انتقاد استاندار خراسان شمالی از تغییر کاربری زمین‌های آموزشی

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی از تغییر کاربری زمین‌های آموزشی در برخی شهرهای استان انتقاد کرد و گفت: هرگونه تغییر کاربری این اراضی باید با موافقت آموزش و پرورش صورت گیرد.

محمدعلی شجاعی، دوشنبه‌شب در نشست شورای آموزش و پرورش استان اظهار داشت: تا زمانی که آموزش و پرورش به زمین برای ساخت مدرسه نیاز دارد، حق تغییر کاربری آن وجود ندارد و هرگونه تغییر کاربری باید به آموزش و پرورش اعلام شود.

وی گفت: در شهر شیروان، مواردی وجود دارد که بدون توجه به نیاز آموزش و پرورش، زمین تغییر کاربری یافته و در این زمینه بی قانونی شده است.

استاندار خراسان شمالی خواست در ۴۸ ساعت آینده، گزارشی از تمام موارد تغییر کاربری زمین های آموزشی شیروان، که در چند سال اخیر صورت گرفته است، ارائه شود.

وی در خصوص زمین های شناسایی شده در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین برای ساخت مدرسه نیز اظهار داشت: تمام زمین هایی که بر اساس اعلام راه و شهرسازی، در سه شهر مزبور متعلق به شهرداری است، باید به آموزش و پرورش واگذار شود.

شجاعی با اشاره به مشکل تامین زمین ارزان‌قیمت برای ساخت مدارس غیرانتفاعی در شهرهای استان، تصریح کرد: باید شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی ترغیب به توسعه فعالیت خود شود تا در شاخص سهم بخش غیردولتی از آموزش، به میانگین کشوری برسیم.

استاندار خراسان شمالی افزود: در این زمینه، هم در واگذاری زمین و هم در دادن معافیت ها، باید بررسی ها و برنامه ریزی لازم انجام شود.

پیشنهاد ایجاد شهرک مدارس غیردولتی

شجاعی گفت: ایجاد مجتمع و یا شهرک های مدارس غیردولتی در چند نقطه از شهر، پیشنهادی است که می تواند به بخش خصوصی کمک کند.

وی افزود: می توان زمین ارزان قیمت در چند نقطه از حاشیه شهر شناسایی و در اختیار بخش خصوصی قرار داد تا با ساخت مدارس و مجتمع های آموزشی، هزینه ها هم کاهش یابد.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به کمبود زمین برای ساخت مدرسه در برخی روستاهای حاشیه شهر بجنورد، گفت: نیازها در این زمینه برای روستاهای اطراف شهر بجنورد شناسایی شده است، اما برای شیروان و اسفراین این اقدام صورت نگرفته است.

شهرداران به دنبال انتفاع صرف نباشند 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی هم در این نشست با تاکید بر اینکه رویکرد شهرداری ها در واگذاری زمین به بخش آموزش، نباید انتفاع باشد، گفت: وقتی پای آموزش و پرورش و تامین فضای آموزشی در میان است، شهرداری ها نباید به دنبال انتفاع باشند، بویژه در شرایط کنونی که به شدت در فضای آموزشی در تنگنا هستیم.

ولی الله حیاتی اظهار داشت: کمبود فضای آموزشی در مرکز استان، به حد انفجار رسیده که یک چالش جدی برای حوزه آموزش و پرورش به شمار می رود.

کمبود حاد فضای آموزشی در بجنورد  

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی هم در این نشست با اشاره به مشکل فضای آموزشی در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین گفت: مشکل در مرکز استان حادتر از دیگر مناطق است و تلاش داریم تا از سه نوبته شدن مدارس جلوگیری کنیم.

عباس سعیدی اظهار داشت: زمین هایی در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین شناسایی شده که واگذاری آن برای ساخت و ساز مدرسه در دست پیگیری است.

وضعیت فضای آموزشی استان 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی پیش‌تر در گفت و گو با ایرنا اظهار داشته بود که این استان برای رسیدن به وضعیت مطلوب در فضای آموزشی، ۳۰۹ مدرسه دیگر باید در شهرهای استان ایجاد شود که بیشترین آن مربوط به شهرستان بجنورد، بویژه در مرکز استان است به طوری که در این شهرستان در مجموع به ۱۴۲ مدرسه جدید نیاز است.

سعیدی گفته بود که شهر بجنورد با کمبود ۱۰۲ مدرسه مواجه است و شهرک گلستان ۱۵ مدرسه، کلاته محمدعلی پهلوان ۱۰ مدرسه، باقرخان هفت مدرسه، چناران شهر و حصار گرمخان نیز هر کدام چهار مدرسه کم دارند.

وی با بیان اینکه در نقاط شهری شهرستان شیروان هم باید ۴۸ مدرسه جدید به فضای آموزشی افزوده شود، افزوده بود در شهر شیروان ۳۶ مدرسه، زیارت چهار و خانلق هشت مدرسه جدید باید ساخته شود.

به گفته وی شهرهای مانه و سملقان هم برای رسیدن به وضعیت مطلوب آموزشی به ۱۹ باب مدرسه جدید نیاز دارند و در شهر اسفراین هم ۵۶ مدرسه، جاجرم ۱۸ مدرسه، فاروج پنج مدرسه، بام و صفی آباد ۲ مدرسه،  گرمه ۱۳ مدرسه و راز و جرگلان ۶ مدرسه باید به فضای آموزشی اضافه شود.

۱۶۵ هزار دانش آموز در بیش از ۲ هزار باب آموزشگاه خراسان شمالی زیر نظر ۱۴ هزار معلم مشغول به تحصیل هستند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =