کاهش ارزش روپیه پاکستان به کام صادرکنندگان برنج

اسلام آباد - ایرنا - هر چند کاهش ارزش پول ملی در پاکستان باعث تداوم تورم و گرانی داخلی شده اما این وضعیت چندان برای صادرکنندگان برنج ضرری نداشته و طی ماه های اخیر باعث شد تا پاکستانی ها ۴۳ درصد به صادرات برنج خود اضافه کنند.

آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای رسمی مرتبط به صادرات برنج در پاکستان که هشت درصد ارزآوری از راه صادرات در این کشور را تشکیل می دهد، حاکی از افزایش ۴۳ درصدی فروش برنج به خارج طی چهار ماه گذشته میلادی است.

برنج در پاکستان در ۲.۸۹ میلیون هکتار زمین کشت می شود که ۱۰ درصد کل زمین های زیر کشت در این کشور را تشکیل داده و تنها سال گذشته چیزی افزون بر دو میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

رسانه های پاکستان امروز (سه شنبه) به نقل از اداره کل آمار این کشور گفتند: کاهش ارزش روپیه به عنوان پول ملی پاکستان نه تنها ضرری برای صادرکنندگان نداشته بلکه طی چهارماه گذشته بیش از ۶۳۰ میلیون دلار از راه صادرات برنج ارزآوری برای این کشور به همراه داشته است و این در حالی است که طی چهار ماه سال گذشته ۴۴۰ میلیون دلار برنج از پاکستان صادر شده بود.

اتحادیه صادرکنندگان برنج در پاکستان نیز از افزایش عرضه این محصول به کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران، قطر، عمان و چین خبر می دهد و مدعی است که تا پایان سال مالی این کشور میزان صادرات برنج احتمالا به ۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

سال گذشته ۱۶ عضو اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان (REAP) به منظور بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در ایران و افزایش صادرات برنج به تهران سفر کردند.

صادر کنندگان پاکستانی در جریان سفر به تهران با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران و اتاق بازرگانی و صنایع مشهد دیدار و گفت و گو کردند.

به گفته فعالان اقتصادی در پاکستان، ایران پیش از تحریم ها در سال ۲۰۱۰، بیش از ۸۰۰ هزار تن برنج باسماتی از پاکستان وارد می کرد که این میزان در زمان کنونی (سال ۱۲۹۷) به ۶۰ هزار تن کاهش یافت.

به گفته صادرکنندگان برنج پاکستانل نبود کانال ارتباطی بانکی بین دو کشور از عوامل اصلی کاهش میزان تجارت دوجانبه است.

کنیا بزرگترین خریدار برنج غیر باسماتی پاکستان است و طی ۸ ماه سال گذشته ۳۲۳ هزار تن برنج پاکستانی به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار به کنیا صادر شده است.

همچنین چین دومین مقصد بزرگ برنج غیر باسماتی پاکستان است و تا پایان فوریه ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶ ) ۲۳۳ هزار تن برنج به ارزش ۸۳ میلیون دلار به چین صادر شده است.

ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان برنج است و ارزش واردات این محصول سالانه دو میلیارد دلار است، با این حال، برنج پاکستان نزدیک به هشت درصد از بازار ایران را تشکیل می دهد.

پاکستان هر سال بیش از شش میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم برنج تولید می کند که چهار میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم آن صادر می شود. این میزان صادرات حدود ۷۰ درصد کل برنج تولیدی پاکستان است.

پاکستان چهارمین کشور بزرگ صادر کننده برنج در جهان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =