سطح دی اکسیدکربن زمین به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

تهران- ایرنا- سازمان جهانی هواشناسی (WMO) با انتشار گزارش سالانه خود در مورد گازهای گلخانه‌ای اعلام کرد که غلظت دی اکسید کربن در جو زمین به رکورد بی‌سابقه‌ای رسیده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی «salon»، در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۸ میانگین غلظت گازهای گلخانه‌ای در جهان که محصول جانبی سوخت‌های فسیلی هستند، به ۴۰۷.۸ بخش در میلیون رسید؛ این بدان معنی است که برای هر یک میلیون مولکول گاز موجود در جو حدود ۴۰۸ دی اکسید کربن وجود داشت.

سازمان جهانی هواشناسی برای تهیه این گزارش به جمع‌آوری داده از ۵۳ کشور دنیا پرداخت و برای به دست آوردن میانگین دی اکسیدکربن کل کره زمین، آن را در طول سال تقسیم کرد. سال گذشته میلادی(۲۰۱۸) میانگین گاز دی اکسید کربن ۴۰۷.۸ بخش در میلیون گزارش شد که تقریباً ۵۰ درصد از دوره پیش از انقلاب صنعتی با ۲۸۰ بخش در میلیون بیشتر است.

«پتری طالس» (Petteri Taalas) دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید: «آخرین باری که زمین چنین غلظت بالایی از گاز دی اکسید کربن را تجربه کرد، به ۳ تا ۵ میلیون سال قبل بر می‌گردد. در آن زمان دما ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد بیشتر و سطح دریا ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از الان بوده است.»

آمارهای سال ۲۰۱۸ افزایش چشمگیر گاز دی اکسید کربن را نسبت به سال قبل نشان می‌دهند. سال ۲۰۱۷ میانگین غلظت گاز دی اکسیدکربن اتمسفر زمین ۴۰۵.۵ بخش در میلیون گزارش شده بود.

در ادامه گزارش آمده است که نرخ افزایش گاز دی اکسید کربن از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، مشابه سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ بوده و در طول یک دهه گذشته کمی بالاتر از میانگین بوده است.

متاسفانه نرخ رشد گاز دی اکسید کربن در طولانی مدت افزایش خواهد داشت. میانگین رشد این گاز در سه دهه گذشته افزایشی پایدار نشان می‌دهد. بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، میانگین افزایش گاز دی اکسید کربن ۱.۴۲ بخش در میلیون در هر سال بود و در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ نیز میزان آن سالانه ۲.۰۶ بخش در میلیون افزایش داشته است. این آمارها نشان می‌دهند هنوز کار موثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

طالس می‌افزاید: «با وجود تمام تعهدهایی که تحت توافق پاریس صورت گرفته، هیچ نشانه‌ای مبنی بر کند شدن تغلیظ گازهای گلخانه‌ای جو دیده نمی‌شود، چه برسد به کاهش آن‌ها. ما باید به این تعهدها جامه عمل بپوشانیم و جاه طلبی‌های خود را به خاطر آینده بشریت زیاد کنیم.»

متاسفانه بشر با شتابی زیاد در سراشیبی انتشار گازهای گلخانه‌ای در حرکت است. سال ۲۰۱۵ مرز ۴۰۰ بخش در میلیون معین شده شکسته شد و داده‌های به دست آمده نشان می‌دهند سال ۲۰۱۹ این میزان از ۴۱۰ بخش در میلیون عبور خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از ایستگاه‌های آب و هوایی تراکم بیش از ۴۱۵ بخش در میلیون را گزارش کرده‌اند.

گاز کربن دی اکسید به تنهایی عامل مخرب نیست و گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد انتشار متان (CH۴) و اکسید نیتروژن (N۲O) نیز در حال افزایش است. سال ۲۰۱۸ سطح متان به رکورد ۱۸۶۹ بخش در میلیارد (ppb) رسید که ۲.۵ برابر بیشتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اکسید نیتروژن نیز که لایه اُزون را از بین می برد، در همان سال به ۳۳۱.۱ بخش در میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل و میانگین یک دهه گذشته، افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =