۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۷
کد خبرنگار: 1583
کد خبر: 83570057
۰ نفر

برچسب‌ها

دلار ١٢٠٠٠ تومانی و لزوم اصلاح سیاست‌های حمایتی از تولید

تهران- ایرنا-  همراه با واقعی‌ترشدن قیمت دلار سیاست‌های حمایتی از تولید داخلی باید بطور جدی مورد باز بینی واقع شود و دیوان سالاری پیچیده ناشی از اکثر این سیاستگذاری‌ها خاتمه یابد.

در زمانی که قیمت دلار بصورت غیرواقعی پایین نگه داشته شده بود دولت مجبور بود ساز و کارهای حمایتی برای تولیدکنندگان، نظیر ممانعت از واردات محصولات مشابه، قائل شود تا آنها بتوانند به حیات خود ادامه دهند. اما با افزایش قیمت دلار و واقعی‌تر شدن آن دیگر نه تنها به این نوع حمایت‌ها نیازی نیست، بلکه با حذف آنها می‌توان به ایجادکیفیت بیشتر تولیدات داخلی کمک کرد.

 نمونه بارز آن خودروسازان هستند. وضع حقوق گمرکی ٣٠٠ درصدی برای واردات خودروهای خارجی جهت حمایت از خودروسازان داخلی زمانی توجیه داشت که قیمت دلار حوالی ٤٠٠٠ تومان نگه داشته شده بود. با دلار ١٢٠٠٠ تومانی دیگر نه تنها توجیهی برای آن وجود ندارد، بلکه تداوم آن خودروسازان ایرانی را تنبل‌تر و بی‌انگیزه‌تر برای ارتقاء کیفیت خود می‌کند.

 در حقیقت افزایش قیمت دلار به خودی خود فضای حمایتی قابل توجهی را برای تولیدکنندگان ایرانی که در مقایسه با رقبای خارجی خود دستمزدهای بسیار کمتر پرداخت می‌کنند و از سوخت و برق و آب بسیار ارزانتر بهره می‌برند فراهم کرده است.

باید دقت کرد که دستمزد یک کارگر در چین این روزها حداقل حدود ٣ برابر ایران است و قیمت برق صنعتی در آن دیار حداقل ٥ برابر ماست. در وزارت صنعت معدن تجارت سازوکارهای پیچیده‌ای برای تشخیص اینکه آیا موضوع یک درخواست وارداتی مشابه ایرانی دارد یا نه وجود دارد که اغلب بسیار زمان بر و برای فعالان اقتصادی نا امید کننده است.

با دلار ١٢٠٠٠ تومانی خود بخود باید تولیدکنندگان داخلی بتوانند محصولات خود را بسیار ارزانتر از رقبای خارجی تولید کنند. بگونه‌ای که برای خریدار صرف نکند مشابه خارجی آن محصول را وارد کند.  اگر تولید کننده ایرانی در فضای دستمزد بسیار کمتر و مخارج پایین‌تر نمی‌تواند با مشابه خارجی رقابت کند، این مشکل اوست که باید برایش فکری بکند. حمایت بیشتر از این تولید کننده با وضع ممانعت‌های وارداتی و غیره تنها به معنی نابودی هر انگیزه‌ای در او برای بهبود کمی و کیفی تولیداتش خواهد بود. قرار نیست تولیدکنندگان محصولات بی کیفیت حمایت شوند و باید این حمایت‌ها تنها محدود به ایجاد امکان رقابت با تولید کنندگان خارجی باشد.

 با دلار ١٢٠٠٠ تومانی بخودی خود این امکان رقابت فراهم شده و نیازی برای حمایت بیشتر نیست. در حقیقت دولت می‌تواند در فضای دلار ١٢٠٠٠ تومانی بسیاری از فرایندهای پیچیده اداری برای حمایت بیش از اندازه از تولید را کلاً بر دارد و فضای کسب و کار را ساده‌تر، کم فسادتر و چابک‌تر کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =