شیوع بیماری‌هایی با درصد مرگ‌ومیر بالا در حیات وحش نگران کننده است

تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: طی سال‌های اخیر به دلایل متعدد موضوع شیوع بیماری‌ها در حیات وحش کشور به‌ویژه بیماری‌هایی با درصد مرگ‌ و میر بالا در گونه‌های شاخص جانوری، همچنین بیماری های نوپدید و باز پدید به عنوان یکی از عوامل تهدید در حیات وحش مطرح شده که نگران کننده است.

کیومرث کلانتری در اولین کنگره ملی حفاظت و بیماری‌های حیات وحش با تاکید بر چالش‌ها، نیازها و راهکارهای حفاظت و نقش آن در راستای سلامت واحد ملی حفاظت و بیماری‌های حیات وحش افزود: ایران با توجه به شرایط و ویژگی‌های خاص آب و هوایی، جغرافیایی و توپوگرافی از تنوع زیستی خوبی برخوردار است. همچنین بیش از ۸۲۰۰ گونه گیاهی و ۱۳۰۰ گونه جانوری مهره‌دار در کشور ما وجود دارد اما به رغم تنوع زیستی مناسب در کشور متاسفانه محیط زیست با انواع تهدیدها و چالش‌ها از جمله آلودگی‌ها، تخریب و جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها و جنگل‌ها، تغییرات جهانی آب و هوا، پدیده گرد و غبار، افزایش حوادث طبیعی مانند خشکسالی ها، سیل و شیوع بیماری‌ها روبه‌رو است. 

رییس کنگره ملی حفاظت و بیماری‌های حیات وحش ادامه داد: با وجود همه تلاش‌هایی که در سطح ملی و بین‌المللی صورت گرفته است، محیط زیست جهان امروز وضعیت بهتری از اوایل قرن بیستم ندارد. در جامعه‌ای که تصرف و بهره‌برداری از منابع طبیعی از روی تدبیر نباشد مسلما آن جامعه در استفاده از منابع و عرصه‌های طبیعی آینده‌ای روشن نخواهد داشت.

وی در ادامه با بیان این‌که حفاظت از تنوع زیستی در مقابل فعالیت‌های غیراصولی انسانی، بلایای طبیعی و بیماری‌های واگیردار دامی و بیماری‌های مشترک انسان و حیوان در واقع حفاظت از میراث گرانبهایی به نام ژن‌های جانوری و گیاهی است؛ گفت: انسان و همه گونه‌های جانوری و گیاهی در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیر هستند و اگر اقدامات پیشگیرانه به‌موقع صورت نگیرد، در نهایت به جمعیت و ذخایر ژنتیکی جانوری و گیاهی و همچنین به سلامت جامعه و صنعت دامپروری آسیب خواهد رسید.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برنامه‌ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها توسط سازمان‌های متولی همگام با حفاظت از محیط زیست، آموزش و اطلاع‌رسانی مستمر، پژوهش و رونق اقتصادی به عنوان بخشی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی پیشرفت جوامع نقش مهمی در اعتلای جامعه دارند و ارتقای هر یک از این شاخص‌ها در جامعه جز با همکاری دستگاه‌های متولی و عزم ملی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در دهه‌های گذشته در مقوله حفاظت از محیط زیست همواره یک سری عوامل تهدید از جمله تخریب زیستگاه، شکار غیرمجاز، قاچاق گونه و اجزای آن، تعلیف دام بیش از ظرفیت مناطق وجود داشته است اما طی ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته به دلایل متعدد موضوع شیوع بیماری‌ها در حیات وحش کشور، بیماری‌هایی با درصد مرگ‌ومیر بالا در گونه‌های شاخص جانوری و بیماری‌های نوپدید به عنوان یکی از عوامل تهدید در حیات وحش کشور مطرح بوده است.

کلانتری گفت: بر این اساس، برگزاری نخستین کنگره ملی حفاظت و بیماری‌های حیات وحش مدنظر قرار گرفت تا برای اولین‌بار مقوله حفاظت از محیط زیست با رویکرد مدیریت‌ بیماری‌های شایع در حیات وحش کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

وی افزود: این کنگره در ۸ محور شامل چهار محور برای مبحث حفاظت و چهار محور در مبحث بیماری ها است که بعد از اعلام فراخوان ۱۱۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که ۲۱ مقاله به صورت مقاله، یک مقاله به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر ارائه می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =