حمایت چین از اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل

تهران- ایرنا- نماینده چین در سازمان ملل گفت، پکن با هدف تامین نیازهای دوران فعلی و آتی، از انجام اصلاحات معقول و ضروری تشکیلات شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری "شین هوا"، "ژانگ جون" در سخنانی در سی و سومین نشست مقدماتی هفتادمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان در نیویورک گفت، با توجه به ظهور گروهی کشورهای در حال توسعه در آینده تعریف شده، چین با هدف تامین نیازهای این دوران، از اصلاح معقول و ضروری تشکیلات شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کند. 

به گفته او، حضور و شنیدن صدای کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای آفریقایی، باید در اولویت قرار گیرد. بیشتر اعضای سازمان ملل، کشورهای کوچک و متوسط هستند و تاکنون، ۶۳ کشور به شورای امنیت راه نیافتند. متاسفانه، برخی از کشورهای کوچک و متوسط هر ۴۰ یا ۵۰ سال صاحب یک کرسی در این شورا می شوند. 

ژانگ افزود، اصلاح تشکیلات شورای امنیت باید باعث افزایش فرصت کشورهای کوچک و متوسط برای حضور در این شورا و مشارکت در روند تصمیم گیری آن شود. این تنها راهی است که باعث دمکراتیک‌تر، شفاف‌تر و کارامدتر شدن شورای امنیت می شود. چندجانبه گرایی در معرض حمله قرار دارد و شورای امنیت بیش از هر چیزی نیازمند وحدت و همکاری است. اصلاح شورای امنیت مربوط به منافع حیاتی اعضای سازمان ملل و آینده این سازمان است و به اصلاح سیستم حاکمیت جهانی و نظام بین المللی منتهی خواهد شد.

اگر روند اصلاح درست و مناسب نباشد، هیچ پیشرفتی نخواهد داشت و موجب از بین رفتن اجماع قبلی و تضعیف منافع کشورهای عضو خواهد شد. به گفته او، برای شکل گیری آینده ای بهتر و عاری از جنگ برای نسل های پیش رو باید از تاریخ و جنگ درس گرفت، تبعات جنگ را منعکس کرد،‌ از جایگاه و نقش سازمان ملل حمایت کرد و از ارزش های منشور سازمان ملل صیانت کرد. 

اصلاح شورای امنیت سازمان ملل یکی از مقوله های مورد توجه اعضای این سازمان از اولین روزهای مطرح شدن مساله اصلاح به صورت رسمی در این نهاد بین المللی در سال ۱۹۹۳ و تشکیل کارگروهی در این رابطه است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =