۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۳
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 83568358
۰ نفر

برچسب‌ها

 دریاچه سد گلیل شیروان یخ زد

بجنورد- ایرنا- به دنبال کاهش چشمگیر دمای هوا در شب گذشته، دریاچه سد «گلیل» در بخش سرحد شیروان در شمال شرقی استان خراسان شمالی یخ زد.

بخشدار سرحد شیروان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی بارش مختصر برف در چند روز گذشته، دمای هوای منطقه ییلاقی سرحد به شدت کاهش یافت به گونه ای که روستای «کوسه» از توابع بخش سرحد، در ۲۰ کیلومتری سد گلیل، دیشب با ۱۱ درجه زیر صفر، سردترین نقطه استان خراسان شمالی بود.

علی قویدل افزود: همه‌ساله دریاچه سد گلیل شیروان از اواخر آذرماه دچار یخ‌زدگی می شود که این وضعیت تا اواسط فروردین ماه سال بعد ادامه می یابد و با گرم شدن هوا به تدریج یخ ها ذوب می شود.

وی با بیان اینکه زمستان پارسال ارتفاع برف در منطقه گلیل به بیش از ۶۰ سانتیمتر رسیده بود، گفت: بارش های فروردین امسال و ذوب شدن برف های منطقه گلیل، باعث سرریز شدن این سد شد که با اقدامات به موقع آب منطقه ای، شاخص سرریز سد کاهش یافت.

طی ۲۴ ساعت گذشته، کمینه دمای هوای شیروان منهای ۷ و روستای کوسه منهای ۱۱ درجه سانتیگراد بود.

منطقه حفاظت شده گلیل دارای آب و هوایی کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل های ارس با زادآوری طبیعی مطلوب تشکیل می دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن ها افزوده می شود.

دمای هوا در منطقه گلیل و سرانی در زمستان ها عمدتا پنج درجه سانتیگراد زیر صفر است که بعضا تا ۱۷ درجه سانتیگراد زیر صفر هم می رسد.
سد خاکی گلیل با هسته رسی، توان ذخیره سه میلیون مترمکعب و تنظیم سالانه ۲ میلیون و ۷۶۰ هزار متر مکعب آب را دارد.
این سد در ۹۰ کیلومتری شمال شیروان واقع است که آب مورد نیاز ۲۵۰ هکتار از کشتزارهای روستاهای میلانلو و تخت چرمه را تامین می کند.

دیشب بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با دمای هوای ۸ درجه زیر صفر، سردترین مرکز استان کشور بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha