تلاش تایوان برای فرار از برچسپ انحصارگر ارزی آمریکا

پکن- ایرنا- با بالا رفتن مازاد تجاری تایوان در برابر آمریکا، این نگرانی بوجود آمده است که واشنگتن این جزیره را در فهرست انحصارگران ارزی قرار دهد موضوعی که آمریکا با این بهانه بر محصولات و کالاهای چینی تعرفه اعمال کرد.

بر اساس آمار تارنمای بانک مرکزی تایوان، میزان مازاد تجاری این جزیره در برابر آمریکا امسال احتمالا بیش از ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود این بانک و همچنین وزارت بازرگانی تایوان خاطر نشان کرده اند که رسیدن به این مقدار مازاد تجاری، این خطر را بیش از پیش ایجاد کرده است که آمریکا بار دیگر تایوان را در این فهرست قرار دهد.

یک بار در سال ۱۹۹۲ میلادی آمریکا دست به چنین اقدامی زد و نام تایوان را در این فهرست قرار داد پس از آن در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی نیز نام تایوان در لیست نظارتی وزارت خزانه داری آمریکا درج شد.

تایوان می گوید که باید راهی برای کاستن از مازاد تجاری در برابر آمریکا پیدا شود تا از این اقدام واشنگتن جلوگیری به عمل آید.

همزمان منابع مطلع از وزارت بازرگانی و بانک مرکزی تایوان گزارش کرده اند گروهی تشکیل شده است که مسئولیت آن خریدهای بیشتر از آمریکا برای کاستن از مازاد تجاری است.

بر اساس ارزیابی های آمریکا چنانچه کشور یا منطقه ای مازاد تجاری بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار در برابر این کشور داشته باشد، می توان نامش را در این فهرست قرار داد میزان کسری تجاری آمریکا در برابر تایوان در ۹ ماه سال جاری میلادی ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است که بر اساس ارقام منتشره تا پایان سال بیش از ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود.

گاز طبیعی، دانه های روغنی، ذرت، انواع محصولات کشاورزی، جنگنده، تسلیحات و سخت افزارهای نظامی از جمله کالاهایی است که قرار است تایوان نسبت به خرید آنها از آمریکا اقدام شود.

آمریکا تا کنون به همین بهانه بر میلیاردها دلار از کالاهای چین تعرفه اعمال کرده است که باعث شکل گرفتن نبردی تجاری میان دو کشور شده است دو کشور برای رهایی از این جنگ، مذاکرات تجاری هم راه اندازی کرده اند اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۳ نشست دو جانبه درباره اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز مذاکرات تجاری دو کشور، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد دلاری کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیه مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامه اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد دلاری کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

دوازدهمین دور مذاکرات تجاری دو کشور هم روزهای ۹ و ۱۰ مرداد سال جاری بدون نتیجه در شانگهای برگزار شد بعد از این مذاکرات بود که آمریکا تصمیم گرفت بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین و پکن هم بر ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه جدید اعمال کنند.

اما در سیزدهمین دور این مذاکرات که روزهای ۹ و ۱۰ مهر سال جاری در واشنگتن برگزار شد دو طرف در مسائل مربوط به کشاورزی، حفاظت از مالکیت معنوی، نرخ ارز، خدمات مالی، همکاری تجاری، انتقال فناوری و حل دعاوی به پیشرفت هایی دست یافتند.

بر این اساس آمریکا پذیرفته است افزایش تعرفه ۲۵ به ۳۰ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را که قرار بود هفته آینده اجرایی کند متوقف کند چین نیز پذیرفته است خریداران عمده این کشور به خرید محصولات کشاورزی آمریکا ادامه دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =