عالی‌ترین نهاد بین‌المللی دریانوردی نگرانی‌های ایران را مشروع می‌داند

لندن– ایرنا– مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) و کشورهای عضو با مسائلی که ایران به عنوان محدودیت‌های غیرقانونی اعمال شده از سوی آمریکا مطرح می‌کند همراه و نگرانی‌های ایران را مشروع می‌دانند.

«محمد راستاد» این مطلب را روز سه‌شنبه در حاشیه دومین روز از سی‌ویکمین اجلاس سازمان بین‌المللی دریانوردی در لندن در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد.
وی افزود: مواردی که ما درباره ضرورت فعالیت بدون محدودیت کشورهای عضو آیمو و تامین امنیت دریانوردی اشاره می‌کنیم، براساس ساختار این سازمان مشروع و درست است، اما با توجه به تخصصی‌بودن آیمو و وابستگی به سازمان ملل متحد، قدرت اجرایی برای رفع چنین محدودیت‌هایی مانند تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا را ندارد.
وی ادامه داد:‌ با این حال از  نظر منطقی بودن مسائلی که ما مطرح می‌کنیم این همراهی از طرف آیمو وجود دارد و گاهی در خروجی‌های اجلاس‌ها به گونه‌ای این موضوع منعکس شده است.

راستاد با بیان اینکه کشورهای عضو آیمو با مسائل مطرح شده ایران از اعمال محدودیت‌های غیرقانونی همراهی دارند، افزود: عمده کشورها معتقدند نگرانی‌های ما مشروع و درست است اما به واسطه‌ تهدیدها از سوی آمریکا بویژه علیه شرکت‌های کشتیرانی خصوصی بین‌المللی، محدودیت‌ها و پیامدهایی متوجه بخش کشتیرانی ما می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا از ظرفیت اجلاس سازمان بین‌المللی دریانوردی می‌توان در راستای طرح ائتلاف امید بهره‌برداری کرد، گفت:‌ یکی از نکات تاکید شده ایران در اجلاس اخیر، ضرورت تضمین امنیت دریانوردی و تردد امن ناوگان تجاری بود. به طور معمول بهتر است این امر در قالب همکاری‌های منطقه‌ای انجام شود.مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: به نظر می رسد که آیمو نیز به درستی روی این موضوع تاکید دارد؛ ما انتظار داریم مسیری که توسط جمهوری اسلامی مبنی بر همکاری‌های منطقه پیشنهاد کرده به یک پروژه اجرایی تبدیل شود.

انتظار داریم مسیری که توسط جمهوری اسلامی مبنی بر همکاری‌های منطقه پیشنهاد کرده به یک پروژه اجرایی تبدیل شود.

وی یادآورشد:‌در ماه‌های اخیر دستکم سه حادثه برای نفتکش‌های ایران در دریای سرخ رخ داد که پس از بررسی‌ها مشخص شد عمدی بوده است.

راستاد تصریح کرد: اگر بتوانیم در قالب همکاری‌های منطقه‌ای از این اتفاق‌ها پیشگیری کنیم، می‌توانیم مشکلات ایجاد شده را برطرف کنیم. این مساله مستلزم اجرایی شدن پیشنهاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است؛ یعنی «همکاری‌های منطقه‌ای برای تامین و ارتقاء امنیت کشتی‌رانی تجاری در آب‌هایی که تهدیداتی علیه آنها به وقوع پیوسته.»

با توجه به افزایش‌تنش‌ها در منطقه خاورمیانه در نتیجه اقدامات آمریکا و متحدانش و اتهام‌زنی‌های مکرر علیه ایران، رئیس جمهوری ایران مهرماه امسال در سخنرانی خود در مجمع عمومی، از طرحی با نام «ائتلافِ امید- HOPE» یعنی «ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) رونمایی کرد که هدف آن حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز برای همه کشورهای منطقه است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، هدف «ائتلاف امید» را ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه همه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان آنها اعلام کرد و افزود: این ابتکار بخش‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را دربرمی‌گیرد.

طرح «ابتکار صلح هرمز» شامل موارد دیگری همچون، عدم تجاوز، عبور امن انرژی از منطقه، رد هرگونه دخالت در امور داخلی کشورها و ... است.
2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha