حرکت دست به عصای بازارهای آسیایی و رشد ارزش دلار

تهران- ایرنا- بازارهای سهام آسیایی در روز دوشنبه با روندی محتاط پیش‌رفتند؛ چرا که سرمایه‌گذاران به پیشرفت‌هایی در راستای پایان جنگ تجاری امیدوار شده‌اند. آخرین اطلاعات منتشر شده درباره بازدهی اقتصاد امریکا نیز باعث تقویت دلار در برابر همتایانش شد.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص MSCI’s آسیا واقیانوسیه بیرون از ژاپن، امروز(دوشنبه) ۰.۷ درصد رشد کرد، این شاخص هفته گذشته ۰.۴ درصد افت کرده بود.

شاخص نیکی ژاپن نیز ۰.۷ درصد رشد کرد و ارزش سهام استرالیایی نیز ۰.۵ درصد افزایش یافت. شاخص اصیل بورس شانگهای نیز ۰.۳ درصد رشد کرد.

شاخص آتی S&P۵۰۰ نیز ۰.۲ درصد افزایش یافت. شاخص آتی اروپایی EUROSTOXX ۵۰ نیز ۰.۶ درصد رشد کرد.

در روز شنبه، «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی امریکا اعلام کرد که تا پایان سال، رسیدن به توافقی اولیه با چین امکان‌پذیر است. او البته تاکید کرد که واشنگتن چشم‌هایش را به روی اتفاقات هنگ‌کنگ نمی‌بندد.

«رابرت رنی»، رئیس استراتژی بازارهای مالی در بانک استرالیایی Westpac به رویترز می‌گوید: «این واقعیت که مذاکرات هنوز در جریان است، مثبت است. اما بازارها از وضعیتی که مدام مقامات امریکایی نظرات مبهم می‌دهند اما هیچ نشانه‌ای از یک توافق نهایی نیست، خسته شده‌اند.»

او اضافه کرد که ۶ هفته از زمانی که طرفین اصول اولیه «توافق فاز یک» را پذیرفته‌اند، می‌گذرد اما هیچ توافق نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است.

در بازارهای ارز، ارزش دلار افزایش یافت. در روز جمعه، گزارش‌های منتشر شده نشان دهنده عبور تولید امریکا از پیش‌بینی‌ها بود. اما عددهای مربوط به اتحادیه اروپا، ناامیدکننده بود.

«تاپاس استریک‌لند»، مدیر اقتصاد و بازارهای مالی بانک ملی استرالیا می‌گوید: «اطلاعات عملکرد اقتصادی امریکا، مقاومت اقتصادی این کشور را در زمان آهسته شدن رشد جهانی برجسته می‌کند. این اقتصاد، تی‌شرتی با کمترین میزان کثیفی در سبد رختشویی است.» او ادامه می‌دهد: «در مورد عملکرد اقتصادی اروپا، نگران‌کننده‌رین مسئله کاهش رشد بخش تولید است که به بخش بزرگتر خدمات نیز سرایت کرده است. این یک نشانه نگران‌کننده برای اقتصاد جهان است.»

«کریستین لاگارد»، رئیس بانک مرکزی اروپا روز جمعه از دولت‌های منطقه یورو خواست که تقاضای داخلی کشورهایشان را تقویت کنند، چرا که جنگ تجاری دهه رشد ناشی از صادرات را به پایان رسانده است.

روزدوشنبه، هر یورو به ارزش ۱.۱۰۲۰ دلار رسید در حالیکه در روزهای قبل در کانال ۱.۱۰۴۰ دلاری قرار داشت. قیمت دلار در برابر ین نیز بالا رفت و هر یک دلار، ۱۰۸.۷۶ ین قیمت خورد.

قیمت هر اونس طلا نیز به بیش از یک هزار و ۴۶۱ دلار رسید اما با تقویت ارزش دلار، رشد آن متوقف شد.

معاملات آتی نفت خام برنت نیز با ۱۷ سنت افزایش به ۶۳.۵۸ دلار رسید، در حالیکه نفت خام آمریکا با ۱۳ سنت افزایش به ۵۷.۹۰ دلار در هر بشکه رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =