زمینه مشارکت بسیجیان در برنامه‌های اشتغالزایی روستایی فراهم می‌شود

تهران- ایرنا- زمینه مشارکت بسیجیان و گروه‌های جهادی در توسعه برنامه‌های عمرانی، زیرساختی و اشتغالزا در مناطق روستایی با امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان شهرداری ها، دهیاری‌های کشور و سازمان بسیج سازندگی فراهم می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای برنامه‌های دولت و برنامه ششم توسعه کشور در زمینه توسعه اقتصادی و رونق اشتغال در ۳۱ شهرستان کمتر توسعه‌یافته امضا شد.
هم‌افزایی ظرفیت‌های مشترک برای توسعه زیرساخت‌های فنی، عمرانی و خدماتی در راستای کمک به رونق اشتغال، کارآفرینی و توسعه اقتصادی در۳۱ شهرستان کمتر توسعه‌یافته کشور از محورهای این تفاهم نامه به شمار می‌رود.
همکاری در شناسایی و انتخاب کسب‌وکارهای اشتغالزا در شهرستان‌های هدف برای توسعه بخش‌های تعاونی و خصوصی، همکاری در شناسایی، انتخاب و آموزش منابع انسانی متخصص برای پیاده‌سازی طرح‌های اشتغالزا با اولویت تعاونی‌ها، همکاری در اجرای برنامه‌های آموزش مهارتی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای متناسب با نیازهای آموزشی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه است.
براساس این تفاهم نامه،  زمینه مشارکت گروه‌های جهادی و بسیجیان برای ایجاد، مشارکت و توسعه برنامه‌های عمرانی و زیرساختی و اشتغالزا در مناطق روستایی، متناسب با پروژه‌های اولویت‌دار اسناد توسعه شهرستان‌های هدف و همکاری و حمایت از گروه‌های جهادی برای مقابله با حوادث غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله و غیره به صورت محلی و منطقه‌ای فراهم می‌شود.
همچنین اهتمام در توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار در روستاهای هدف، بهره‌گیری از ظرفیت سازمان بسیج دانشجویی و سازمان بسیج دانش‌آموزی به منظور آموزش مهارت‌های اشتغال و کارآفرینی برای دانشجویان و دانش‌آموزان شهرستان‌های هدف و سازماندهی گروه‌های جهادی تخصصی و معرفی به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور جهت انجام مأموریت‌های مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه دیگر محورهای این تفاهم نامه است.
اولویت دادن به شهرها و روستاهای واقع در شهرستان‌های هدف جهت اجرای پروژه‌های عمرانی، خدماتی، اقتصادی و اشتغالزا و محرومیت‌زدایی با رویکرد غیرانتفاعی و غیر سودده و اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با رویکرد تسهیل‌گرانه از دیگر محورهای این تفاهم نامه است.
 به منظور راهبری، هماهنگی و نظارت بر اجرای مفاد تفاهم‌نامه در سطح ملی، کمیته‌ای مرکب از نمایندگان دو طرف تشکیل می‌شود و کمیته‌ای مرکب از مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و رئیس سازمان بسیج سازندگی استان و کارشناسان ذی‌ربط در سطح استان تشکیل و وظیفه انجام هماهنگی‌های لازم برای اجرای مفاد تفاهم‌نامه در سطح استان و ارائه گزارش اقدامات انجام شده به کمیته ملی را برعهده دارند.
براساس این گزارش، همزمان با هفته بسیج۷۲۰ پروژه عمرانی عام المنفعه و زودبازده که عملیات اجرای آن از سوی بسیج سازندگی انجام شده در روز ۹ آذر با هدف محرومیت زدایی در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی در استان همدان به بهره برداری می‌رسد. همچنین عملیات بازسازی و انتقال روستای برفیان از توابع شهرستان تویسرکان نیز انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =