آشنایی با ادبیات زمینه توسعه فکری جوانان را مهیا می‌کند

ایلام - ایرنا - مولف مجموعه‌ ۳۰ جلدی بازآفرینی از ادبیات کلاسیک برای کودکان گفت: آشنایی با ادبیات زمینه توسعه فکری و ارتقای شخصیت روحی نسل جوان را مهیا می‌کند.

مرتضی حاتمی روز دوشنبه در نشست نقد و بررسی کتاب‌های عاقبت پهلوان مغرور، راسوی مهربان و خدایی که در این نزدیکی است (آثار بازآفرینی شده از ادبیات کلاسیک) افزود: ادبیات کلاسیک ایران، گنجینه‌هایی معنوی لبریز از مفاهیم اسلامی، اخلاقی، انسانی، تربیتی و ملی است که باید آن را در اختیار کودکان و نوجوانان گذاشت.

سرپرست پردیس امام جعفر صادق(ع) دانشگاه فرهنگیان بر استمرار چنین برنامه‌هایی تاکید و اضافه کرد: تلاش داریم تا معلمان نقاد و پرسشگر پرورش دهیم تا بتوانند بنیادهای نقد و تحلیل را به کودکان و دانش آموزان انتقال دهند.

حاتمی ضمن قدردانی و سپاس از تلاش‌های رییس پردیس و واحد پژوهش در راستای توجه جدی به ادبیات کودکان و نوجوان بر اهمیت خواندن کتاب در کلاس توسط آموزگاران و راه‌اندازی کتابخانه کلاسی برای ترویج فرهنگ امانت کتاب در میان دانش آموزان تاکید کرد.

وی از دانشجویان و معلمان خواست: خواندن کتاب، قبل از آغاز درس را به  یک عادت فرهنگی تبدیل کنند.

خداداد ابراهیمی نویسنده، مترجم و روزنامه نگار نیز درباره کتاب عاقبت پهلوان مغرور اظهار کرد: مؤلف این کتاب در عرصه تولید و انتشار کتاب برای کودکان ریسک بزرگی کرده و توانسته است به زبانی سلیس، روان و جذاب مفاهیمی تربیتی را به جامعه هدف انتقال دهد.

وی ادامه داد: ادبیات کودک به آموزش و پرورش کمک می‌کند تا الگوهای تربیتی و رفتاری مناسب به کودکان و نوجوانان انتقال داده شود.

سید محمد موسوی، روان شناس و منتقد دیگر از زوایای روان شناختی کتاب عاقبت پهلوان مغرور را مورد بررسی قرار داد و افزود: در این کتاب با مفاهیمی مانند احترام به استاد، آموزش خود کنترلی و شکیبایی و تلاش در جهت رسیدن به کمال در گذر زمان روبه رو هستیم که مؤلف توانسته است به زبانی شیرین این مفاهیم بزرگ را به مخاطب انتقال دهد.

وی  تاکید کرد: بازآفرینی از ادبیات کلاسیک برای کودکان و نوجوانان، ارزشی معنوی دارد. 

عاقبت پهلوان مغرور، خدایی که در این نزدیکی است، راسوی مهربان، ماهیخوار نادان و کشتی آرامش از نشر فرهنگ مردم، حکایت های زیبا، برای بچه های دانا ،شاخ بلوطی و بیمارستانی در باغچه از نشر هشت و حکایت های عسلی از نشر آذین گستر، آواز بزغاله  باهوش  و خروسی روی دیوار از نشر نارنج از جمله آثار مطرح مرتضی حاتمی  نویسنده پرتلاش و فعال ادبی غرب کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =