۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۳
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83570023
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اسناد شخصی شهید مدرس در کاشمر رونمایی شد

مشهد- ایرنا- اسناد و نامه‎های شخصی شهید آیت الله سید حسن مدرس که در گنجینه موزه حرم مطهر امام رضا (ع) نگهداری می شد امروز در مدفن این شهید بزرگوار واقع در شهرستان کاشمر رونمایی شد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امروز سه شنبه در برنامه "سه شنبه‎های فرهنگی" آستان قدس رضوی که برای نخستین بار در محل مزار شهید مدرس در شهرستان کاشمر برگزار شد گفت: الگوهایی همانند شهید مدرس را نمی‎توان فقط در موزه گذاشت و هر از گاهی برای آنها مراسمی برگزار کرد بلکه باید در مناسبت‎های مختلف از شهید مدرس نام برده شود.

حجت‌الاسلام سید جلال حسینی افزود: هنوز بسیاری از نوشته‎های شهید مدرس در حوزه تفسیر چاپ نشده است و بدون شک شخصیتی همچون شهید مدرس نظراتی در حوزه تفسیر دارد که برای قرآن پژوهان رهگشا خواهد بود.

وی ادامه داد: حوزویان با الهام از شخصیتی همچون شهید مدرس نباید رسالت خود را فراموش کنند و اگر افکار و شخصیت شهید مدرس تبیین نشود افراد حوزوی و دانشگاهی رسالت خود را متوجه نخواهند شد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: بقعه شهید مدرس نباید فقط مکانی برای زیارت و انجام نذرهای مردمی باشد بلکه باید افکار شهید مدرس برای مردم تبیین و گفته شود و در همین راستا تلاش خواهیم کرد تا کنگره ملی شخصیت شناسی شهید آیت الله مدرس با اهداف علمی برگزار شود.

حسینی افزود: در زمان مرحوم تولیت آیت الله واعظ طبسی مصوبه‎ای در آستان قدس رضوی به تصویب رسید که برای تبیین ابعاد شخصیتی شهید مدرس کنگره‌ای در سطح ملی برگزار شود ولی این مصوبه همچنان روی زمین مانده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کاشمر مردمی متدین، فرهیخته، دانشگاهی و حوزوی هستند به همین خاطر همزمان با هشتاد و دومین سالگرد شهادت آیت‎الله مدرس یکی از ایستگاههای جامع مطالعاتی و دسترسی به منابع کتابخانه‌ای آستان قدس رضوی همانند آنچه در مشهد وجود دارد با همان امکانات در کاشمر راه‎اندازی خواهد شد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: هم اکنون بیش از ۳۰ میلیون منبع اطلاعاتی در کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد که تمامی منابع دیجیتالی، پایان نامه‎ها، مقالات، منابع چاپی و حتی نسخه‎های خطی برای استفاده در اختیار این کتابخانه قرار خواهد گرفت.

مراسم هشتاد و دومین سالگرد شهادت آیت‎الله سید حسن مدرس با حضور تولیت آستان قدس رضوی دهم آذرماه کنونی در کاشمر برگزار می‎شود.

شهرستان کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha