۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83569752
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بازگشت ثبات نسبی به بولیوی

تهران-ایرنا- پس از هفته‌ها ناآرامی و اعتراض در بولیوی، به نظر شرایط این کشور رو به ثبات نسبی حرکت می‌کند و شرایط عادی آرام آرام در حال بازگشت به این کشور منطقه آمریکای لاتین است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لاپاز، امور عادی از روز گذشته در بولیوی از سر گرفته شده به طوریکه مدارس و امور تجاری بار دیگر فعالیت خود را آغاز کردند.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس‌جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور آغاز شد. سناتور جنینه آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

به نظر می رسد بولیوی خود را برای انتخابات جدید بدون حضور اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی آماده می کند.

روز گذشته همزمان با مهیا شدن پمپ بنزین ها برای ازسرگیری تامین سوخت خودروها، ترافیک در مسیرهای منتهی به این مکان ها سنگین بود. مدارس، سوپرمارکت ها و رستوران ها بازگشایی شدند و فعالیت های عادی شان را از سر گرفتند.

در همین حال جنینه آنیس رئیس جمهور خودخوانده بولیوی روز گذشته گفت: پس از شرایط بسیار سخت در روزهای اخیر، اوضاع کشور در حال بازگشت به شرایط عادی است.

به نظر می رسد مذاکرات در جریان میان دولت موقت بولیوی با گروههای مخالف در پالاز با هدف پایان دادن به بدترین بحران ۱۶ سال اخیر این کشور  در حال کاهش تنش هاست.

اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی نیز روز گذشته اعلام کرد، به خاطر صلح و جلوگیری از تشدید تنش‌ها در کشورش، از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی چشم‌پوشی می‌کند.

در همین حال آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز گذشته از تحولات مثبت اخیر در بولیوی در راستای حل و فصل مسالمت آمیز تنش ها استقبال کرد و عنوان کرد که سازمان ملل اماده حمایت از اقدمات مناسب در این کشور است.

گوترش عنوان کرد که تحولات اخیر بولیوی نشان از عزم سیاسی برای پایان دادن به بحران اخیر این کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha