۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۶
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 83569165
۱ نفر

برچسب‌ها

قاصدک ؛ کتابخانه محبوب کودکان کار گیلان

رشت- ایرنا- قاصدک ؛ کتابخانه محبوب کودکان کار در گیلان است و امروز خبر رسید که صمد رهبریار مسئول این کتابخانه سیار، جزو برگزیدگان برتر ششمین دوره تقدیر از مروجان کتابخوانی کشور شده است.

رهبریار که دغدغه فرهنگ در کلامش پیداست، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: کودکان کار که در زمینه های مختلف تولیدی ، خدماتی و یا مشاغل کاذب به کار مشغولند، ضمن محرومیت از حقوق اولیه انسانی بویژه حق آموزش و سلامت جسمی و روانی، در معرض انواع آسیب ها و خشونت های روحی و جسمی قرار دارند.
وی افزود : کتابخانه عمومی سیار قاصدک رشت که از۲۲بهمن ماه سال ۱۳۹۵ با ارائه خدمات متنوع فرهنگی و تامین نیازهای مطالعاتی مردم مناطق فاقد کتابخانه در محله های جماران، مسکن مهر، جانبازان، کسبخ، فخب، سیاه اسطلخ، پاسکیاب، حمیدیان، نخودچر و پسیخان آغاز به کار کرد تاکنون توانسته با اجرای برنامه های فرهنگی متنوعی چون جمع خوانی، قصه گویی، نشست های کتاب خوان در مدارس و مهدهای کودک در جمع کودکان کار شهر رشت محبوبیت فراوانی کسب کند.
وی با بیان اینکه کودکان کار نیازمند توجه ریشه ای هستند، ادامه داد : این کودکان آسیب دیده اند اما کودکی در وجودشان موج می زند و بسیار حساس هستند ؛لذا ارتباط با آنان  بسیار سخت و حساسیت بیشتری می طلبد و به جمع خوانی و قصه خوانی رغبت بیشتری نشان می دهند.
رهبریار گفت : در کتابخانه سیار قاصدک هم عضو گیری و هم امانت کتاب انجام می شود و مردم محلات می دانند این کتابخانه چه روزهایی و در کجا مستقر می شود.
وی تاکید کرد: بیشتر تمرکز فعالیت این کتابخانه بر آموزش زبان فارسی - از طریق جمع خوانی و قصه خوانی - بعنوان زبان معیار استوار است .
وی گفت: این کتابخانه عمومی با داشتن دو هزار جلد کتاب در موضوعات متنوع، نشریات و مجلات نیازهای اطلاعاتی کودکان، نوجوانان و عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی را رفع می کند.
علاقمندان به کتاب و کتابخوانی جهت حضور و استفاده از امکانات این کتابخانه سیار و اطلاع از برنامه ها و ساعات حضور این کتابخانه در محلات ۱۰گانه شهر رشت می توانند با مراجعه به وبلاگ کتابخانه، به آدرس http://ghasedaklibrary.blog.ir/  از آن بهره مند شوند.
در مجموع ۹۹ باب کتابخانه شامل ۸۲ مورد کتابخانه نهادی، ۱۶ کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه مستقل در گیلان فعال است و بیش از ۷۰ هزار نفر عضو آنها هستند.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =