روایتی از ماجرای افزایش قیمت بنزین

تهران- ایرنا- اجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در چند روز گذشته در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرد که در ادامه با اعلام کنترل قیمت‌ها و برخورد با متخلفان از طرف مقام‌های دولتی و قضایی، مردم آرامش خود را دگربار بدست آورد.

به گزارش‌ گروه نشریات خبری ایرنا،  سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین وارد فاز جدیدی شده است و چند میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت کرده اند. اکنون می توان در پس تمامی رویدادهای ایجاد شده به دنبال این طرح به تجزیه و تحلیل آن پرداخت و با نگاهی کارشناسانه به بررسی معایب و مزایای این موضوع همت گماشت تا در آینده مسیری را انتخاب کرد که نگرانی و التهابی در افکار عمومی ایجاد نکرد.   

طرح سهمیه‌بندی بنزین و حواشی مربوط به آن در یک هفته اخیر در صدر اخبار کشور قرار گرفته است و بر این پایه رسانه‌های داخلی به تحلیل و واکاوی این مهم در ابعاد مختلف پرداخته‌اند.

رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب عنوان داشتند: جلسات مداوم مسوولان و نمایندگان مجلس با مقام های امنیتی و اقتصادی  برای بررسی اعتراضات  و جلوگیری از  افزایش قیمت های ناشی از سهمیه بندی بنزین همواره مورد توجه مقامات قرار گرفته است 

رسانه‌های اصولگرا نوشتند: حضور حماسی مردم تهران در چهارم آذر ۹۸ نماینگر آن است که ملت غیرو ایران در سخت ترین شرایط همواره کنار نظام و رهبری قرار دارند.  

رسانه‌های اصلاح‌طلب

روزنامه آفتاب یزد: قاعدتاً در کوتاه مدت مصرف بنزین کاهش پیدا می‌کند اما این اتفاق دائمی‌ نخواهد بود چون ما باید مدیریت بهینه مصرف انرژی را در کشورمان پیاده سازی کنیم و از افراط گرایی خارج شویم. باید سامانه‌هایی که از بنزین استفاده می‌کنند به روز رسانی شوند. در حال حاضر ما هم در توزیع و هم در تولید و همچنین در مصرف مان، سامانه‌ها را تعریف نکرده ایم. جلسات مجلس و مسولان از  افزایش قیمت بنزین 

روزنامه اعتماد در گزارش خود آورده است: بنزین؛ اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین کلید واژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. کلیدواژه‌ای که از بامداد بیست‌وچهارم آبان‌ماه و با اعلام ناگهانی تصمیم سران قوای سه‌گانه از سوی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین و همچنین سهمیه‌بندی آن تاکنون نه‌تنها در میان مسوولان، بلکه در بطن جامعه نیز حضوری پررنگ دارد. نمایندگان مجلس پس از تلاش ناکام خود برای توقف افزایش قیمت بنزین و بازگشت نرخ به حالت اولیه، از برگزاری جلساتی غیرعلنی با مسوولان امنیتی و اقتصادی برای بررسی اعتراضات صورت گرفته و همچنین افزایش احتمالی قیمت دیگر کالاها و خدمات خبر دادند.

در این نشست وزرای صمت و دادگستری در حالی از تلاش‌های صورت گرفته در دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها به‌ویژه کالاهای اساسی و تشدید نظارت‌ها بر بازار خبر دادند که برخی گزارش‌های مردمی از گرانی برخی کالاهای اساسی و خدمات خبر می‌دهد. رضا رحمانی اما در جریان اظهارات روز گذشته از حضور مداوم دستگاه‌های مسوول به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت کالاها خبر داد و همچنین بر تامین کالاهای مورد نیاز شهروندان و جلوگیری از کمبود در بازار تاکید و اعلام کرد: یکی از دغدغه‌های وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، تامین کالا به میزان کافی برای مردم است. از روز اول پیش‌بینی‌های لازم انجام شده بود تا کمبودی در بازار وجود نداشته باشد. از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین اهداف ما کنترل آثار روانی اجرای این طرح بود تا موج گرانی را به دنبال نداشته باشد.

روزنامه آرمان ملی با انتخاب تیتر اقدام‌های عملی برای رشد بی‌رویه قیمت‌ها، نوشت: نمایندگان مجلس روز گذشته، سرانجام با گذشت ۱۱ روز از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، بررسی آثار آن بر قیمت سایر کالاها و خدمات را در دستور کار قرار داده‌اند. در این جلسه علاوه‌بر اکثریت نمایندگان، وزیر صمت، وزیر دادگستری، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر مسئولان ذی‌ربط حضور داشته‌اند.

رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی روز گذشته از افزایش قیمت کالاهایی که توسط شرکت‌های دولتی تولید یا وارد می‌شوند انتقاد کرد و خطاب به وزیر صنعت گفت: برخی همکاران گزارش‌هایی از افزایش قیمت کالاهای شرکت‌های دولتی ارائه می‌دهند؛ باید قیمت‌ها را کنترل کنید. علی لاریجانی افزود: نرخ کرایه تاکسی‌ها باید به‌صورت معقول اضافه شود. اجناسی را که باید تغییر جزئی داشته باشند، مورد توجه قرار دهید.

روزنامه ابتکار به نقل از فرمانده پلیس راهور ناجا نوشته است: سهمیه‌بندی بنزین در کنترل ترافیک، معجزه نمی‌کند.

 در ادامه می خوانیم: در حالی که مدافعان گرانی بنزین از کاهش مصرف سوخت و نیز کاهش ترافیک به عنوان یکی از دستاوردهای این کار نام برده و از این دو مسئله به عنوان دو وجه مثبت گرانی بنزین یاد می‌کنند، رئیس پلیس راهور ناجا دیروز با ارائه آمارهای این فرضیه‌های مدافعان گرانی بنزین را رد کرد.

سردار سیدکمال هادیانفر در حاشیه نشست تخصصی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن می‌تواند در کاهش تصادفات موثر باشد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: براساس گزارش‌های دریافتی هنوز کاهش مصرف سوخت با اجرای این طرح در کشور محقق نشده، پیش از این مصرف روزانه بنزین در کشور ۹۴ میلیون لیتر بوده است در صورتی که طی دو روز گذشته این مصرف افزایش داشته و به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است. وی اضافه کرد: براساس مطالعات و گزارش‌ها، در برهه‌های پیشین، اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن تقریبا معادل ۳ درصد در کاهش تصادفات اثربخش بوده و این ۳ درصد عددی حدود ۵۵۱ نفر است. این اثربخشی محدود به یک دوره زمانی یک ساله بوده و بعد از یک سال اثربخشی آن کمتر می‌شود. در واقع باید بگویم اثربخشی اجرای این طرح در کاهش تصادفات خیلی زیاد نیست و حدود ۲ الی ۳ درصد است.

توصیه‌های بنزینی مجلس به دولت، تیتری است که روزنامه مردم سالاری به آن توجه داشته و در این باره نوشته است: نمایندگان مجلس دیروز در جریان حضور وزیر صنعت در صحن مجلس، ضمن بیان نگرانی‌های خود از تبعات افزایش قیمت بنزین، راهکارها و تذکرات لازم را هم مطرح کردند.

در روزنامه همدلی می خوانیم: وزیر صنعت در مجلس از راهکارهای دولت در کنترل بازار برای مقابله با افزایش قیمت‌ها رونمایی کرد

 خبرگزاری ایسنا تیتر عامل پنهان، کرایه‌های بین‌شهری را گران می‌کند؟ را برجسته سازی کرده و می نویسد: موضوع دیگر بنزین نیست!

به گزارش این خبرگزاری، در حالی که براساس مصوبه سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی هیچ قیمتی نباید درپی اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین افزایش پیدا کند، آخرین اطلاعات و اخبار رسیده نشان می‌دهد که پایانه‌های مسافربری، اجاره غرفه‌های خود را برای شرکت‌های مسافری مختلف بین سه تا پنج برابر افزایش داده‌اند که می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کرایه‌ها داشته باشد. در عین‌حال مسئولان سازمان راهداری اعلام کرده‌اند که این موضوع را هر طور شده پیگیری کرده و به حالت قبل باز می‌گردانند.

خبرگزاری ایلنا نیز در گزارش خود نگرانی‌های کارگرانِ حاشیه‌نشین از ساوجبلاغ تا شهریار را مورد بررسی قرار داده است.

به نقل از این خبرگزاری آمده است: بعد از گرانی بنزین، با فرض ثابت ماندن باقی کالاها و خدمات زندگی، هر کدام از خانوارهای کارگری ساکنِ حاشیه‌های تهران به طور متوسط ماهی ۲۰۰ هزار تومان سربار هزینه تحمل می‌کند؛ ۲۰۰ هزار تومان هزینه‌ مازاد برای خانواری که مجموع درآمدش به سختی به ۲ میلیون تومان می‌رسد، پول کمی نیست.

به گزارش خبرآنلاین، مجلس شورای اسلامی دیروز هم حال و هوای بنزینی داشت. دستور کار آغازین مجلس  بررسی موضوع کنترل و تنظیم بازار پس از افزایش قیمت بنزین بود. در این جلسه که وزرای دادگستری و صنعت هم حضور داشتند، نمایندگان دغدغه‌های خود درباره تبعات افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر افزایش قیمت دیگر کالاها را مطرح کردند و البته در ضمن آن راهکارهایی نیز ارائه و به برخی رویکردهای دولت نیز نقدهایی وارد شد.

پیامدهای سهمیه بندی بنزین 

روزنامه آفتاب یزد درباره کاهش مصرف بنزین با افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن سخن گفته و در ادامه می نویسد: قاعدتاً در کوتاه مدت مصرف بنزین کاهش پیدا می‌کند اما این اتفاق دائمی‌ نخواهد بود چون ما باید مدیریت بهینه مصرف انرژی را در کشورمان پیاده سازی کنیم و از افراط گرایی خارج شویم. باید سامانه‌هایی که از بنزین استفاده می‌کنند به روز رسانی شوند. در حال حاضر ما هم در توزیع و هم در تولید و همچنین در مصرف مان، سامانه‌ها را تعریف نکرده ایم.

در نگاهی کیفی هم نیاز به مدیریت در مصرف داریم. این موضوع هم ناظر بر این است که زیرساخت‌های حمل و نقل شهری توسعه پیدا کند و کامل شود. مسلما در چنین شرایطی مردم علاقه مند هستند که ازوسایل حمل و نقل شهری استفاده کنند، در حال حاضر با نقطه تکامل حمل و نقل شهری خیلی فاصله داریم. شاید بتوان گفت که اگر مدیریت بهینه مصرف را ایجاد کنیم آن وقت با یک سامانه روبه‌رو هستیم که با گذشت زمان تبدیل به یک فرهنگ خواهد شد.

تارنمای فرارو تیتر پاشنه آشیل بنزین برای ایران را مورد توجه قرار داد و در این باره نوشت: می‌توان اصطلاح اقتصاد بنزینی را برای بیان واقعیت‌ها و به‌عبارت دقیق‌تر مخاطرات و چالش‌های اقتصاد ایران، مطرح کرد. وابستگی شدید تحولات و روندهای اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاسی ایران به متغیری به نام بنزین، امری است که بارها امتحان شده و در ۱۰ روز اخیر نیز رخ نموده است؛ متغیر تعیین‌کننده خط‌ونشان و مسیر اصلی اقتصاد که حتی معیار و شاخصی برای سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات در اقتصاد کلان است؛ مقوله‌ای که بیش از آنکه بر منطق و علم اقتصاد، الزامات و چارچوب‌های توسعه‌ای و مدیریت کارآمد و بهینه اقتصادی متکی باشد، بر مجموعه‌ای از متغیرها و انتظارات پوپولیستی و به بیان بهتر سیاسی مبتنی است.

پرداخت یارانه معیشتی 

تارنمای خبر آنلاین در مطلبی می نویسد: شاخص‌های برخورداری از بسته حمایت معیشتی اعلام شد،  متقاضیان بسته حمایت معیشتی چه مجوزهایی به دولت می‌دهند؟

به گزارش این تارنما، متقاضیان دریافت بسته معیشتی، مجوز لازم برای سرکشی به تمامی حساب های بانکی خود را صادر می‌کنند. این گفته احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی است.

 به گزارش خبرآنلاین، در حالی آخرین آمارها نشان می دهد که تا روز گذشته نزدیک به دو میلیون نفر درخواست خود برای دریافت بسته حمایتی دولت را ثبت کرده‌اند که توضیحات میدری نشان می دهد اصرار برای دریافت این بسته بدان معناست که مجوزهای لازم برای سرکشی به تمامی حساب‌های بانکی و سبد سهام و ... از سوی فرد متقاضی صادر می‌شود.

رسانه های اصولگرایان 

دفاع تمام قد مردم از نظام و مقام معظم رهبریرهبری 

روزنامه کیهان در مطلبی با تیتر رؤیای آمریکا به کابوس تبدیل شد، آورده است: طنین مرگ بر فتنه‌گر، لبیک یا خامنه‌ای و به عشق رهبر آمدیم،  از سراسر ایران به تهران رسید. مردم تهران روز گذشته با حضور عظیم خود در میدان انقلاب سنگ تمام گذاشتند و بار دیگر با حمایت از اقتدار و امنیت کشور بر خدعه و نیرنگ‌های داخلی و خارجی خط بطلان کشیدند.

روزنامه رسالت  از حضور حماسی مردم نجیب تهران در حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور گزارش می‌دهد؛  معترض اما انقلابی

این روزنامه می افزاید: اجتماع بزرگ مردم تهران در حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور و محکومیت عده ای سوء استفاده گر و آشوب طلب از مسیرهای چهارگانه به سمت میدان انقلاب اسلامی برگزار شد.

آنچه در این مراسم بیش از همه به چشم آمد شور ونشاط مردمی و آرامش همراه با مطالبه انقلابی نسبت به خواسته های به حق مردمی بود که در سخت ترین شرایط همواره کنار نظام و رهبری بوده و تنها تقاضای آنها دیده شدن و محرم ماندن در این روزهای سخت است.

در روزنامه سیاست روز در گزارشی با عنوان هشدار فرمانده کل سپاه به دشمنان در اجتماع بزرگ مردم تهران: از خط قرمزهای ما عبور کنید نابودتان می‌کنیم، آورده است.

روزنامه سیاست روز به نقل از فرمانده کل سپاه آورد: فتنه‌ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه شکست های بزرگی بود که دشمن در عرصه های مختلف ظرف ۴۰ سال و به خصوص در ۸ ماه گذشته از امت اسلام و ملت ایران دریافت کرده است.

سرلشکر حسین سلامی در اجتماع بزرگ مردم تهران در حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور، اظهار داشت: امروز که شما اینجا در قلب جهان اسلام یعنی تهران جمع شده‌اید تیر خلاصی به تلاش های آمریکا زدید، آفرین بر شما و قدم‌های ثابت و استوار که آمدید. آمدید تا از امام مسلمین در این نبرد بزرگ جهانی حمایت کنید. اگر از آسمان به این نقطه نگاه شود، واژه شرف را روی زمین ترسیم کرده‌اید.

 روزنامه جوان نیز در مطلبی نوشت: ۴ آذر ۹۸ هم به دفتر افتخارات ملت ایران در موقع‌شناسی، بصیرت و استکبارستیزی افزوده شد و مردم انقلابی تهران در اجتماعی دشمن‌شکن، ضمن حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور، سوءاستفاده آشوبگران از اعتراضات مردمی به تصمیم دولت در شیوه مدیریت مصرف بنزین را محکوم کردند.

مردم بار دیگر #میدان_ انقلاب را فتح کردند، خبری است که روزنامه صبح نو  به عنوان تیتر یک انتخاب کرده و نه به گرانی، نه به نا امنی را برجسته سازی کرده است.

اجتماع بزرگ مردمی در حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور و در محکومیت سوءاستفاده عده‌ای آشوب‌طلب از اعتراضات به تصمیم دولت مبنی بر سهمیه‌بندی بنزین، دیروز چـهارم آذر با حضور عموم مردم تهران از مسیرهای چهارگانه به سمت میدان انقلاب اسلامی برگزار شد.  

در صفحه نخست خبرگزاری فارس، هشدار سرلشکر سلامی به دشمن: از خط قرمزها عبور کنید، نابودتان می‌کنیم/ پیشمرگ و فدائیان مردمیم،   انعکاس یافته است.

فرمانده کل سپاه گفت: فتنه‌ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه شکست های بزرگی بود که دشمن در عرصه های مختلف ظرف ۴۰ سال و به خصوص در ۸ ماه گذشته از امت اسلام و ملت ایران دریافت کرده است.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اجتماع بزرگ مردم تهران در حمایت از امنیت، آرامش و اقتدار کشور، اظهار داشت: امروز که شما اینجا در قلب جهان اسلام یعنی تهران جمع شده‌اند تیر خلاصی به تلاش های آمریکا زدید، آفرین بر شما و قدم‌های ثابت و استوار که آمدید. آمدید تا از امام مسلمین در این نبرد بزرگ جهانی حمایت کنید. اگر از آسمان به این نقطه نگاه شود، واژه شرف را روی زمین ترسیم کرده اید.

تارنمای جهان نیوز عنوان  ابعادی از حماسه چهارم آذر؛ را مورد توجه قرار داده و از هشت نکته مهم درباره تجمع دیروز مردم تهران/ شعارها و پلاکاردهای غیررسمی مردم چه پیامی داشت؟ سخن می گوید.

پرداخت یارانه معیشتی 

در صفحه نخست روزنامه خراسان ملاک های دولت برای یارانه بنزینی،  برجسته شده است و به نقل از معاون وزیر کار جزئیات شاخص های شناسایی مشمولان یارانه بنزینی را اعلام کرد.

خبرگزاری تسنیم،  به چه‌کسانی یارانه معیشتی پرداخت نشد؟ / معاون وزیر کار: دسترسی به ریز حساب بانکی از ماه بعد شرط پرداخت است را پوشش خبری داده است.

این خبرگزاری به نقل از معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دسترسی به ریز حساب‌های بانکی، شرط دولت برای پرداخت یارانه معیشتی از ماه بعد است.

تارنمای راه دانا نیز به نقل از  وزیر صمت آورد: افزایش قیمت بنزین باعث افزایش کرایه‌ها شد که نباید می‌شد را انعکاس داده است.

وزیر صمت گفت: افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت در حوزه حمل و نقل شده که این افزایش قیمت نباید اتفاق بیفتد و تاثیر گرانی بنزین در این حد نیست که یک عده کرایه افزایش می‌دهند. با خودروسازانی که مشکلات خاصی را در شرایط جدید کشور دارند جلسه گذاشتیم و ساز و کارهایی را بررسی کردیم تا اگر می‌توانند خودروهای دیگری را تامین کنند و اگر نه باید به طریقی با مشتری مصالحه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =