۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۹
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83570161
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خشونت ها در ذی قار عراق چگونه رقم می خورد؟

بغداد – ایرنا – استان ذی قار در جنوب عراق از ابتدای شروع اعتراضات اجتماعی در اول اکتبر گذشته تا به امروز همچنان شاهد خشن ترین شکل اعتراضات بوده است؛ اعتراض هایی که بسیاری اعتقاد دارند مربوط به تحریکات حزب منحله بعث و برخی گروه های انحرافی است.

خشونت ها در استان جنوبی ذی قار عراق ، نسبت به سایر نقاط شدیدتر است. تظاهر کنندگان جوان در برابر تحریکات عواملی که هنوز ابعاد و خصوصیات حزبی و رویکردی آنان بطور دقیق روشن نیست، به هیجان می آیند و خسارات و صدمات وارده در این استان نسبت به سایر استان های عراق چشمگیر است. گزارش خبرنگار ایرنا از استان ذی قار عراق را مرور می کنیم:

مقامات استان ذی قار به دلیل خشونت های شب گذشته (دوشنبه) برای کنترل اوضاع امنیتی امروز سه شنبه در این استان بار دیگر ناچار شدند تا اطلاع ثانوی مقررات منع تردد اعلام کنند.

از طرفی رسانه های عراق گفته اند که اهالی شهرستان «سوق الشیوخ» در ذی قار که از ادامه خشونت ها و ناآرامی ها به جان آمده اند، اقدام به تشکیل کمیته های مردمی برای مذاکره با گروه های تندرو حاضر در تظاهرات این استان کرده اند تا از آنها بخواهند از انجام عملیات تخریب و آتش زدن در این شهرستان خودداری کنند.

شهر ناصریه مرکز استان ذی قار در طول هفته های گذشته شاهد آتش زدن منزل چند نماینده پارلمان و مسوول محلی و کشوری هم بوده است.

 گروه های تندرو نفوذ کرده به جنبش اعتراضی، همچنین قصد آتش زدن منزل آیت الله «محمد باقر ناصری» از علمای به نام این استان در ۲۶ نوامبر گذشته داشتند که با مداخله برخی سران عشایر جلو آن گرفته شد و خشونت گران فقط اقدام به شکستن تعدادی از اثاثیه های منزل کردند.

اعتراضات  کنندگان در استان ذی قار شامگاه دیشب (دوشنبه ) منزل «خالد الاسدی» نماینده پارلمان از دولت قانون و «هلال السهلانی» نماینده سابق از فراکسیون «العطاء» (فالح الفیاض) را نیز به آتش کشیدند.

پیش از این نیز این گروه های تندرو، منازل «حمید الغزی» دبیر کل هیات دولت عراق، «اکرم الزیدی» معاون اول استاندار و همچنین رییس کمیسیون امنیت استان را به آتش کشیده بودند.

فرماندهی پلیس ذی قار گفته است که براثر حمله گروه های تندرو به میدان نفتی «الغراف» در شمال استان در شب گذشته، ۲۴ نیروی پلیس در مقاومت برابر این گروه ها، زخمی شدند.

برخی گروه های تندرو در اعتراضات این استان، دیشب برای چندمین بار با بستن خیابان ها و پل ها و آتش زدن تایر و تعرض به نیروهای امنیتی، جوی از ناامنی را در استان دامن زدند.

برخی از چهره های سیاسی استان، خشونت های جاری در ذی قار را مرتبط با زندان بزرگ «الحوت» می دانند که گفته می شود عمده ترین سرکرده های گروه های تروریستی و بعثی های مجرم در آن زندانی هستند.

از جمله اصلی ترین محرکین خشونت های جاری در ذی قار بعثی ها هستند، بطوری که حزب منحله بعث در صفحات خبری خود در فضای مجازی، به اعتراضات ناصریه اهتمام ویژه داده و بطور مستمر خواهان مقاومت در برابر تلاش های مسالمت جویانه می شود تا آرامش به این استان بازنگردد.

گرچه دیگر استان های جنوب و مرکز عراق دیشب شاهد نا آرامی و تنش بود اما در حال حاضر نگرانی ها از روند خشونت ها در استان ذی قار بیشتر شده است.

گزارش ها حاکیست که خشونت های ذی قار ناشی از نفوذ جریان های حزب منحله بعث و وجود طرفداران برخی گروه های منحرف مانند الصرخی و یمانی در این استان است.

این گروه های تندرو به طور مرتب به مقرهای احزاب سیاسی و ساختمان های دولتی حمله کرده و آن را به آتش می کشند.

دولت عراق اخیرا برای کنترل اوضاع در ناصریه ناچار به اعزام نیروهای واکنش سریع به این استان شده اما هنوز این نیروها نتوانسته اند آرامش و امنیت لازم را در این استان فراهم کنند.

به رغم تلاش دستگاه های امنیتی برای انحصار اعتراضات اجتماعی در میدان «الحبوبی» در مرکز شهر ناصریه اما همچنان گروه های خشن از پایبندی به این دستور دستگاه های امنیتی در استان خودداری کرده و هر شب اعتراضات و خشونت ها به مناطق مختلف شهر و دیگر شهرستان های اطراف کشیده می شود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =