۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 83569653
۰ نفر

برچسب‌ها

هفتمین همایش تاریخ مجلس؛ تکمیل واکاوی ۲۴ دوره مجلس شورای ملی

تهران- ایرنا- رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: با برگزاری هفتمین دوره همایش تاریخ مجلس در ۱۲ آذرماه واکاوی و کنکاش عملکرد و ساختار ۲۴ دوره مجلس شورای ملی تکمیل می‌شود.

حجت الاسلام سید علی عماد روز سه شنبه در نشست خبری اعلام برنامه های هفتمین همایش تاریخ مجلس اظهار کرد: مجلس (دارالشورا) به عنوان یک مطالبه کلان ملی در نیمه دوم قرن ۱۳ هجری شمسی پدیده ای بوده که جامعه ایران به عنوان گام نخست توسعه یافتگی هرچه بیشتر و شکل گیری دولت مدرن در ایران به آن نگریست.

وی افزود: با تاسیس مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب مشروطه، ۲۴ دوره مجلس در سه بازه زمانی مشروطیت، پهلوی اول و پهلوی دوم سپری و با پیروزی انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. ضرورت بررسی چرخه قانون گذاری و ارزیابی عملکرد مجالس قانونگذاری در ایران ،‌کتابخانه مجلس و نهاد قانونگذاری و مجلس را وادار کرد دوره های مختلف این نهاد قانونگذاری را مورد کنکاش و نقاط ضعف و قوت مجالس مختلف را مورد واکاوی اندیشمندان قرار دهد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به این ترتیب سال ۸۹ نخستین همایش بررسی تاریخ مجلس برگزار شد و اکنون در آستانه برگزاری هفتمین دوره این همایش هستیم.

عماد گفت: نقش،‌ جایگاه، عملکرد، شرایط و ظروف سیاسی،‌ اجتماعی که مجلس بیست و سوم و بیست و چهارم در آن فعالیت می کردند در این دوره همایش بررسی می شود.

وی تاکید کرد: با برگزاری این همایش واکاوی ها در مورد ۲۴ دوره مجلس شورای ملی تکمیل شده و یک فراتحلیل و فرانگاه به عملکرد کلان مجلس از ابتدا تا انتها را در همایش های بعدی خواهیم داشت و پس از آن نیز واکاوی مجلس سنا و سپس در دروه های بعدی ظرفیت ها و عملکرد و تصمیمات مجلس شورای اسلامی توسط پژوهشگران بررسی می شود.

عماد مکان برگزاری این همایش را سالن مجلس مشروطه اعلام کرد و گفت: برنامه‌های هفتمین همایش تاریخ مجلس از ساعت ۱۳:۳۰ روز سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ در ساختمان مشروطه آغاز می‌شود. در این دوره همایش از چکیده مقالات همایش ششم در ۳ جلد رونمایی خواهد شد و گزارش اختصاری از مجموعه همایش های برگزار شده تاکنون به سمع جامعه علمی خواهد رسید.

عماد افزود: مهمانان این همایش نمایندگان ادوار مختلف و دوره جاری مجلس، مدیران و اعضای هیات علمی گروه های تاریخ،‌ سیاسی، اجتماعی و حقوق دانشگاه ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نویسندگان مقالات نیز سخنران همایش و سخنران اصلی دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی افزود: ۴۷ مقاله به این همایش رسید که از این تعداد ۳۰ مقاله توسط کمیته علمی پذیرش شده و تعدادی از این مقالات در قابل یک نشست و دو پنل در همایش ارائه خواهد شد و ۴ مقاله نیز در مجله اسناد بهارستان انتشار می یابد.

هفتمین همایش تاریخ مجلس با محورهای زیر برگزار می شود: 

بررسی مهم‌ترین مصوبات مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم

مجلس و (دربار، دولت‌ها،‌ انتخابات، نیروهای مسلح،‌ نظام قضائی، سیاست خارجی، بحران‌های سیاسی،‌ بحران‌های اجتماعی)

مجلس و (مسائل اجتماعی و فرهنگی، اقتصاد، مطبوعات و احزاب)

مجلس و (آب و محیط‌زیست و منابع طبیعی، روستاها، عشایر،‌ کارگران، بحران‌های زیست‌محیطی، مردم،‌ زنان)

سازمان داخلی مجلس (هیأت رئیسه،‌ کمیسیون‌ها،‌ کتابخانه، امور اداری، دیوان محاسبات و...)

مناسبات مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم با مجالس سنا

لوایح قانونی در مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم

بررسی و عملکرد مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم

رویارویی مجلس و نهضت اسلامی

پایگاه طبقاتی نمایندگان مجلس

مأخذشناسی مطالعات تاریخ مجلس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =