بیش‌از ۱۳۰ هزار بچه ماهی سردآبی در سیستان و بلوچستان توزیع شد

زاهدان- ایرنا- سرپرست اداره‌کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) گفت: بیش‌از۱۳۰ هزار قطعه بچه ماهی سردآبی در ۶۴ باب استخر پرورش ماهی مرکز و شمال این استان رهاسازی شده و این روند همچنان ادامه دارد.

عیسی میرانی‌شاهرودی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماهی‌دار کردن استخرهای آبزی پروری با ماهی سردآبی از نوع قزل‌آلای رنگین‌کمان در مناطق مستعد سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

وی گفت: ماهی سردآبی قزل‌آلای رنگین کمان یکی از گونه‌های ارزشمند اقتصادی و دارای پراکنش جهانی بوده که برای پرورش نیازمند محدوده دمایی بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد است.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) افزود: نظر به رشد سریع و ارزش اقتصادی این‌گونه، پرورش آن در نیمه دوم سال و با بهره‌گیری از سرد شدن هوا در بخش‌های میانی و شمالی استان، شامل شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون، نیمروز، زاهدان، خاش، میرجاوه و سیب سوران ترویج و نهادینه شده است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود ۷۰ تن ماهی قزل‌آلا در پایان فصل برداشت شود.

شاهرودی ادامه داد: در سالجاری و پس از چندین سال کمک‌های بخش دولتی برای ترویج این‌گونه ارزشمند و نظر به توانمند شدن پرورش دهندگان، خرید بچه ماهی و رهاسازی آن برای اولین بار با ساماندهی آبزی پروران جوامع روستایی و بدون کمک‌های دولتی صورت گرفته است.

وی گفت: این اداره کل با حمایت‌های فنی و کارشناسی همچنان به بهبود و افزایش تولیدات آبزی پروران یاری می‌رساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =