مهم‌ترین محور تارنماهای خبری/ پنجم آذر ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- «مردم دوباره به میدان آمدند، مسئولان چه خواهند کرد، اساس مساله اعتراضات مردم،مساله شکاف طبقاتی و نابرابری است، موضوع عدم نامزدی عارف را هنوز به شور نگذاشته‌ایم و طلایی: یکدندگی از اول روش پایداری‌ها بود» از جمله مهم‌ترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «مهم‌ترین محور تارنماهای خبری» منعکس کرده است.

مردم دوباره به میدان آمدند، مسئولان چه خواهند کرد!؟

جامعه خبری تحلیلی الف گزارش داد: مردم تهران دوباره برای دفاع از امنیت و نظام جمهوری اسلامی به میدان آمدند. راهپیمایی ۴ آذر تهرانی ها ادامه راهپیمایی مردم مشهد، اصفهان، اهواز، تبریز، زنجان و دیگر شهرهای کشور در روزهای گذشته بود. راهپیمایی دیروز مردم تهران برای پایان دادن به آشوب ها، تخریب اموال عمومی و تلاش دشمن برای دخالت در امور داخلی کشور بود. حضور مردم در خیابان از بین برنده حدود ده روز غارت و تخریب اموال عمومی است. ده روز که از زمان اعلام افزایش قیمت سوخت در ۲۴ آبان ماه شکل گرفته بود.

اما راهپیمایی ها و حضور مردم در چند روز گذشته ثابت کرد آن ها هنوز مدافع و پای کار نظام جمهوری اسلامی هستند، اتفاقی که در چهار دهه گذشته بارها اتفاق افتاده است. از پیروزی انقلاب اسلامی تا جنگ تحمیلی، از ۲۲ بهمن تا روز قدس هر سال، از تیرماه ۷۸ تا دی ماه ۸۸ و ... همیشه مردم حضور داشته اند. مردم همیشه بوده اند و اتفاقاً بسیار نیز هزینه داده اند حتی زمانی که بعضاً مسئولان نیز در میدان نبوده اند. اصولاً اقتدار و مشروعیت نظام جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته بر مبنای همین بودن مردم در صحنه شکل گرفته و ادامه یافته است.

اما در این وضعیت چه کسی باید قدردان و شکرگذار حضور همیشگی مردم صبور و نجیب در عرصه های مختلف باشد؟ قرار نبوده و نیست هر وقت زمان هزینه دادن باشد مردم در وسط میدان باشند اما هر موقع، زمان عمل به وعده ها و کاستن از آلام و دردهای همین مردم باشد مسئولان ساکت و بدون دغدغه گوشه ای بایستند و خبری از آنها نباشد.  

این وضعیت زمانی تلخ تر می شود که باید گفت یکی از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی، بها دادن به مستضعفان و قشر ضعیف جامعه بوده اما در این شرایط چه کسی می تواند پنهان کند فشار اقتصادی چند سال اخیر بیشترین ضربه ها را به این قشر وارد کرده است.  اتفاقاً آمریکایی ها در چند سال اخیر تمام هدف سیاست گذاری خود را در راستای تشدید نارضایتی همین طبقه قرار داده است. اصولاً تحریم برای همین موضوع ایجاد شد و تداوم و افزایش یافت. عجبا که برخی سیاست ها و تصمیمات داخلی نیز بدون بها دادن و در نظر گرفتن این طبقه، اخذ و اجرایی می شود. شاهد مثال این گفته همین تصمیم اخیر که بدون شک بیشترین فشار را بر روی مردم و طبقه ضعیف وارد خواهد کرد.

اساس مساله اعتراضات مردم، نه تخم‌مرغ است و نه بنزین؛ مساله شکاف طبقاتی و نابرابری است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با امان الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس آورده است: این استاد جامعه شناسی در ارزیابی جامعه شناختی از  اعتراضاتی که نسبت به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین طی روزهای گذشته اتفاق افتاد؛ گفت: «اعتراضات اخیر را می‌توان در مقامی نوعی خیزش اجتماعی ارزیابی کرد. هر چند بحث بنزین جرقه اعتراضات را روشن کرد اما مساله اصلی را باید در محرومیت‌ها، محدودیت‌ها، سواستفاده‌ها از قدرت، سطح چشم‌گیر فساد اقتصادی، رانت، رشوه و حقوق‌های نجومی مورد ارزیابی قرار داد. عدم مشارکت واقعی شهروندان در ساختار اجتماعی و سیاسی، زمینه‌ نارضایتی را در جامعه ایجاد کرده است.»

وی افزود: «این عوامل روی‌هم رفته چه در دی ۹۶ و چه در آبان ۹۸ موجب شده، این نارضایتی‌های انباشت شده از عملکردها و کنش‌های بخش قدرت نوعی ناامیدی را ایجاد کند. در ۹۶ نیز شاهد بودیم که آقای علم الهدی جرقه‌ای را روشن کرد و به سرعت غالب شهرهای کشور را در برگرفت. بنابراین، با جرات می‌توانیم بگوییم که اساس مساله نه تخم‌مرغ است و نه بنزین؛ در هر شرایط مشابهی این پتانسیل وجود دارد که چنین اعتراضاتی اتفاق بیافتد. در واقع، ناامیدی مردم از اصلاح امور و بیزار شدن از تفاوت، تضاد، شکاف طبقاتی، نابرابری در سطح عدالت اجتماعی، موجب شد این اعتراضات در زمانی بسیاری کوتاه در غالب مناطق کشور شکل بگیرد.»

این جامعه‌شناس در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «مساله بعد این است که جامعه تا حدود زیادی خودآگاه‌تر شده است. در حقیقت، خودآگاهی مهم‌ترین مساله‌ای است که می‌تواند زمینه‌ساز تحولات اجتماعی شود. اکنون روند تحولات نشان می‌دهد که در نتیجه تغییرات جدید در سطح کلان، جامعه ایران به سطحی بیشتر از خودآگاهی دست پیدا کرده است.»

قرایی مقدم، در ادامه تاکید کرد: «در سطحی دیگر دولت نیز دریافته که اعتراضات شتاب گرفته است. اگر فاصله اعتراضات ۸۸ تا ۹۶ حدود ۸ سال بود اکنون فاصله اعتراضات جدید به دو سال کاهش پیدا کرده است. روند اعتراضات دولت را به تفکر واداشته تا در کنش‌ها و قدرت‌نمایی‌های خود با ملاحظه بیشتر با مردم رفتار کند. واقعیت این است که اعتراضات اخیر به گرانی بنزین را طبقات بالا و متوسط جامعه نمایندگی نمی‌کردند بلکه بنیان اعتراض در غالب شهرهای کشور اعم از تهران، شیراز، کرمانشاه و... طبقات پایین جامعه بودند. در واقع می‌توان اظهار داشت که نوع حرکت از پایین به بالا است و شاهد خودآگاهی بیشتر طبقات فرودست و محروم هستیم.»

موضوع عدم نامزدی عارف را هنوز به شور نگذاشته‌ایم؛ دامنه فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان بستگی دارد

تارنمای خبری  تابناک در گفت‌ وگو با محمود صادقی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آورده است: تا به امروز زمزمه‌هایی در خصوص عدم نامزدی دو سرلیست اصلی هر دو جریان که در دهمین دوره انتخابات مجلس مقابل هم قد علم کرده بودند به گوش می‌رسد. به نظر می رسد سرلیست های انتخاباتی به خصوص برای لیست تهران چه در بین اصولگرایان و چه در بین اصلاح طلبان از بین افراد جدیدی باشد که قصد دارند پا به عرصه رقابت های انتخابات مجلس بگذارند.

«محمود صادقی» دبیرکل مجمع مدرسین دانشگاه‌ها و از اعضای ارشد فراکسیون امید مجلس (فراکسیون طیف اصلاح‌طلب) و نزدیک به «محمدرضا عارف» (رییس شورای عالی اصلاح‌طلبان) در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» اما می‌گوید: درباره سرلیستی «محمدرضا عارف» تاکنون بحثی پیش نیامده و وارد این موضوعات هم نشده و به شور نگذاشته‌ایم.

خبر نامزد و سرلیست نشدن عارف پس از این داغ شد که «علی شکوری راد» دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران در یک نشست خبری سحنان «عبدالله ناصری» را تایید کرد و گفت که «احساس می‌کند عارف برای این دوره انتخابات مجلس نامزد نشود.» این موضوع در حالی مطرح می شود که انتقادات زیادی نسبت به عملکرد «محمدرضا عارف» در دوران نمایندگی اش به ویژه در هدایت فراکسیون امید، از سوی اصلاح طلبان مطرح شده است.

«محمود صادقی» به استراتژی اصلاح‌طلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس نیز اشاره کرد و گفت: انتخابات تنها مسیر نقش آفرینی در نظام سیاسی است و اگر چه محدودیت‌هایی برای این نقش آفرینی وجود دارد اما اصلاح‌طلبان راه دیگری را نمی شناسند.

وی با بیان اینکه مجموعه اصلاح‌طلبان درون نظام تعریف می شوند، گفت: اصلاح‌طلبان برای تقش آفرینی در نظام سیاسی کشور از همه اهرم‌ها و مکانیزم‌های قانونی استفاده می‌کنند و انتخابات مهمترین آن است.

دبیرکل مجمع مدرسین دانشگاه‌ها درباره حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات محلس اینگونه پاسخ می‌دهد که اصل شرکت در انتخابات مفروض است و اصلاح‌طلبان بنا دارند در انتخابات شرکت کنند و به همین دلیل ماه‌ها است که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان فعال شده است.

صادقی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان بنای حضور فعال در انتخابات را دارند، تصریح کرد: اما سطح مشارکت به اقتضای شرایطی که پیش می آید و مهمترین شرایط هم بحث ثبت نام و تائید صلاحیت ها توسط شورای نگهبان است.

طلایی: یکدندگی از اول روش پایداری‌ها بود؛ شورای وحدت فضا را باز کند

وب سایت خبری خبرآنلاین در گفتوگو با مرتضی طلایی، چهره سیاسی اصولگرا آورده است: چند روز بعد از انتشار بیانیه اعلام موجودیت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، غلامعلی حدادعادل نیز در گفت‌وگوی تاکید کرد که این ائتلاف تاکید ویژه‌ای بر روی حضور جوانان و زنان در لیست اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم دارد. شعاری که البته معلوم نیست تا چه میزان محقق خواهد شد، نکته‌ای که مرتضی طلایی هم به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «حضور جوانان و زنان اتفاق مبارکی است،  اگر آقایان از قالب شعار، بیانیه و حرف عبور کنند.»

این چهره سیاسی اصولگرا معتقد است که شورای ائتلاف اصولگرایان با چالش‌های زیادی روبرو است که یکی از آنها این است که تمام گروه‌های اصولگرا نپذیرفته‌اند که در این شورای دور یک میز بنشینند و باهم حرف بزنند. مرتضی طلایی البته در راس این گروه‌ها، نام جبهه پایداری را متذکر می‌شود. گروهی که همیشه به ساز ناکوک زدن در میان اصولگرا معروف است و طلایی درباره آنان می‌گوید: «یک دندگی روش‌شان است.»

او هم‌چنین درباره جبهه پایداری می‌گوید: «مسئله این است که گاهی از نظام، کشور و مردم حرف می‌زنیم، اما تا جایی که با مبانی نظری ما سازگاری داشته باشد، هرجا سازگار نباشد، ردش می‌کنیم. ما که مدعی هستیم در دسته نیروهای انقلابی و ولایتمدار هستیم بالاخره شاید ناچار شویم در جایی از خواسته خودمان بگذریم.» (در ادامه قسمتی  از این گفتوگو را می خوانیم:)

* در بیانیه شورای وحدت هم بر نقش جوانان و زنان تأکید شده بود...

از نظر من همه عقلا و دلسوزان انقلاب به این نتیجه رسیده‌اند که باید فضا برای حضور جوانان فراهم شود، در عین حال این واقعیت وجود دارد که نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند. نقش خانم‌ها در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند به مراتب از آقایان تأثیرگذارتر باشد، بنابراین این اتفاق مبارکی است و اگر آقایان از قالب شعار، بیانیه و حرف عبور کنند.

البته این به این معناست که سنین مختلف باید وارد میدان شوند. به عنوان مثال اگر میانگین سنی نمایندگان دوره آتی مجلس، ۵۰ سال باشد، بسیار خوب است، ما نباید دچار افراط و تفریط شویم. تجربه در حوزه قانونگذاری مجلس، نقش تعیین کننده‌ای دارد و مجلس نیازمند افراد صاحب تجربه است، این نکات را باید در کنار هم دید.

این حرف، حرف درستی است که ما باید بپذریم، افراد ۶۰ سال به بالا باید فضا را به نوعی تقدیم جوانان کنند- این پیشنهاد نظر شخصی خودم است- تا از این طریق به نوعی وارد بحث هدایت و نظارت شوند و تجارب را به جوانان منتقل کنند تا این تجارب با انگیزه و انرژی جوانان در هم آمیخته شود تا به اهداف مورد نظر برسیم.

نایب رئیس فراکسیون امید: شاید با افزایش قیمت‌ها روبرو شویم

وب سایت خبری عصر ایران در گفت‌وگو با محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید، آورده است: این نماینده مجلس در مورد تاثیرات افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالاها گفت: دولت باید در ایفای وظایف و مسئولیت‌هایش قاطعانه، شفاف و منطبق بر ضوابط علمی و استاندارهای فنی عمل کند یعنی درصد تاثیرپذیری قیمت  کالاهای مختلف از افزایش قیمت بنزین را  احصاء، اعلام و بر اجرا آن نظارت هم داشته باشد.

تابش در مورد اراده دولت برای احصاء قیمت ها و نظارت بر آنها افزود: اگر دولت بخواهد در این زمینه اقدام کند شاید موضوعات و مسائل  تقابلی نیز پیش بیاید و همه شانه از زیر بار این مسئولیت خالی ‌می‌کنند. ممکن است جلساتی در این زمینه در دولت تشکیل شود ولی اگر این جلسات منطبق  بر ضوابط علمی فنی و روح اجتماعی نباشد خیلی نتیجه بخش نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود که در ماههای آینده فشار مضاعف اقتصادی را بر مردم شاهد خواهیم بود گفت: با توضیحاتی که وزراء دولت در جلسه علنی مجلس که در رابطه با بررسی افزایش قیمت بنزین بر سایر کالاها دادند و انفعالی که شاید ناخواسته دولت در این موضوع نشان می دهد می توان پیش بینی کرد که در ماههای آینده شاهد افزایش قیمت کالا به صورتی که مردم در مسائل معیشتی شان دچار مشکلاتی شوند خواهیم بود.

نماینده اردکانتصریح کرد: شاید آقایان در دولت منطبق بر ضوابط و بخشنامه‌ها کارهای را انجام می دهند ولی این ولوله، جوش و خروشی که در جامعه است و تاثیراتی که افزایش قیمت بنزین بروی لایه های مختلف اجتماعی گذاشته است را می توان با همان شور و انگیزه مهار کرد که ما این شور و انگیزه را در دولت  نمی بینیم. اگر خدای ناکرده این روحیه نباشد و اقداماتی به صورت فوری انجام نشود مطمئنا ما شاهد موج لجام گسیخته گرانی ها و اعتراضات مردم در آینده نزدیک خواهیم بود.

فلاحت‌پیشه: در زمان خاتمی، پارک «گفتگو» محل اعتراضات انتخاب شد مثل میدان تقسیم استانبول

پایگاه خبری عصرایران در گفت و گو با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آورده است:  دموکراسی در ایران توده‌ای است. چند نوع دموکراسی وجود دارد: یک نوع دموکراسی نهادی است یعنی در قالب نهادها اعم از مجلس و دولت و احزاب سازوکار دموکراتیک شکل می گیرد که در غرب این نوع دموکراسی وجود دارد، دموکراسی نخبگان نوع دیگر است که گزینش از میان نخبگان صورت می گیرد و تصمیم گیری ها را که اتخاذ می کنند مورد پذیرش مردم هم قرار می گیرد، یعنی آن چیزی که در حال حاضر در شرق آسیا وجود دارد و نوع دیگر دموکراسی توده‌ای است یعنی اینکه حضور مستقیم مردم را داریم که نوع دموکراسی در ایران توده ای است.

وی ادامه داد: یکی از امکاناتی که باید دموکراسی توده‌ای داشته باشد امکان حضور مسالمت آمیز مردم در اجتماعات واعتراضات است. این امکان باید تاکنون برای مردم شکل می گرفت، در زمان آقای خاتمی پارک گفت وگو را ایجاد کردند که چنین اجتماعاتی در پارک گفت وگو برگزار شود، جایی همانند میدان تقسیم استانبول را در تهران تعریف کردند ولی عملا این کار اجرایی نشد و مشکلی که وجود دارد این است که خیلی زود اعتراضات مدنی، اقتصادی و اجتماعی اثر سیاسی و انتقال به حوزه سیاسی را پیدا می‌کند.

نماینده کرمانشاه (اسلام‌آباد غرب / دالاهو) افزود: البته ضعفی هم وجود دارد و آن این است که معمولا جریاناتی بر اعتراضات سوار می شوند که این جریان‌های اهداف سیاسی و ضدحاکمیتی دارند و همین باعث شده است که اگر اعتراضات مردم اجتماعی و سیاسی هم باشد نوع برخورد با اعتراضات به دلایل امنیتی  افراطی و تند می شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ترامپ، پمپئو و برایان هوک کسانی هستند که همه نوع جنایت و ظلمی را علیه ملت ایران داشته اند و وقتی اینها بخواهند بر اعتراضات مردم سوار شوند عملا این اعتراضات مشروعیت خودش را از دست می دهد، در دموکراسی توده ای ایران باید هم نظام سیاسی و اصناف و طبقات مختلف سعی کنند که حوزه نهادی را تقویت کنند، این حوزه نهادی ظرفیت دموکراسی توده ای در ایران را ندارد.

پیام جنجالی ویلموتس درتوییتر علیه فدراسیون ایران: قراردادم را نقض کردید، پرونده تان را به وکلایم دادم!

به گزارش وب سایت خبری تابناک؛  سرمربی تیم ملی فوتبال ایران سکوتش را درباره اتفاقات اخیر شکست و با افشاکردن اختلافش با مدیران فدراسیون فوتبال ایران مدعی شد که فدراسیون ایران قراردادفیمابین را نقض کرده و پرونده را به وکلایش سپرده است.

مارک ویلموتس که در ادامه همکاری‌اش با تیم ملی ایران با دو باخت پیاپی مقابل دو رقیب اصلی تیم ملی، دچار مشکل شده و صحبت از فسخ قرارداد او به میان آمده است، در حساب رسمی‌اش در توئیتر اختلافات را علنی کرد و نوشت: «شایعات منتشر شده در رسانه‌های ایران را دیده‌ام و این شایعات به هیچ وجه صحت ندارند!؟»  «واقعیت این است که وضعیتی غیرقابل تحمل برای من و دستیارانم به دلیل نقض جدی بندهای قراردادم از سوی فدراسیون فوتبال ایران به وجود آمده است.»

ویلموتس تأکید کرده که موضوع قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران را به صورت حقوقی پیگیری می‌کند و در این خصوص نیز نوشت: این پرونده در دست وکلای من است. بیشتر از این نمی‌توانم چیزی بگویم!

مارک ویلموتس که مدیران ارشد فدراسیون او را فردی بامعرفت و چهره‌ای مثبت معرفی می‌کردند، حالا با این واکنش‌ها نشان داده که بازیگر قهاری است و چهره واقعی خود را با توییت امروز نمایان کرده است. او بلافاصله بعد از طرح موضوع حضورش در ایران و پایان مرخصی‌های طولانی راه خود را کج کرده و علنا علیه فوتبال ایران موضع گیری کرده است.

مرد بلژیکی که با عدم تمرکز روی کارش و غیبت‌های طولانی، ضربات سنگینی به تیم ملی ایران صدرنشین رنکینگ آسیا زده و اعتبار فوتبال ایران را با دو شکست مقابل عراق و بحرین زیر سوال برده است، حالا در حال گل آلود کردن آب است و به رغم درگیری جدی و تهدید فدراسیون ایران به پیگیری حقوقی، حاضر نیست استعفایش را اعلام کند تا مبادا درصدی از قرارداد نجومی اش را از دست بدهد.

سرمربی خارجی تیم ملی که به نظر می‌رسد جدایی اش با پیام‌های امشب قطعی‌تر از هر زمان دیگری شده است، در حالی مسائل مربوط به احتمال جدایی از تیم ملی را به گمانه زنی رسانه‌های ایرانی ارتباط داده است که پیش از بازی با عراق رسانه‌های بلژیکی مدعی شده بودند او درخواست فسخ قرارداد کرده است و احتمالا مدارکش نزد فدراسیون فوتبال ایران موجود است.  

دولت قصد همکاری دارد؛ دو مصوبه مهم دولت اجرایی نشده است

پایگاه خبری تابناک در گفت‌وگو با محسن هاشمی،  رییس شورای شهر تهران، آورده است: وی در پاسخ به  پرسشی مبنی بر اینکه گویا برخلاف تصورات، دولت همکاری‌های لازم را در حوزه مدیریت شهری ندارد؛ حال با این امر راه برون رفت به چه شکل بوده؟ آیا شهرداری باید معطل ورود دولت به این حوزه باشد؟، اظهارکرد: برداشت بنده این نیست؛ درواقع دولت قصد دارد تا تمام سعی خود را در این زمینه داشته باشد چراکه دو مصوبه مهم نیز در این راستا ارائه داده است، یکی مربوط به انتهای سال ۱۳۹۶ (در شورای جدید که ما حضور داشتیم) بوده که همان تامین یک هزار واگن برای تهران و یک هزار واگن برای کلانشهرها است که این مصوبه اکنون وجود داشته و پیمانکار آن مشخص شده، اما به دلیل مشکلات پیش آمده در خصوص تحریم‌ها، کار مقداری عقب افتاد که در حال پیگیری است.

رییس شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه مصوبه دیگر در خصوص اتوبوس‌ها است، گفت: این مصوبه مربوط به چهار وزیر صمت و نفت و راه و کشور است که در این راستا توافق نامه‌ای نیز امضا شد. این مصوبه در خصوص تامین ۱۹ هزار اتوبوس و ۴۰ هزار مینی بوس شهری برای تمام شهرهاست به این شکل که از این تعداد ۳ الی ۵ هزار اتوبوس و ۱۰ هزار مینی بوس مربوط به تهران بوده است. این مصوبه را شورای اقتصاد تصویب کرد و با کامیون‌ها و حمل و نقل شهری و موارد مربوط، حدود ۱۰ میلیارد دلار شد البته ۲.۵ میلیارد دلار آن مربوط به اتوبوس شهری و یک میلیارد مینی بوس شهری است؛ در حقیقت دولت اقدامات ویژه در این راستا انجام داده است.

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه، اما به چند دلیل هنوز این مصوبات به نتیجه مطلوب نرسیده است، افزود: برای اینکه این امر صورت گیرد، باید هفت ارگان در تهران با یکدیگر هماهنگ شوند در واقع وزارت کشور، نفت، صمت، راه و در کنار این چهار وزارتخانه باید بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق ذخیره ارزی نیز هماهنگ شوند همچنین اتوبوسرانان و سرمایه گذاران و شرکت‌های حمل و نقل و شهرداری هم باید فعال شوند که این امر خود نیاز به ستاد قوی دارد.  مصوبات موجود است، ولی متاسفانه بین وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌ها و شهرداری‌ها و سرمایه گذاران هماهنگی مناسب وجود ندارد و باعث شده تا این مصوبات اجرایی نشود.

رییس شورای شهر تهران افزود: موضوعی که ما از دولت می‌خواهیم این بوده که این دو مصوبه مهم اجرایی شود چراکه این مصوبات در حل مسئله آلودگی هوا و ترغیب افراد در خصوص استفاده از حمل و نقل عمومی موثر است. همچنین این موضوع در جهت تولید داخل نقش دارد به این شکل که ما از طریق تامین خودرو در داخل می‌توانیم شغل ایجاد کنیم، اما متاسفانه هنوز پیگیری‌ها در این زمینه به شکل جدی صورت نگرفته است.  همان طور که می‌دانید ما جلسات بسیاری در این زمینه داشته ایم و حتی با اقای جهانگیری و مسئولان مربوطه در سازمان برنامه و بودجه در این زمینه مکاتباتی نیز داشته و درخواست ما این است که هماهنگ‌تر باشند.

وضعیت قرمز موجودی «خون» در بسیاری از نقاط کشور

پایگاه خبری تابناک در این گزارش آورده است:  «آقا/خانم ... با توجه به نیاز مبرم به گروه خون شما در صورت داشتن شرایط اهدا خون، با در دست داشتن کارت ملی، منتظر دیدار شما هستیم. اداره کل انتقال خون ...»

این پیامکی است که طی روزهای اخیر برای بسیاری از هموطنانمان که سابقه اهدای خون دارند ارسال شده تا بدین وسیله خون و فرآورده‌های خونی مورد نیاز استان‌های مختلف کشور تامین شود، اما ظاهرا چندان مثمر ثمر نبوده است. این را می‌شود از اطلاعیه سازمان انتقال خون کشور دریافت که طی ساعات اخیر به شدت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده و حکایت از کاهش شدید ذخیره خونی این سازمان دارد. اطلاعیه‌ای که از اهداکنندگان و داوطلبان اهدای خون خواسته تا «در اسرع وقت» به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

البته همدلی شکل گرفته در بازنشر این فراخوان با برخی تفسیرهای عجیب هم همراه شده و برخی کوشیده اند آن را به حوادث اخیر نسبت دهند، در حالی افراد آگاه و به ویژه بیماران نیازمند خون و خانواده‌های ایشان می‌دانند که خون و فرآورده‌های خونی عمر محدودی دارند و بر این اساس، ضرورت دارد که فرایند دریافت خون مداوم و مستمر باشد.

نکته‌ای کلیدی که همواره در ایام اوج رجوع مردم به پایگاه‌های انتقال خون برای اهدا، یادآوری و از مراجعان خواسته می‌شود تا زمان مراجعه شان را به تاخیر بیاندازند؛ تقاضایی آشنا برای بسیاری از افرادی که برای ادای نذر اهدای خون در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به مراکز و پایگاه‌های انتقال خون مراجعه می‌کنند.

این در حالی است که هر ساله و با شروع موج سرما، عکس وضعیتی که در روزهای تاسوعا و عاشورا بر مراکز اهدای خون حاکم است، بروز می‌کند و میزان مراجعه برای اهدای خون تا آنجایی کاهش می‌یابد که ذخیره خون و فرآورده‌های خونی به پایین‌تر حد خود می‌رسد. کمبودی که جست و جو در آرشیو اخبار نشان می‌دهد هر ساله است، نه اتفاقی منحصر به امسال.


آن گونه که اطلاعیه سازمان انتقال خون نشان می‌دهد، ذخیره خونی برای برخی گروه‌های خونی به دو روز رسیده که نگران کننده است، اما آنچه نگران کننده‌تر است، کمبود برخی فرآورده‌های خونی از جمله «پلاکت» است که می‌بایست به صورت روزانه تامین شود و در اختیار بیماران سرطانی و بیماری‌های خون ریزی دهنده ارثی قرار گیرد.

چرا مجلس بعد از قضایای افزایش قیمت بنزین، استیضاح وزرا را کلید زد؟

فرارو در گفت وگو با محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ‌ آورده است: در یک هفته اخیر وکلای ملت درصدد بودند که سه تن از وزاری دولت را استیضاح کنند. اولین مورد مربوط به استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بود که قرار بود امروز جلسه استیضاح وی برگزار شود، اما به دلیل استعفای وی و پذیرش آن، عملا دیگر این جلسه برگزار نشد. از سوی دیگر، اما همچنان استیضاح رحمانی فضلی وزیر کشور و زنگنه وزیر نفت در دستور کار نمایندگان قرار دارد. در این زمینه باید دید که آیا نمایندگان بالاخره موفق خواهند شد این دو وزیر را استیضاح کنند یا اینکه در دقیقه ۹۰ بازهم با رایزنی‌های و لابی‌گری‌هایی که انجام می‌شود، این دو همچنان بر وزارت خود ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به اینکه استیضاح حجتی وزیر اسبق جهاد کشاورزی از دو سال قبل در جریان بود، گفت: اما هر بار بنا به دلایلی که خارج از فضای مجلس بود، متوقف می‌شد، حتی در این زمینه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به فشارهایی که برای عدم انجام استیضاح به مجلس وارد می‌شد، نیز بسیار گلایه داشت.  اما در عمل با توجه به استعفایی که حجتی انجام داد و رئیس جمهور نیز آن را قبول کرد، بحث استیضاح منتفی شد.


این عضو فراکسیون امید همچنین با بیان اینکه استیضاح وزیر کشور نیز دلایلی مختلفی دارد، افزود: رحمانی فضلی نیز چندین بار قرار بود استیضاح شود، اما الان مهم‌ترین عامل، عملکرد وی به عنوان رئیس شورای امنیت کشور است که با وجود همه امکانات نتوانست این اغتشاشات را پیش‌بینی کند که این امر موجب شد خسارات بسیار زیادی به کشور وارد شود و به بسیاری از بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آسیب‌های زیادی وارد شد و برای کشور هزینه‌های زیادی را به بار آورد.  نوع مدیریت وی بر وزارت کشور و انتصابات فامیلی که وی در وزارت کشور انجام داده، نمایندگان را ناراضی کرده است، از سوی دیگر نوع مدیریت وی و عزل و نصب‌هایی که در استانداری‌ها صورت گرفته نیز مورد نقد جدی نمایندگان واقع شده و بارها در قالب سوال نیز از رحمانی فضلی در این موارد سوال شده است.


نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به اینکه عمده دلیل استیضاح زنگنه وزیر نفت نیز مربوط به قضیه کارت سوخت است، بیان داشت: با توجه به اینکه زنگنه بعد از روی کارآمدن خود کارت سوخت را از چرخه سوخت‌گیری حذف کرد، نمایندگان چندین نوبت از وی سوال کردند که چرا این کار را انجام داده و حال چرا دوباره بعد از ۵ سال می‌خواهد با هزینه کردن کارت سوخت را به چرخه برگرداند.  زنگنه هر بار نیز در پاسخ اعلام کرد که زمانی که در سال ۹۳ بنزین تک نرخی شد، عملا کارت سوخت بی کارکرد شد، اما الان که بنزین سهمیه بندی شده است، دوباره کارت سوخت دارای کارکرد است، اما در مقابل نمایندگان معتقد بودند استفاده از کارت سوخت تحت هر شرایطی لازم است و شفافیت را در حوزه سوخت ایجاد می‌کند و می‌تواند در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت موثر باشد.

علی دیواندری کیست و اتهاماتش چیست؟

پایگاه خبری فرارو با اشاره به جزییاتی از پرونده فساد در بانک ملت و پارسیان گزارش داد: علی دیواندری سال ها از مدیران ارشد بانکی کشور بوده و حالا متهم به اخلال در نظام اقتصادی است.  یازده جلسه از دادگاه پرونده فساد در بانک‌های ملت و پارسیان برگزار شده است در این پرونده علی دیواندری از مدیران ارشد بانکی و از روسای پیشین دو بانک ملت و پارسیان متهم ردیف اول پرونده است. این پرونده چند متهم دیگر دارد که سه نفر از آن‌ها فراری هستند.  این دادگاه در ادامه بررسی ویژه پرونده‌های مفسدان اقتصادی برگزار می‌شود. قاضی پرونده موحد و نماینده دادستان رسول قهرمانی است.

هر چند که این پرونده ابعاد جالب توجهی دارد، اما اتفاقات اخیر در فضای کشور باعث شده است که کمتر مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد. پرونده علی دیواندری و همکارانش در بستر تحریم‌ها شکل گرفته و در واقع فساد رخ داده در آن بر آمده از تحریم‌های اقتصادی است. متهمان این پرونده عبارتند از: «علی دیواندری، مجید سعادتی، مهدی فلاحتیان، بهروز مختاری، رحمت‌الله باختری، حسین ابوالحسنی، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی و وحید نمازی.» سه تن از متهمان رحمت الله باختری، مجید سعادتی و سمانه حضرتی آشتیانی متواری هستند و در دادگاه‌های حضور نداشتند.

یکی از شبهاتی که در دادگاه بیان شد این مسئله است که چرا علی دیواندری که در لیست تحریم‌ها قرار گرفته بود ناگهان از لیست خارج شد. دیواندری در این باره توضیح داده است: «نحوه خروجم از لیست تحریم‌های آمریکا به دلیل اثرگذاری بانک ملت بوده است و وکلایی برای پیگیری امور گرفتیم، آمریکا و اتحادیه اروپا همزمان ما را در لیست تحریم‌ها قرار داده بودند، اما اتحادیه اروپا اجازه داد که شکایت ما ثبت شود و ۵ مدیرعامل بانک از تحریم خارج شدند، اما آمریکا توجهی به مکاتبات نداشت. من با برجام از تحریم خارج شدم و افتخارم این است که در صف اول شکستن تحریم‌ها بودم و در عمل درسم را پس دادم و آمریکا دل خوشی از امثال ما ندارد.»

علی دیواندری در جلسات دادگاه کیفرخواست خود را رد کرد. او تلاش کرد که اتفاقات رخ داده را در راستای دور زدن تحریم ها اعلام کند. در دادگاه پای احسان سخایی داماد وزیر اطلاعات هم به این پرونده باز شده است.  

براساس کیفرخواست قرائت شده؛  متهم ردیف اول علی دیواندری، متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت به مبلغ ۱۶ هزار دلار موضوع هزینه سفرهای محرمانه، مشارکت در قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۵۰ هزار یورو.

ویلموتس: شرایط غیرقابل تحمل است؛  تاج: دیگر حق مرخصی نداری!

به گزارش وب سایت خبری پارسینه؛ شب گذشته توییتی از مارک ویلموتس در صفحه شخصی توییتر او منتشر شد با این مضمون که: «شایعات اخیر را شنیده‌ام اما هیچ کدام صحت ندارند. فدراسیون فوتبال نسبت به تعهداتش عمل نکرده و شرایط غیرقابل تحملی را بوجود آورده است. کار را به وکلایم سپرده‌ام تا پیگیری کنند و بیش از این چیزی نخواهم گفت».

این توییت حاکی از آن است که ویلموتس از شرایط کاملا ناراضی است و با صحبت های فدراسیون فوتبال درخصوص پرداخت حق و حقوق این مربی تا پایان فروردین ماه ظاهرا برخی از مفاد قرارداد این مربی همچنان رعایت نشده است. از سوی دیگر فدراسیون فوتبال نیز سخت به دنبال مصالحه به سرمربی خود است؛ یا فسخ قرارداد یا ادامه همکاری محکم.

مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی فوتبال ایران بعد از انعقاد قراردادی پر سر و صدا در پایان فصل فوتبالی گذشته، با استقبال نسبتا خوب اهالی فوتبال کار خود را تحویل گرفت اما خیلی سریع و با دو شکست متوالی مقابل عراق و بحرین، در موقعیت پایان کار در منطقه خلیج فارس قرار گرفته است. در شرایطی که ویلموتس بابت تاخیرش در برگزاری اردوی پیش از جدال با عراق مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، ادامه همکاری با فدراسیون فوتبال منوط به انجام شرطی است که او به عنوان سرمربی تیم ملی قبل تر از آن طفره رفته است.

شرط فدراسیون فوتبال برای ادامه همکاری با ویلموتس این است که او تا زمان آخرین بازی مقدماتی ایران مقابل عراق در ۲۰ خرداد، باید حضوری حداکثری در کشوری داشته باشد که قرار است مبلغ قرارداد او را تامین کند. از حالا تا زمان برگزاری این مسابقه حدود شش ماه و نیم فاصله وجود دارد که شامل چهار فیفادی رسمی «بازی‌های ایران مقابل هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق» است که با توجه به شرایط ایران در جدول مرحله مقدماتی، پروژه صعود باید با جدیت بیشتر و برنامه ریزی کامل در دستور قرار بگیرد.

رییس فدراسیون فوتبال در جلسه با ویلموتس از وی خواهد خواست تا در این زمان حدودا هفت ماهه، حدود شش ماهش را مستقیما بالای سر تیم ملی و درگیر شرایط فوتبال ایران باشد.

احدیان: تفکیک اعتراضات مدنی و اغتشاشات زمانی که دشمن وارد می‌شود، کار سختی است؛ با فضای باز رسانه‌ای فاصله داریم

سایت جامعه خبری تحلیلی الف در گفت و گو با محمد سعید احدیان، مدیر مسئول روزنامه خراسان، آورده است: این کارشناس مسایل سیاسی، گفت: در همه جوامع دموکراتیک، افراد می‌توانند اعتراضات خود را در انتخابات و با نوع انتخاب خود نشان دهند.   لذا انتخابات مهم‌ترین جایی است که به صورت عملی اعتراض و خروجی مردم دیده می‌شود. در واقع هم شرکت افراد در انتخابات و هم اینکه چه گزینه‌هایی را وارد عرصه قدرت می‌کنند، انتخاب و انتقاد مردم را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد:‌ در  ایران ما هر یکسال و نیم یکبار با انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شورای شهر مواجه هستیم لذا به طور طبیعی این فرصت خوبی است که مردم اعتراض خود را در با انتخاب خود نشان داده  و به گونه ای عملی به نتیجه برسانند.

مدیرمسئول روزنامه خراسان ادامه داد: راه دیگر نیز رسانه است، رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی، به فرصت‌هایی تبدیل شدند که اعلام اعتراض از طریق آنها جدی شده است. در فضای توییتری و شبکه‌های اجتماعی، فضا نسبتا باز است ولی ما همچنان با فضایی که باید وجود داشته باشد، فاصله داریم. ولی در حال حاضر نیز فضای رسانه‌ها به قدری باز شده است که امکان اعتراض نیز وجود دارد.

احدیان افزود: راه سومی هم وجود دارد، ولی در حال حاضر به دلیل داشتن دشمن، نمی توانیم از آن خوب استفاده کنیم. در قانون اساسی، حق اعتراضات مردمی مسالمت‌آمیز وجود دارد، اما به این دلیل که ما دشمن داریم و دشمنان هم از هر تجمعی سوءاستفاده میکنند، این راه عملا بسیار پر ریسک شده است، مشکلی که وجود دارد این است که وزارت کشور هم از مجوز دادن به اعتراضات واهمه دارد چراکه نگران سوء استفاده دشمن از این موضوع است لذا مردم به صورت غیرقانونی تجمع برگزار می‌کنند و دشمن هم بر این اعتراضات سوار شده و به سمت مطالبات خود این اعتراضات را پیگیری می‌کنند. این راه سوم در ساختار جمهوری اسلامی وجود دارد ولی در عمل، به دلیل وجود دشمن، عملا قابل استفاده نشده است. لذا مسوولین باید برای این موضوع تدابیری اتخاذ کنند تا راهکار قانون اساسی برای مردم باز شود تا مردم بتوانند به صورت منطقی اعتراضات خود را بیان کنند.

وی در مورد تفکیک اعتراضات مدنی و اغتشاشات می‌گوید: واقعیت این است که تفکیک این دو موضوع زمانیکه دشمن وارد می‌شود، کار سختی است، مردم زمانیکه می‌خواهند اعتراض خود را به صورت مدنی بیان کنند، دشمن بر این اعتراضات سوار می‌شود و مردم نمی‌تونند به راحتی این کار را انجام دهند چراکه این اعتراضات از دست آنها خارج می‌شود. در اغتشاشات اخیر، در ابتدا اعتراضات مردم خیلی عادی و مدنی بود ولی زمانیکه دشمن و آشوبگرها وارد شدند، مردم مجبور شدند به خانه‌ها بازگردند. واقعیت امر این است که در شرایط فعلی نمی‌توان این مرز را ایجاد کرد.  

محمود میرلوحی: قبل از بحث ائتلاف واعظی و نوبخت به یاد بیاورند چه قول‌هایی دادند و به آنها عمل کنند؛ ائتلاف با اعتدالیون ناممکن نیست

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت‌وگو با محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، آورده است:  این عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به این پرسش که چه‌قدر احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالیون در انتخابات اخیر مجلس را محتمل می‌دانید، گفت: «هنوز سیاست نهایی انتخاباتی اصلاح‌طلبان مشخص نشده و در حال تدوین است اما از قرائن موجود می‌توان دریافت که احتمال ائتلاف نیروهای اصلاح‌طلب با اصولگرایان معتدل چندان قوی نیست؛ به‌خصوص آنکه اکنون در شرایطی قرار داریم که آحاد مردم از جمله جوانان از شرایط فعلی راضی نیستند و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند دوباره این ریسک را بپذیرند که مسئولیت عملکرد نیروهای غیراصلاح‌طلبان به نام ایشان نوشته شود. در مجلس فعلی مشاهده کردیم که چه تعدادی با نردبان لیست امید وارد مجلس شدند اما در بزنگاه‌های مختلف نه‌تنها بر قرار خود با اصلاح‌طلبان استوار نماندند بلکه وارد مواجهه شدند و کار تا جایی پیش رفت که رضایت دادند که ریاست کمیسیون امینت ملی یا کمیسیون بهداشت مجلس به نیروهای جبهه پایداری واگذار شود اما در اختیار اصلاح‌طلبان قرار نگیرد. واقعیت این است وقتی به چندسال اخیر نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که آن اتفاقی که انتظارش را داشتیم محقق نشد اما به هر روی معلوم نیست که در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد و مقوله انتخابات سازوکار خودش را دارد و ممکن است در سیاست‌گذاری‌های انتخاباتی هر اتفاقی بیفتند. شورای عالی سیاست‌گذاری و بزرگان جبهه اصلاحات به صورت مدام با استان‌های مختلف در تماس هستند و مشغول ارزیابی‌اند که سیاست نهایی انتخاباتی چه باید باشد. نمی‌گویم که امکان ائتلاف ناممکن است اما احتمالش را ضعیف می‌دانم. در حال حاضر ارزیابی‌ها حاکی از آن است که ما باید بتوانیم نیروهای واقعا اصلاح‌طلب را وارد مجلس کنیم؛ ولو آنکه با نامزدهای حداقلی اما اصلاح‌طلب به میدان بیاییم و نتوانیم لیست‌های انتخاباتی در حوزه‌های انتخابیه را به صورت کامل پر کنیم».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ارزیابی ردصلاحیت‌ها در این دوره انتخابات اظهار کرد: «در تمام این‌سال‌ها دیده‌ایم که جریان‌ اصولگرایی هم یک‌پارچه نیست؛ از یک سو نیروهای معتدل اصولگرا حضور دارند و از سوی دیگر اصولگرایانی که قائل به موازین پیشین اصولگرایی هستند که دسته اخیر هم خود به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ پایداری‌ها که نزدیک به آقای احمدی‌نژادند و طیف دیگری که با احمدی‌نژاد نیست اما با اصلاحات‌هراسی برای خود مخاطب جذب می‌کند. اصولگرایان غیرمعتدل می‌خواستند مجلس نهم در مجالس بعدی هم تکرار شود و راضی نبودند که صدایی غیر حمله به برجام و حمله اصلاحات از مجلس شنیده شود اما با اقبالی که مردم به برجام و جبهه اصلاحات نشان دادند، آرزوهای آنها نقش بر آب شد. این طور نیست که یک عده بنشینند و جامعه را مهندسی کنند و مردم هم یا به ناچار به ایشان رأی دهند یا از انتخابات کناره بگیرند. آنها چنین فضایی را می‌پسندند اما همان زمان هم می‌گفتیم که این مسیر بادوام نیست و شرایط دنیا، شرایط کشور و فضای مجازی اجازه تک‌صدایی نخواهد داد. اگر قرار مسیر سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ ادامه یابد باید در سال ۹۸ هم شرایط بازتر از گذشته شود تا نیروهای اصلاح‌طلب بتوانند در انتخابات شرکت کنند که در این صورت احتمالا یک انتخابات پر شور را شاهد خواهیم بود اما اگر قرار بر این باشد فضا بسته‌تر از سال‌های اخیر شود و اصلاح‌طلبان با ردصلاحیت مواجه شوند، تردید نکنید که مسیر براندازها هموار می‌شود زیرا این اصلاح‌طلبان هستند که همواره توانسته‌اند آراء خاکستری را به میدان انتخابات بیاورند. ما تصور می‌کنیم که بزرگان کشور و تصمیم‌گیرندگان شورای نگهبان راضی به مشارکت حداقلی مردم در انتخابات و تک‌صدایی در کشور نشوند و اجازه حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات را می‌دهند زیرا می‌دانند که مردم هنوز یگانه راه اِعمال نظر خود در تصمیم‌گیری‌های کشور را صندوق انتخابات می‌دانند که اگر این نبود با آشوبگران اخیر که با هدایت عربستان، آمریکا و اسرائیل قصد ناامنی در کشور داشتند، همراهی می‌کردند».

۴ رکن ساخت نسل مدرن‌تر ناوهای رزمی در کشور بالاخره کامل شد/ ایران با «نگین» به باشگاه دارندگان «Frigate» می‌پیوندد

پایگاه خبری تحلیلی مشرق گزارش داد: توسعه شناورهای رزمی چند سالی است که در کشورمان روند صعودی و سریع تری به خود گرفته و ناوهای کلاس موج مثل جماران به عنوان نماد شروع خودکفایی جدی ایران در بحث شناورهای رزمی رسما معرفی و عملیاتی شده اند. در عین حال طرح هایی برای طراحی و ساخت شناورهای سنگین تر برای نیروی دریایی ارتش مطرح است که در جدیدترین اطلاع رسانی ها در این خصوص، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش از در دستور کار بودن ساخت ناوشکن سنگین در این نیرو خبر داده و گفته "وزن این ناوشکن بین ۵ تا ۷ هزار تُن خواهد بود". هم اکنون سنگین ترین ناوشکن های موجود در نیروی دریایی ارتش، از کلاس موج هستند که وزنی در حدود ۱۳۰۰ تُن دارند.

با بررسی این نکته مهم در سخنان دریادار خانزادی و نگاهی به تعدادی از اخبار و دستاوردهای دفاعی در سالهای اخیر، کاملا مشخص می شود که کم کم عناصر مورد نیاز برای ورود صنایع دفاعی و تجهیزات دریایی کشورمان به سطحی بالاتر و مهم تر فراهم شده است که در این گزارش اشاره ای به این عناصر خواهیم داشت و در نهایت به معرفی برخی از شناورهای معروف موجود جهان در این تناژ می پردازیم. هرچند که ارزش رسیدن جمهوری اسلامی ایران به چنین سطح علمی و صنعتی در اوج تحریم های رسمی و غیررسمی در حوزه نظامی، بیش از این مواردی است که بیان خواهد شد

توسعه یک سازه پنهانکار برای طرح آینده ایران

اگر به اعضای مختلف خانواده شناور موج خصوصا عضو جدید این سری یعنی سهند نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم که از جماران تا سهند تغییرات خاصی در ساخت سازه شناور ایجاد شده و طراحان ایرانی به سمت طرح های با افزایش سطح پنهانکاری رفته اند. امروزه در جهان دریانوردی و در حوزه نظامی تقریبا تمام سازندگان عالی رتبه و اصلی شناورهای رزمی در اکثر کلاس ها و وزن ها، به سمت طراحی پنهانکار رفته اند چراکه این طراحی پنهانکار باعث افزایش سطح بقاء پذیری شناور در میدان نبرد می شود. البته ذکر این مسئله نیز بسیار مهم است که طراحی پنهانکار صرفا به سازه محدود نشده و نیاز دارد که در بخش های دیگر مثل کاهش حرارت خروجی گازهای سیستم پیشران و طراحی سامانه های تسلیحاتی و اپتیکی که بر روی بدنه نصب می شوند نیز مواردی لحاظ شوند.

در بحث کاهش حرارت با نگاهی به تصاویر موجود از شناور جدیدی که برای ناوگان شمال کشور در کلاس موج در حال ساخت است می بینیم که نیروی دریایی نیز به سمت طراحی دو دودکش کوچک تر رفته این در حالی است که در نسل اولیه مثل ناو جماران یک دودکش وجود داشت. افزایش تعداد دودکش ها و کوچک تر شدن باعث کاهش اثر حرارتی می شود. در عین حال با اضافه شدن سیستم های خنک کننده می توان از سطح حرارت خروجی نیز کم کرد.

آسیب‌شناسی درستی نداریم؛ نمی‌دانیم چگونه انرژی اعتراض را تخلیه کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با هادی معتمدی، آسیب‌شناس اجتماعی، آورده است: این روان‌پزشک و آسیب‌شناس اجتماعی در ارتباط با ابعاد روانشناسی اجتماعی روند اعتراضات و تحولاتی که بعد از سهمیه‌بندی و افزیش قیمت بنزین اتفاق افتاد، بر این باور است که نفس قضیه مثبت است. به نظر می‌رسد طیف بالای جامعه از یارانه اقشار ضعیف‌تر بهره می‌بردند و شاید دولت آقای روحانی یا دیگران زودتر از این‌ها در این زمینه می‌بایست اقدام می‌کردند و قیمت‌ها را به سطح جهانی می‌رساندند اما نه این‌گونه که چند سال نرخ ثابت نگه داشته شود و میان مجلس دولت تعارف وجود داشته باشد یکباره قیمت بالا برود.

این آسیب‌شناس اجتماعی پیرامون اعتراضات مردم نسبت به موضوع گران شدن بنزین، تاکید کرد: «به‌نظر می‌رسد مساله افزایش قیمت بنزین تنها یک بهانه بود. نداشتن احزاب واقعی، نبود نهادهای غیردولتی (NGO) به اندازه کافی، فرصت ندادن به جوانان برای بیان عقاید و نظرات و... ما یک انرژی انباشته را در میان عموم مردم، علی‌الخصوص قشر جوان جامعه داشتیم که موضوعی همانند بنزین بهانه‌ای برای انفجار آن‌ها بود. این‌که عده‌ایی از مساله سو بهره‌برداری کنند جای خود دارد اما مسئولیت مستقیم آن‌ها متوجه خود ما است.»

وی افزود:  «اینکه ما نمی‌دانیم چگونه انرژی اعتراض را در میان مردم تخلیه کنیم و تهدید آن‌ها را حتی به فرصت تبدیل کنیم، موضوعی است که آسیب‌شناسی درستی در این زمینه انجام نگرفته است. این که ادعا می‌شود عده‌ای از آن سوی مرز، خط دهی می‌کنند خود مساله است. واقعیت این است که از آن سوی مرز کارشناسان و متخصصانی ویژه وجود دارند که رفتار مردم را آسیب‌شناسی و مورد تحلیل روانشناختی قرار می‌دهند و می‌دانند بر کجا انگشت بگذارند. متاسفانه آسیب‌شناسی روانشناختی، واکنش‌های مردم نسبت به افزایش قیمت بنزین به فراموشی سپرده شد.»

این روانپژشک در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «بخشی بزرگ از جامعه به شرط کنترل تبعات اقتصادی، با افزایش قیمت بنزین موافق هستند. نفس مساله خوب است اما روش اجرای آن متاسفانه بسیار ناقص است. اگر می‌خواستید تبعات اجتماعی مساله را کنترل کنید، باید از یک ماه قبل به مردم یارانه پرداخت می‌شد تا شهروندان احساس کنند پول بنزین را در جیب دارند تا این نوع کنش‌ها اتفاق نمی‌افتاد. متاسفانه در مجموعه تصمیم‌گیرندگان دولتی هیچ‌گونه آسیب‌شناسی اجتماعی از مساله نشده بود و شاهد این مشکلات بودیم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =