اعتماد مردم به‌نظام اسلامی امنیت را در حوادث اخیر برقرار کرد

قم – ایرنا – مشاور فرمانده نیروی انتظامی کشور، اعتماد را بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی دانست و گفت: در حوادث اخیر اعتماد مردم به‌نظام اسلامی موجب برقراری امنیت در کشور شد.

سردار سعید منتظرالمهدی روز سه‌شنبه در دومین همایش ملی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار در تالار فرهنگ پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم اظهار داشت: در وقایعی که هفته گذشته در کشور رخ داد، مردم نگران بودند، شاهد گرانی‌ها بودیم و خیلی از مردم نیز حق داشتند و به خیابان‌ها آمدند ولی یک سری فرصت‌طلب خیلی از اماکن را آتش زدند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را ایجاد کردند.

وی بیان داشت: آنگاه رهبر معظم انقلاب که بالاترین سرمایه اجتماعی را در کشور دارند، یک‌کلام گفتند که مردم صف خود را از اشرار جدا کنند، اعتراض‌ها جای خود دارد و این اتفاق افتاد و امنیت برقرار شد.

به دنبال تغییر نظام پرداخت یارانه به بنزین و اصلاح قیمت آن، گروه‌هایی از مردم برخی شهرهای کشور در اعتراض به این موضوع تجمع‌های خیابانی برگزار کردند. این تجمع‌ها در برخی شهرها با سوءاستفاده اغتشاشگران آموزش‌دیده، به خشونت کشیده و منجر به تخریب اموال عمومی و حمله به مراکز دولتی، حوزه‌های علمیه و بانک‌ها شد.

منتظرالمهدی خاطرشان کرد: ازاین‌رو باید برای حفظ اعتماد تلاش کنیم و این اعتماد تنها در صورت صداقت، رفعت و مهربانی و در کنار مردم بودن تحقق پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: اگر ارتباطات و روابط ما خوب شود، مشارکت و سرمایه اجتماعی را نیز به دنبال دارد و در این شرایط جامعه پویا خواهد بود و سرمایه‌های بی‌بدیل اجتماعی در لحظه‌های حساس به کار خواهد آمد.

وی تصریح کرد:  اگر کسی سرمایه‌های اجتماعی بالایی داشته باشد، سرمایه اجتماعی دیگر را نیز جذب خود می‌کند، آن موقع توسعه پایدار و امنیت امکان‌پذیر می‌شود.

مشاور فرمانده ناجا با یادآوری اینکه کشور امروز دارای‌ هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز می‌باشد، گفت:  مرزبانان نیروی انتظامی از دورترین نقاط مرزی تا محله‌های مختلف در داخل شهرها از امنیت، پاسداری و نگهبانی می‌کنند و امنیت به معنای واقعی کلمه، زمانی محقق می‌شود که مردم به میدان آیند.

وی بیان کرد: امنیت به‌هیچ‌وجه دولت‌محور و پلیس محور نیست و ۷۰ درصد آن توسط مردم ایجاد می‌شود.  

این همایش به همت استانداری و شهرداری قم و همچنین دانشکده مدیریت پردیس فارابی دانشگاه تهران ترتیب یافته بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =