷۰ هزار آواره دیگر سوری از ترکیه به کشورشان بازگشتند

آنکارا- ایرنا- مقام های ترکیه می گویند به دنبال عملیات موسوم به چشمه صلح که با مخالفت های بین المللی و منطقه ای همراه بوده ، حدود ۳۷۰ هزار آواره سوری دیگر از ترکیه به کشورشان بازگشته اند، آماری که هنوز منابع مستقل آن را تایید نکرده اند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه در روز سه‌شنبه،  فواد اوکتای معاون رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست بین المللی راهکاری بومی برای حل مشکل مهاجران و آوارگان در شهر غازی‌عنتپ ترکیه گفت: حدود ۳۷۰ هزار سوری به مناطق آزادشده از دست تروریست‌ها در کشورشان بازگشته‌اند.

وی تأکید کرد: کسانی که صادقانه خواهان حل بحران سوریه هستند، باید برای ایجاد منطقه امن در این کشور تلاش کنند. بدون توجه به اظهارات دیگران و میزان حمایت آنان، برای تشکیل کریدور صلح مصمم هستیم.

آنکارا اعلام کرده قصد دارد تا با عقب راندن شبه نظامیان کرد، پناهندگان سوری را به این مناطق بازگرداند. رییس جمهوری ترکیه گفته است که بیش از سه میلیون پناه جوی سوری در ترکیه حضور دارند.

از سوی دیگر چندی پیش سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در پی تدارک دولت سوریه برای بازگشت پناهجویان به کشورشان اعلام کرد که بیش از ۳۱۱ هزار پناهجوی سوری به کشور خود بازگشته اند. با احتساب رقم اعلام شده از سوی معاون رئیس جمهور ترکیه، کل اتباع سوری که از ترکیه به وطن خود بازگشته‌اند، نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

سلیمان سویلو در نشستی با موضوع ششمین کنفرانس وزرای روند بوداپست گفت: به دنبال آغاز آرامش و ثبات در سوریه طی دو سال گذشته، ۳۱۱ هزار و ۹۶۸ سوری به کشورشان بازگشتند.

وزیر کشور ترکیه با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۸ میلادی  ۲۴۵ میلیون نفر مهاجر بین‌المللی در جهان وجود داشته است، افزود: این رقم از جمعیت برزیل بیشتر است.

به گفته وی آمار افرادی که در سراسر جهان از محل اقامت خود رانده شده‌اند طی ۱۵ سال گذشته با سه و نیم برابر افزایش به ۷۱ میلیون نفر رسیده است که بیش از جمعیت فرانسه می‌باشد.

این در حالی است که دولت سوریه نیز طی چند ماه اخیر اقدام به ارسال امکانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبکه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها کرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.

این مقام ترک گفت: ترکیه میزبان حدود ۴.۵ میلیون پناهنده خارجی است که حدود ۳.۶ میلیون تن از آنها تحت حمایت نهادهای بین المللی هستند.

جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران ۲۳.۵ میلیون اعلام شده بود که با یورش گروه های تروریستی به این کشور و طی این سال ها نزدیک به ۱۲ میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این کشور و کشورهای ترکیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز پیشتر اعلام کرد که از آغاز بحران سوریه تاکنون تعداد آوارگان سوری که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از ۵ میلیون نفر فراتر رفته است.

مقام های ترکیه ای می گویند ، اکنون با توجه به بازگشت ثبات و امنیت در سوریه شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و کار قانونی این امر هستند.

هم اکنون دولت سوریه اقدام به ارسال امکانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبکه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها کرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.

تاکنون حدود ۵ میلیون آواره سوری به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از ۸۰ درصد از خاک این کشور به خانه و کاشانه خود بازگشته اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می رسد در آینده نزدیک این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha