اعطای «گرنت آغاز» به یک استاد زن برای اولین بار در کشور

تهران- ایرنا- برای اولین بار در کشور، یک بانوی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به دریافت «گرنت آغاز» صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران شد.

به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سعیده سرآبادانی تفرشی عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و فارغ‌التحصیل دکترای شیمی محاسباتی از دانشگاه UCL انگلستان موفق به دریافت «گرنت آغاز» صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران شد.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در راستای انجام ماموریت خود و برای جذب و حفظ دانش آموختگان مقطع دکتری و اشتغال در مراکز علمی کشور، اعتبارپژوهشی دانش‌آموختگان برجسته جوان را برای متقاضیان فارغ‌التحصیل مقطع دکتری با درجه عالی از یکی از صد دانشگاه برتر جهان (طبق رتبه‌بندی لایدن) که  بیش از ۵ سال از زمان فارغ‌التحصیلی آن‌ها نگذشته باشد و در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات تحقیقاتی کشور مشغول به کار شده باشند، در نظر گرفته است.

طرح ارائه شده توسط دکتر سعیده سرآبادانی تفرشی به بررسی محاسباتی ترمودینامیکی و سینتیکی مکانیزم‌های هیدروژناسیون دی اکسیدکربن به متانول، متان و مونوکسیدکربن برروی سطوح کاتالیستی کربید فلزات واسطه با استفاده از نظریه تابعی چگالی می‌پردازد. همانطور که می‌دانیم رشد جمعیت و توسعه صنعتی یکی ازعوامل اصلی محدودیت دسترسی به منابع فسیلی است. علاوه بر این، انتشار دی اکسیدکربن حاصل از احتراق منابع فسیلی در محیط زیست و اثرات گلخانه‌ای ناشی از آن موجب نگرانی‌های شدیدی در تغییرات آب و هوایی شده است.

بنابراین تبدیل دی‌اکسیدکربن به محصولات ارزشمند، مسئله‌ای مهم در هر دو موضوع انرژی و محیط زیست است که منجر به تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی جذب، فعالسازی، ذخیره و تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات جایگزین مناسبی شده است. به دلیل خواص کاتالیستی پلاتین گونه‌ی کربید فلزات واسطه، در این مطالعه مکانیزم‌های هیدروژناسیون دی اکسیدکربن بر روی این سطوح به محصولات شیمیایی با ارزش مانند متانول، متان و منوکسید کربن با استفاده از نظریه‌ی تابعی چگالی DFT مورد بررسی دقیق محاسباتی قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =