مشکلی برای اسناد واحد ثبتی شهرک صدرا پیش نیامده است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در جریان اغتشاشات اخیر عده‌ای آشوبگر اقدام به آتش زدن ساختمان واحد ثبتی شهرک صدرا کردند اما مشکلی از لحاظ صدور اسناد و به خصوص اسناد مالکیت به وجود نیامده است.

به گزارش روز شنبه گروه حقوقی و قضایی، معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جمع اعضای جدید شورای عالی سردفتران ضمن تبریک هفته بسیج گفت: در جریان اغتشاشات اخیر عده‌ای آشوبگر اقدام به آتش زدن ساختمان واحد ثبتی شهرک صدرا در استان فارس کردند، اما به لحاظ اینکه پرونده‌های آن واحد اسکن شده بودند و فایل مربوطه در سرورهای استان و سازمان موجود است لذا مشکلی از نظر صدور اسناد و به خصوص اسناد مالکیت وجود ندارد، زیرا کلیه اوراق پرونده اسکن و بروزرسانی شده بودند.
وی افزود: چنانچه پرونده‌ها اسکن نمی‌شدند، برای مردم مشکل ایجاد می‌شد لذا ضروری است دفاتر موجود در دفاتر اسناد رسمی هر چه سریعتر با کمک کانون‌ها اسکن و فایل آن‌ها در سرورهای سازمان ذخیره شود.
خدائیان، شورای عالی سردفتران را پل ارتباطی کانون‌های سردفتران در کشور دانست و عنوان کرد: در شورای عالی سردفتران لازم است مسائل و مشکلات کانون‌ها مطرح و نسبت به ارائه راه حل‌های کاربردی اقدام شود.

جزئیات دستگیری تعدادی از کارمندان متخلف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

وی اضافه کرد: اخیراً عده‌ای در فضای مجازی و حقیقی ادعا می‌کنند که همه سردفتران از درآمدهای غیرمتعارف برخوردارند در حالی که این در مورد اکثریت قریب به اتفاق سردفتران صحت ندارد و اگر افرادی باشند که درآمدهای بالایی دارند، تعدادشان بسیار اندک است. در مقابل تعداد زیادی هستند که درآمد لازم را برای اداره دفتر ندارند. بر این اساس لازم است کانون‌های سردفتران مستند به آمار و ارقام پاسخ این افراد را بدهند و روشنگری لازم را داشته باشند.
خدائیان از جمله وظایف کانون‌های سردفتران را نظارت بر دفاتر اسناد رسمی و معرفی افراد متخلف به مراجع قضایی و انتظامی دانست و یادآور شد: ما نباید اجازه دهیم معدود افرادی به حیثیت قشر شریف سردفتران لطمه بزنند.
وی گفت: اگر سردفتر یا دفتریاری مرتکب جعل شود قطعاً صلاحیت مشاغل مذکور را نخواهند داشت، زیرا به اعتماد مردم نسبت به دفاتر اسناد رسمی لطمه می‌زند.
معاون قوه قضائیه، وحدت و همدلی اعضای کانون‌ها در خدمت به جامعه سردفتری تاکید کرد و افزود: وظیفه شما خدمت به کسانی است که به شما اعتماد کرده و با رأی خود شما را منصوب کانون کرده اند. بنابراین تکلیف دارند با اصلاح روش‌ها موجبات تسریع در امور مردم را فراهم کنند.
رئیس سازمان ثبت ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه ترویج معاملات با اسناد عادی است که متأسفانه برخی از دستگاه‌ها بدون توجه به آثار منفی آن با مصوباتی که دارند به این امر دامن می‌زنند. بنابراین از جامعه سردفتران خواستند تا ضمن فرهنگ سازی استفاده از سند رسمی در معاملات، مسئولان امر را در جریان مزایای استفاده از سند رسمی و مقررات ترویج اسناد عادی قرار دهند.
در این مراسم اعضای جدید شورای عالی سردفتری که ۹ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی البدل هستند معرفی و از اعضای قدیم این شورا تقدیر شد.

1834

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =