۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83569189
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ژاپن خواستار صیانت هنگ‌کنگ آزاد از سوی چین شد

تهران- ایرنا- «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار وزیر خارجه چین خواستار صیانت هنگ کنگ "آزاد و باز" از سوی پکن شد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، "یوشیهیده سوگا"، سخنگوی دولت ژاپن پس از دیدار آبه ، و "وانگیی"، وزیر خارجه چین، در یک کنفرانس خبری گفت، آبه در این دیدار بر اهمیت فراهم کردن شرایط شکوفایی هنگ کنگ در چارچوب اصل "یک کشور، دو سیستم" تاکید کرد.

وانگ پس از این دیدار به خبرنگاران گفت، هرگونه تلاش برای تضعیف ثبات و رونق هنگ کنگ شکست خواهد خورد.

آبه در دیدار با وانگ مساله ورود کشتی های چینی به آب های نزدیک جزایر سنکاکوی تحت اداره ژاپن در دریای چین شرقی که چین مدعی مالکیت آن است را مطرح کرد و درصدد لغو ممنوعیت واردات مواد غذایی از فوکوشیما و مناطق اطراف از سوی پکن برآمد.

وانگ نیز خاطر نشان کرد که در این دیدار بر سر کار برای امضای توافقنامه همکاری جامع اقتصادی- توافقنامه تجاری شامل کشورهای آسیا- اقیانوس آرام- در کوتاه ترین زمان ممکن توافق شد.

چین از سال 2001 که اولین مورد جنون گاوی در ژاپن شناسایی شد، واردات گوشت از این کشور را ممنوع کرد. ژاپن امیدوار است سال آینده صادرات به چین را ازسربگیرد.

ریشه ناآرامی های اخیر هنگ کنگ به شش ماه پیش و اعتراض به لایحه استرداد مجرمین به چین برمی گردد. معترضان به سیاست های رئیس دولت هنگ کنگ پس از شش ماه سرانجام در انتخابات یکشنبه موفق به کسب اکثر کرسی های شوراهای محلی شدند. درواقع، این امر این امکان را برای آنها فراهم می کند تا رییس منطقه اداری ویژه اجرایی هنگ کنگ را به چالش بکشند.

نتایج نهایی انتخابات منطقه ای شوراها در هنگ کنگ نشان می دهد، معترضان ۳۴۷ کرسی معادل ۷۶.۸ درصد از 452 کرسی را از آن خود کردند.

نامزهای مستقل در هنگ کنگ که اکثرا از حامیان معترضان هستند نیز 45 کرسی و طرفداران برنامه های ساختاری نیز مابقی کرسی ها را از آن خود کردند.

رسانه های اجتماعی چین ابراز امیدواری کرد، برگزاری انتخابات، آرامش را به هنگ کنگ بازگرداند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =