افزون بر ۴ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در کهگیلویه وبویراحمد واکسینه شد

یاسوج- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال تا کنون افزون بر چهار هزار و ۲۵۹ قلاده سگ صاحبدار برای پیشگیری از بروز بیماری هاری در استان علیه این بیماری واکسینه و ایمن شد.

امید جمشیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هاری یکی از خطرناک ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که عامل آن ویروس بوده و به طور معمول با گازگرفتگی از حیوان مبتلا به حیوان دیگر و یا انسان منتقل می‌شود.

وی افزود: دامپزشکی استان به صورت رایگان در طول سال نسبت به واکسیناسیون علیه بیماری هاری اقدام می کند و امسال تعداد ۴ هزار و ۲۵۹  قلاده سگ اهلی صاحب دار علیه بیماری هاری واکسینه شده اند که نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد افزایش داشته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تمام حیوانات خونگرم پستاندار وحشی و اهلی اعم از گوشتخوار، علفخوار و جوندگان به این بیماری حساس هستند و اصلی ترین راه سرایت بیماری از طریق گزش (گاز گرفتن) به وسیله حیوانات است.

وی ابراز داشت: مهم ترین نشانه های بارز بیماری هاری در حیوانان ترس از آب و نور، ریزش بزاق، حالت های تهاجمی در حیوان و انجام حرکات نامتعارف هستند.

جمشیدی عنوان کرد: تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون بوده و به منظور کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور سگ‌های صاحبدار واکسیناسیون و قلاده‌گذاری قرار می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =