هوای هرمزگان ناپایداد و تنگه هرمز مواج می شود

کیش - ایرنا- بر اثر ورود سامانه پرفشار، هوای هرمزگان از امروز دوشنبه ناپایدار و تنگه هرمز مواج و توفنده خواهد شد.

به گزارش اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، بررسی نقشه های هواشناسی استان هرمزگان بیانگر تاثیر زبانه های سامانه پر فشار بر روی استان هرمزگان است که طی روز های ۴ تا ۶ آذر برخیبرخی نقاط  این استان   از  جمله شمال شرقی  و تنگه هرمز شاهد تند باد و امواج توفنده به ارتفاع ۱۴۰ سانتی متر خواهد بود.

 هواشناسی استان هرمزگان با توجه به احتمال اختلال در تردد های دریایی در تنگه هرمز،  از شناورها و فعالان حوزه دریا خواست تا تمهیدات لازم در این روز ها را در نظر بگیرند. 

استان هرمزگان و جزیره کیش طی هفته گذشته شاهد بارندگیهای کم  سابقه و چشمگیر بود، بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان، اوایل هفته گذشته در جریان آخرین بارندگی بیش از ۳۵.۲ میلیمتر باران در کیش  و  ۳۲.۱ میلیمتر در بندر عباس به ثبت رسید. 

 در جریان این بارندگیها میلونها متر مکعب آب شیرین راهی دریا شد، تمامی خیابانها و معابر کیش به علت اختلاف سطح اختلاف و پایین بودن سطح خیابانها و معابر از فضای سبز و زمینهای اطرف به رودخانه های خروشان انتقال آب به دریا عمل کردند، این درحالیست که پایین رفتن سطح منابع زیر زمینی آب در کیش به عنوان یکی از دغدغه های این جزیره مطرح می شود. 

 در حین این بارندگیها، صدها پاکبان تلاش کردند تا آبهای پهلو گرفته در معابر را با پارو و وسایل ابتدایی به عرصه های فضای سبز و حاشیه خیابانها و بلوارهای هدایت کنند، منظره ای که همواره پس از بارش باران در جزیره کیش مشاهده می شود.

  با این حال برخی کارشناسان معتقدند:  ذخیره سازی و جلوگیری از هدر رفت آب های ناشی از بارندگی درکیش  و تزریق این مایه حیاتی به منابع زیر زمینی از یکسو نیازمند طرحهای جدید ذخیره سازی و دیگر سو اصلاح ساختار معابر و فضای سبز یا ایجاد حفرهای مناسب در دیواره بلوارهای حاشیه خیابانها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =