کشفیات سوخت قاچاق ۳۵ و موادمخدر ۹۵ درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: کشفیات سوخت قاچاق و مواد مخدر در مرزها طی سال جاری افزایش یافته است. در سال جاری در حوزه سوخت با بیش از ۳۵ درصد افزایش و در حوزه مبارزه با موادمخدر با ۹۵ درصد افزایش کشفیات مواجه هستیم.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس، سردار قاسم رضایی در گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در سال جاری با افزایش ۶ برابری کشفیات ارز مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: به دلیل یک سری ناهماهنگی‌ها در حوزه مدیریت، همچنان شاهد خروج جوجه‌های یک روزه و همچنین قاچاق گوجه فرنگی هستیم.

وی با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ با بیش از ۸ هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز است، گفت: ایران با ۱۵ کشور همسایه است که پس از کشورهای چین و روسیه به لحاظ تعداد همسایگان در رتبه سوم قرار دارد.

سردار رضایی با بیان اینکه قبل از انقلاب حفاظت از مرزها در اولویت کشور نبود، افزود: این در حالی است که پس از انقلاب اسلامی، این امر مورد اهتمام ویژه ای قرار گرفت و در جمهوری اسلامی ایران تعریف خاصی پیدا کرد.

فرمانده مرزبانی ناجا به موضوع قاچاق اشاره کرد و ادامه داد: قاچاق در همه مرزهای کشور مشخصات یکسانی ندارد؛ به گونه ای که در مرزهای شرقی کشور مواد مخدر، در مرزهای شمال غربی کالاهای ضد فرهنگی و ضد امنیتی و در حوزه دریا قاچاق لوازم خانگی و ضد فرهنگی انجام می شود.

وی با ابراز تاسف از این که در برخی از مرزهای مشترک با همسایگان، مدیریت مشترک انجام نشده است، گفت مدیریت مرزها با کشورهای همسایه بیشتر یک طرفه و از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است اما در برخی از مرزها مانند مرزهای شمالی (کشورهای ترکمنستان و آذربایجان) به دلیل آن که به صورت هماهنگ و همزمان مدیریت می‌شود، مرزداری کنترل شده است.

سردار رضایی با تاکید بر اینکه مرزبانی در دریا نیازمند مدیریت و ابزارهای خاصی است، افزود: این گردهمایی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا موجب تقویت ارتباطات میان حوزه‌های اجرایی و دانش بنیان خواهد شد و این امر اقدام جدیدی است که باید ادامه یابد.

وی با تاکید بر ضرورت به کارگیری فناوری های نوین در امر مرزبانی گفت: در مرزهای جنوب شرق کشور بادهای تند و گرمای بیش از ۶ ماه نیز حاکم است و در مرزهای آبی شرایط شرجی وجود دارد و مرزبانان باید با شناور های قدیمی اقدام به مرزبانی کنند.

فرمانده مرزبانی گفت: برای مقابله با قاچاق اقدامات قانونی و جدی در نظر داریم،  شرایط امروز مرزبانی بسیار حساس تر و دقیق تر شده است، از بازدید مسئولان از مرزهای کشور حمایت می‌کنیم تا دستگاه‌ها در بازدیدهای خود از نیازمندی‌های بخش مرزبانی کشور مطلع شوند و بتوانند با همکاری بخش‌های علمی و دانشگاهی این نیازمندی‌ها را مرتفع کنند.

فرمانده مرزبانی ناجا اضافه کرد: خوشحالیم که در چنین گردهمایی حضور یافتیم تا بتوانیم از فناوری‌های نوین در امر مرزبانی استفاده کنیم؛ مرزبانان فرزندان این ملت هستند و باید با ابزارهای علمی و فناوری، رفاه را برای آنها فراهم کنیم تا با اعتقاد راسخی که به کشور دارند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق کالا و ارز مبارزه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =