مورالس: بخاطر حفظ صلح در بولیوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی شوم

تهران-ایرنا- اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی اعلام کرد که به خاطر صلح و جلوگیری از تشدید تنش‌ها در کشورش، از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی چشم‌پوشی می‌کند.

مورالس در مصاحبه ای با روزنامه گاردین که روز دوشنبه منتشر شد، گفت که برای جلوگیری از تبدیل شدن بحران کنونی بولیوی به جنگ داخلی یا مناقشه قومیتی از نامزدی در انتخابات بعدی این کشور صرف‌نظر می کند.

مورالس در این مصاحبه گفت: برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها این کار را می‌کنم. از اینکه تنش ها به جنگ داخلی تبدیل شود، هراس دارم. به خاطر صلح و برای حفظ آرامش کشور باید فداکاری کرد و به رغم اینکه حق دارم در انتخابات بعدی نامزد شود اما از این کار چشم پوشی می کنم.

او پیش تر و پس از پناهنده شدن به مکزیک، گفته بود که قصد دارد در انتخابات شرکت کند. مورالس پس از استعفا از سمت ریاست جمهوری، روز 21 آبان گذشته به مکزیک پناهنده شد.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس‌جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور آغاز شد.

سناتور جنینه آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

آرتورو موریو وزیر کشور موقت بولیوی روز گذشته قول داد موراس بقیه عمرش را در زندان سپری کند و رئیس جمهوری مستعفی را به تحریک اعتراض های ضد دولتی همردیف با تروریسم متهم کرد.

مورالس در این مصاحبه بار دیگر تحولات اخیر بولیوی را وقوع کودتا با کمک آمریکا توصیف کرد اما گفت که اولویت فعلی وی کمک به حرکت بولیوی به سوی انتخابات جدید است.

مورالس در مورد انتخابات اخیر ریاست جمهوری بولیوی ضمن رد اتهام تقلب انتخاباتی گفت: من چیزی برای تاسف خوردن ندارم چون ما در دور اول پیروز شدیم. من به حکم مردم جامه عمل پوشاندم اما یکسری نتوانستند نامزد بومی را که از سوی کارگران حمایت می شد ، تحمل کنند.

رئیس جمهوری پیشین بولیوی از حامیان محیط زیست که او را به ناکامی در حفاظت از جنگل های این کشور متهم کرده بودند، به عنوان "بهترین ابزار امپریالیسم" یاد کرد چون به اعتقاد مورالس آنها به دنبال جلوگیری از توسعه بولیوی با منابع خودش بودند.

مورالس همچنین بار دیگر ابراز امیدواری کرد بتواند تا پایان سال جاری میلادی به کشورش بازگردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha