گروکشی آمریکا از ارتش لبنان علیه حزب الله

بیروت - ایرنا - آمریکا در فواصل زمانی مختلف با اعلام قطع کمک های نظامی به ارتش لبنان به دنبال سوء استفاده از این موضوع برای تحقق اهداف خود و پیش از همه اعمال فشار بر حزب الله است.

واشنگتن چندی پیش و به عبارت بهتر دو روز  پس از استعفای "سعد حریری" از نخست وزیری لبنان، از تعلیق کمک لجستیکی 105 میلیون دلاری به ارتش این کشور خبر داد.

حریری در هفته دوم اعتراضات مردمی لبنان که بیش از یک ماه از آغاز آن می گذرد، با اعلام اینکه به بن بست رسیده، از نخست وزیری استعفا کرد.

در این میان هدف آمریکا از طرح موضوع قطع کمک های نظامی آن هم در شرایط کنونی لبنان این است که از سرگیری این کمک ها را به رویارویی با حزب الله مشروط کند. همچنین آمریکا در صدد است چنانچه دولت لبنان در کاهش نفوذ حزب الله در ارتش موفق عمل نکند، 20 درصد کمک های خود به این کشور را کاهش دهد.

در همین ارتباط روزنامه "الاخبار" لبنان در مطلبی با عنوان "فشار آمریکا بر ارتش: کمک های مشروط به رویارویی با حزب الله" نوشت: کمک های مشروط آمریکا به ارتش لبنان بخشی از سیاست دولت های آمریکا از جمله دولت "دونالد ترامپ" بوده؛ کمک هایی که همواره به رویارویی با حزب الله مشروط شده است.

آمریکا همچنین به دنبال وابستگی لبنان به این کمک ها است تا از این طریق بتواند از متغیرات این کشور و نیز تحولات منطقه ای در راستای تحمیل خواست خود بر لبنان سوء استفاده کند.

در این میان اختلاف نظر تل آویو و واشنگتن در خصوص کمک های آمریکا به ارتش لبنان، در راهبرد کاخ سفید در قبال این کمک ها و اهدافی که در پس آن نهفته است، تغییری نمی دهد .

الاخبار در ادامه این مطلب نوشت: خواسته اسرائیل این بوده که کمک های نظامی آمریکا به ارتش لبنان به دور ماندن آن از حزب الله و نیز مبارزه با سلاح این حزب مشروط شود، موضوعی که تل آویو از آن تحت عنوان "پروژه دقت" یاد می کند و منظور از آن وجود "کارخانه های تولید و توسعه موشک ها وابسته به حزب الله" در خاک لبنان است.

 در همین ارتباط روزنامه "هاآرتص" در سرزمینهای اشغالی دیروز (یکشنبه) نوشت: مجلس نمایندگان آمریکا سرگرم بررسی موضوع کمک به ارتش لبنان در چارچوب پیش نویس قانون "مبارزه با حزب الله در قانون نظامی خاص لبنان" است؛ هدف از این طرح، بررسی روابط ارتش لبنان با حزب الله و متمرکز شدن بر اعضا و افسران ارتش و روابط آنان با این حزب است.

بر این اساس باید گزارشی از وضعیت ارتش لبنان و ارتباط آن با حزب الله تهیه و در اختیار کنگره گذاشته شود و چنانچه نتایج آن نشان دهد که دولت لبنان در کاهش نفوذ حزب الله در ارتش موفق نبوده ، 20 درصد کمک های آمریکا که به لبنان اختصاص داده شده، کاهش می یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =