برنامه‌های «۱۰ روز با عکاسان ایران» تشریح شد

تهران-ایرنا- رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران و دبیر «۱۰ روز با عکاسان ایران» در نشستی خبری با اشاره به تغییرات بخش‌های نمایشگاهی و ضرورت ایده در این رویداد در کنار دوشنبه‌های عکاسی، تاکید کردند.

سیف الله صمدیان روز دوشنبه در نشست خبری ۱۰ روز با عکاسان ایران، گفت انجمن ملی عکاسان ایران توسط ارشاد پذیرفته‌ نشده این در حالی است که انجمن‌های هنری مختلف دارای چندین انجمن نیستند و این موقعیت خاصی است که انجمن عکاسان ایران دارد.

وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران شش انجمن دیگر در شاخه‌های میراث فرهنگی، مطبوعات، تئاتر، سینما، صنعتی و تبلیغاتی و دفاع مقدس دارد که برای مثال در عالم گرافیک یا نقاشی شعبه‌های دیگری نداریم و تنها یک شعبه برای انجمن خود دارند.

این هنرمند عکاس افزود: در هفت دوره رویداد «۱۰ روز با عکاسان ایران» انجمن‌ها را به شکل خانواده‌ای متحد دور هم جمع کردیم که ابتکار بود اما خوشبختانه در دوره های اخیر به انجمن‌های دیگر امکان خودباوری داده شد. در دوره هفتم سعی کردیم امکان خودباوری و خودرأیی در رابطه با رویدادی مانند ۱۰ روز با عکاسان به دیگر انجمن‌های عکاسی داده شود.

صمدیان از رویکرد جدید در فضای نمایش آثار خبر داد و گفت: در این دوره شاهد تغییراتی خواهیم بود. آثاری که روی دیوار می‌رود توسط هنرمند و تیم کارشناسی بررسی می شوند و در تلاش هستیم فضایی حرفه ای را شکل دهیم.

وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران تنها مسئول رسیدگی به اعضای خود نیست بلکه باید پاسخگوی تمام فریم‌هایی که گرفته می‌شود باشد. عکاسان جوان و خوش فکر زیادی داریم که انجمن باید به آنها نیز فکر کند.

صمدیان با اشاره به برگزاری دوشنبه های عکاسی گفت: چهار جلسه دوشنبه‌های عکاسی در خانه هنرمندان برگزار شده است که مسائل روز هنر عکاسی، عملکرد و کارهای عکاسان بومی و جهانی را بررسی می‌کند و ما در تلاش هستیم که این جلسات ادامه دار باشد.

صمدیان همچنین درباره راه اندازی موزه عکاسی بیان کرد: جلسات مختلفی در دانشگاه هنر، تهران و سوره برای بررسی راه اندازی موزه عکاسی کشور انجام شده است چون ایران عکاسی با فاصله کمی پس از ابداع وارد ایران شد دیگر موزه‌های دنیا به ایران به چشم رقابتی نگاه می‌کنند و امیدواریم موزه عکس ما نیز راه اندازی شود.

صمدیان با اشاره به مشکلات مالی این رویداد، تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید در برگزاری دوسالانه‌ها دخالتی داشته باشد چراکه ما فقط به حمایت مالی آنها دلخوش هستیم هرچند کل بودجه‌ای که این وزارتخانه به بینال‌های هنری در رشته‌های مختلف پرداخت می کند کمتر از هزینه تولید یک فیلم سینمایی است اما با این حال باز می‌گویند بودجه نداریم و بینال‌ها تعطیل می‌شوند.

صمدیان افزود: در حال حاضر مسائل مالی انجمن عکاسان فاجعه است و هنوز ارگانی پیدا نشده که بخواهد بودجه‌ای را به انجمن‌های ما اختصاص دهد. امسال کمیته فرهنگی شورای شهر قول داد که کمک‌هایی را برای برگزاری هرچه بهتر «۱۰ روز با عکاسان ایران» در نظر بگیرد.

تحلیل و تحقیق پشت برنامه‌ها نیست

دبیر هشتمین همایش ۱۰ روز با عکاسان ایران نیز در این نشست درتشریح برنامه های این رویداد گفت: این رویداد نگاهی ریز به اتفاق‌هایی که می‌افتد، خواهد داشت.تا به حال در تمامی نمایشگاه ها و سخنرانی‌ها جای برخی چیزها خالی است و معمولا تحلیل و تحقیق پشت برنامه هایی که انجام می‌شود وجود ندارد و لازم است این فضا تغییر کند.

اسماعیل عباسی، افزود: در این دوره از بین ۲۸۰ پروژه‌ای که به دست ما رسید، ۴۰ پروژه از ۴۰ عکاس انتخاب شد. در ۱۰ روز برگزاری این برنامه  نشست‌هایی را داریم و ۳۴ هنرمند صاحب اثر پنل گفت‌وگو دارند و  هادی آذری، صیاد نبوی، فواد نجم الدین، نجف شکری، حمیدرضا صبری و رهام شیراز به عنوان سخنرانان نشست معرفی شدند. 

 دبیر هشتمین همایش «۱۰ روز با عکاسان ایران»  با بیان اینکه نمایشگاه‌های ما تاکنون ایده محور نبوده است گفت: تمام جشنواره‌ها و بینال‌های ایرانی در حد یک مسابقه برگزار می‌شود و ما در برگزاری این مسابقه‌ها درجا می‌زنیم. قرار است «۱۰ روز با عکاسان ایران» در سال‌های آینده با یک نوع نظارت هنری یا کیوریتوریال برگزار شود.

وی ،گفت: کتاب هشتمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» حدود  ۱۶۰ صفحه است که  عکس‌ها صرفاً فاین آرت نیستند و مستند هم می‌توانند باشند. همچنین پخش زنده و مستندسازی از برنامه‌ها را خواهیم داشت.

هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان  از ۸ تا ۱۸ آذر امسال در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

نشست خبری هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران دوشنبه چهارم آذر ماه با حضور سیف الله صمدیان، اسماعیل عباسی، مسعود زنده‌روح کرمانی و مجید فروغی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha