آمریکا ناقض کنوانسیون بین‌المللی دریانوردی است

لندن - ایرنا - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که اقدامات ضدایرانی و زورگویی آمریکا، نقض آشکار کنوانسیون سازمان بین‌المللی دریانوردی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد راستاد» روز سه‌شنبه در سخنرانی در سی‌ویکمین اجلاس عمومی سازمان بین‌المللی دریانوردی در لندن افزود: آمریکا کشورهای عضو این سازمان و نهادهای بین‌المللی را تهدید می کند تا همکاری‌های خود را با بخش دربانوردی ایران قطع کنند. این اقدام برخلاف اصول قوانین بین‌الملل، تجارت جهانی، برابری و استقلال دولت‌ها و روح کنوانسیون بین‌المللی دریارنوردی است.

مجمع عمومی سازمان بین‌المللی دریانوردی که عالی‌ترین و بالاترین رکن این سازمان است از امروز به مدت یک هفته با حضور تمام کشورهای عضو از جمله ایران آغاز به کار کرد.

راستاد از سازمان بین المللی دریانوردی خواست تا در مقابل اقدامات ناعادلانه و محدودیت‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران وارد عمل شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین به حادثه حمله به نفتکش ایرانی سابیتی در دریای سرخ که مهر ماه گذشته مورد اصابت ۲ موشک قرار گرفت اشاره و عنوان کرد که امنیت دریانوردی در ماه‌های اخیر در دریای عمان و تنگه هرمز از بین رفته است.
وی به طرح ایران برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس موسوم به «ابتکار صلح هرمز» اشاره کرد که از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران در هفتادوچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تشریح شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود بر لزوم همکاری میان کشورهای منطقه برای حفظ امنیت، صلح و ثبات از جمله آزادی دریانوردی و امنیت کشتیرانی تاکید و کشورهای منطقه را برای مشارکت در ابتکار صلح هرمز دعوت کرد.  
وی در بخش پایانی سخنانش پایبندی تمام عیار ایران به قوانین بین المللی دریانوردی را مورد اشاره قرار داد و گفت تهران در راستای تحقق اهداف سازمان بین‌المللی دریانوردی در زمینه کشترانی ایمن و موثر در آب‌های پاک  تمام تلاش خود را برای حفظ امنیت دریانوردی و همکاری با کشورهای منطقه طبق رهنمودهای سازمان بین‌المللی دریانوردی و سازمان ملل بکار می بندد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha