فدراسیون کشتی و دانشگاه علوم پزشکی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

تهران - ایرنا - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فدراسیون کشتی با هدف ارایه خدمات درمانی، آموزشی و پژوهشی به کشتی ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهمنامه شب گذشته به امضا «علیرضا زالی» رییس دانشگاه علوم پزشکی و «علیرضا دبیر» رییس فدراسیون کشتی رسید.

در ابتدای این جلسه «علیرضا دبیر» رییس فدراسیون کشتی با تشکر از دکتر زالی و همکاران ایشان در دانشگاه علوم پزشکی گفت: از اینکه وقت گذاشتید تا این تفاهم نامه همکاری به امضا برسد ممنون هستم. دانشگاه علوم پزشکی در اوضاع و احوال سختی که کشتی دارد حامی فدراسیون کشتی شده است و اگر در سال‌های قبل به قهرمانانی مانند «حسین رضازاده»، «رسول خادم» و خود بنده از لحاظ درمانی به خوبی رسیدگی می‌شد در دوران جوانی و زودهنگام از ورزش کناره‌گیری نمی‌کردیم.

وی تصریح کرد: برای قهرمانان این کشور هزینه شده و حیف است که این قهرمانان به دلیل مصدومیت وداع زودهنگام با دنیای قهرمانی داشته باشند. اگر یک قهرمان دچار آسیب‌دیدگی شود، کاری که شما انجام می‌دهید باعث می‌شود که با رفع مصدومیت به دنیای قهرمانی بازگردد و باعث می‌شود یک قهرمان ملی به حال خود رها نشود.

دبیر افزود: بازگرداندن یک قهرمان به میادین اتفاق بزرگی است و ما از دانشگاه علوم پزشکی سپاسگزاریم که در شرایط سختی که وجود دارد، آمده‌اند و کار را انجام می‌دهند و امیدوارم این تفاهم‌نامه الگویی شود و در فدراسیون‌های دیگر و دانشگاه‌های دیگر نیز این کار انجام شود.

رییس فدارسیون کشتی گفت: دانشگاه علوم پزشکی دانشگاهی با عظمت و با سابقه و با کادر پزشکی مجرب و قوی است. فدراسیون کشتی و رشته کشتی مظلوم است و باید کمک شود، امیدوارم پس از امضا تفاهم‌نامه بتوانیم کار را هرچه زودتر اجرایی کنیم، چرا که همین الان برای «میثم زارع» یکی از کشتی‌گیران جوان اتفاق ناراحت کننده‌ای افتاده و  امیدوارم بتوانیم کمکی برایش باشیم تا سلامتی خود را بدست آورد.

زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز  گفت: میزبان مسوولان فدراسیون پرافتخار کشتی هستیم. عزم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فدراسیون کشتی بر تحقق انجام این تفاهم‌نامه است و دوستان ما این تفاهم‌نامه را در مدت کوتاهی کارشناسی و آماده کردند. شاید تهیه این تفاهم‌نامه حدود 3 ماه طول می‌کشید، اما با علاقه‌ای که وجود داشت این کار تسریع شد و اکنون شاهد تحقق این تفاهم‌نامه بودیم و تلاش فراوانی برای انجام آن شد.

وی با بیان اینکه پیام روشن این جلسه عزم طرفین برای تحقق واقعی و عملیاتی این تفاهم‌نامه است تصریح کرد: کشتی ورزش مردمی و پر افتخار و با میزبانی‌های متعدد تورنمنت‌های جهانی در ایران است و جایگاه ممتازی بعنوان یکی از برندهای بزرگ ورزشی در جهان و همچنین رقابت‌های مهم بین‌المللی دارد.

زالی ادامه داد: سهم کشتی در افتخارآفرینی در المپیک و مسابقات جهانی بسیار ارزنده است و کشتی چه در  بحث عمومی و چه قهرمانی مورد علاقه مردم است. مردم ایران از دیرباز با کشتی عجین هستند و در اقصی نقاط کشور طرفداران خودش را دارد. آمیزه ورزش کشتی با پهلوانی، فتوت و جوانمردی موجب شده کشتی از یک ورزش کلاسیک معمولی خارج شده و به یک ورزش کامل مردمی تبدیل شود. کشتی ما در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و زادگاه کشتی در ایران است و مکتب کشتی ایران در دنیا یک مکتب ایدئولوژیک است و این بسیار مهم است چراکه کشتی یک ورزش ممتاز برای ما می کند و به این دلیل است که خصائل و ویژگی‌های پهلوانی در آن وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: به دلیل پرافتخار بودن کشتی، نیاز است که در عرصه تأمین امنیت خاطر قهرمانان و کشتی‌گیران، فرآیندهای پزشکی ورزشی مناسبی برای آن‌ها پشتیبانی شود. کشتی‌گیران عمدتا نسل جوان هستند و خدای نکرده اگر دچار آسیب‌دیدگی جدی شوند تا مدت‌ها مشکل خواهند داشت.

زالی در مورد تفاهم‌نامه همکاری با فدراسیون کشتی گفت: این تفاهم‌نامه نقطه کانونی حمایتی از ورزشکاران کشتی و قهرمانان خواهد شد و اگر خدای نکرده اتفاقی برای قهرمانان بیافتد، تیمی اینجا آماده است تا پذیرایی از آن‌ها با حداکثر امکانات و استانداردهای موجود و کیفیت انجام شود. در فدراسیون‌های ورزشی نگاه علمی و آکادمی را باید ترویج کنیم. اتصال فدراسیون‌های ورزشی با دانشگاه‌های علوم پزشکی موجب می‌شود، این مسیر تسریع پیدا کند و این تفاهم‌نامه می‌تواند برای فدراسیون کشتی مفید باشد.

وی ادامه داد: کشتی ورزش آسیب‌پذیری است و نمی‌شود آن را انکار کرد. در کشتی بحث قهرمانی وجود دارد و مواجهه و تقابل فیزیکی است و آسیب‌دیدگی کشتی می‌تواند همه بدن را درگیر کند. باید در این زمینه یک نگاه علمی باشد و به سمتی برویم تا آسیب‌ها به حداقل برسد.

زالی با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کادرهای تخصصی بسیار قوی وجود دارند تصریح کرد: گروه قوی توانبخشی و فیزیوتراپی که به صورت تخصصی فیزیوتراپی ورزشی را انجام می‌دهند را در اختیار داریم، ضمن اینکه گروه طب فیزیکی ما نیز از اساتید برجسته دانشگاه هستند. همکاران ما در بخش بهداشت روان و روانشناسی بالینی بسیار قوی هستند. بحث آمادگی روانی و افزایش ارتقاء بهداشت روانی بسیار مهم است چرا که کشتی گیران جوان هستند و در یک مسابقه جهانی استرس به شدت زیاد است و بر روان کشتی گیر ما اثر منفی می‌گذارد. قوی‌ترین کشتی‌گیران گاهی اوقات کم می‌آورند و تقویت اعتماد به نفس باید با نگاه علمی در این زمینه انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم با اشاره به ترویج ورزش همگانی و استفاده از تجربیات اهالی فدراسیون کشتی در این زمینه در مورد بحث پیشگیری از دوپینگ گفت: در مورد بحث پیشگیری از دوپینگ کاملا آمادگی داریم و آزمایشگاه‌های مجهزی در اختیار داریم که به سرعت و علمی جواب آزمایش‌ها را اعلام کنیم و می‌توانیم  کشتی را به طور خاص در این زمینه کمک کنیم.

وی در مورد عملیاتی شدن این تفاهم نامه تصریح کرد: به دنبال این هستیم که این تفاهم‌نامه در حاشیه قرار نگیرد و 2 نماینده از فدراسیون و دانشگاه خواهیم داشت تا کارها هرچه سریعتر پیگیری شود و نکات و موارد مطرح شده  را به دو مجموعه انتقال دهند.

زالی از علیرضا دبیر رئیس فدارسیون کشتی خواست که این تفاهم‌نامه را به عنوان یک دستاورد به وزیر ورزش منتقل کند و گفت: باید یک مسیری باز شود که دانشگاه علوم پزشکی می‌تواند به کمک فدراسیون‌های ورزشی بیاید و ما آماده همکاری هستیم و از وزیر ورزش می‌خواهم که در این زمینه حمایت لازم را داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =