هوشمندی شهر، نیازمند تولیدات داخلی است

تهران- ایرنا- رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری در پنجمین صبحانه بیستونی سازمان نصر اعلام کرد: هزینه خریداری دیوایس‌های مربوط به پروژه‌های شهر هوشمند زیاد است. گاهی اوقات مجبور هستیم برای برخی پروژه‌ها، چندین سنسور خریداری کنیم که قیمت هر کدام از آن‌ها  ۱۰۰یورو است. به همین دلیل ممکن است کل پروژه از بین برود. حاضریم با بخش خصوصی برای تولید داخلی این سنسورها و دیوایس‌ها همکاری کنیم.

پنجمین صبحانه بیستونی نظام صنفی رایانه‌ای کشور با حضور رییس سازمان فاوای شهرداری تهران، رییس نظام صنفی رایانه‌ای کشور، دبیر نظام صنفی و... با موضوع «معرفی فرصت‌ها و پروژه‌های تهران هوشمند» برگزار شد.

فاوای شهرداری تهران متولی حوزه ICT در کل شهرداری به حساب می‌آید. تمرکز این نهاد در حوزه نرم‌افزار و دیتا کمک کرده سازمان فاوا بتواند ساختار یکپارچه‌ای برای مدیریت داده‌های شهر در نظر بگیرد و در مواجهه با دولت یکپارچگی بهتری داشته باشد.

محمد فرجود در خصوص ماموریت‌هایی که سازمان فاوا شهرداری از ابتدای شکل گیری داشته، گفت: از انتهای سال ۹۶ راهبری شهر هوشمند در شهرداری تهران به ما واگذار شد. از ابتدای سال ۹۷ برنامه‌ریزی رسیدن به ساختار شهر هوشمند را آغاز کردیم. شهر هوشمند فراتر از ICT است و به همین دلیل نیز سعی کردیم ساختاری اجرا کنیم که بخش‌های مختلف شهرداری در به ثمر رساندن آن دخیل باشند.

وی افزود: در کنار برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم، رویکرد اجرایی هم داشتیم و پروژه‌هایی به مرحله اجرا رسیده‌اند. اما عملا اجرای اصلی برنامه‌ها از ابتدای سال ۹۸ آغاز شدند. در واقع امسال اولین سال تهران هوشمند است که یک پروژه سه ساله به حساب می‌آید و تا سال ۱۴۰۰ ادامه دارد.

او با اشاره به این‌که سعی دارند در سال آینده بیشتر به سمت ارائه سرویس‌های مربوط به شهروندان حرکت کنند، گفت: تقریبا روزی ۴۰۰-۵۰۰ درخواست از شهرداری به سمت ما می‌آید که باید آن‌ها را عملی کنیم. مدیریت آمار شهر تهران حوزه‌ پر اهمیتی است که به شکل ویژه به آن توجه کنیم. اکنون ماموریت ما صرفا از مدیریت آمار فراتر رفته و حوزه‌هایی مانند کلان داده و شفافیت در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان فاوا شهرداری خاطرنشان کرد: گذشته از این‌ها برای سازمان شهرداری نیز برنامه‌های ویژه‌ای داریم تا برای مدیریت بهتر از آن‌ها استفاده کنند. در همایش تهران هوشمند که اواسط آذرماه در تهران برگزار خواهد شد، برای ۵۰ استارتاپ فضای رایگان در نظر گرفته‌ایم و برنامه‌های متعددی ترتیب دادیم تا سرمایه‌گذارها بتوانند در قالب تورهای بازدید، از آن‌ها دیدن کنند. به این واسطه می‌توانیم برای نظام صنفی سهمیه‌ای را مهیا کنیم تا در این بخش جایگاهی داشته باشد.

فرجود در ادامه تصریح کرد: در حوزه دیوایس به کمک فعالان صنعت IT نیاز دارند. بسیاری از مباحث مربوط به شهر هوشمند به حوزه IOT (اینترنت اشیا) برمی‌گردد. IOT به دیوایس و شبکه وابسته است، مشکل بزرگی که در این بین داریم و فکر می‌کنیم سازمان نظام صنفی در این حوزه می‌تواند به ما کمک کند، تولید دیوایس و شبکه برای پیشبرد اهداف شهر هوشمند است. این چالش نه در شهرداری تهران بلکه در بازار ICT کشور نیز بسیار مهم است.

رئیس فاوا شهرداری تاکید کرد: هزینه خریداری دیوایس‌ها زیاد است و همین مسئله برخی از پروژه‌ها را از توجیه می‌اندازد و آن را به طور کلی از بین می‌برد. داشتن دیوایس‌ها و تولید سنسور برای کارهایی مانند آبیاری هوشمند، روشنایی پارک‌ها، اندازه‌گیری آب‌های سطحی، مدیریت جریان‌های سیل و سیستم اعلام حریق ساختمان‌ها؛ از جمله موارد مهمی است که حاضریم با بخش خصوصی برای تولید داخلی آن‌ها همکاری کنیم. گاهی اوقات مجبور هستیم برای برخی پروژه‌ها، چندین سنسور خریداری کنیم که قیمت هر کدام از آن‌ها  ۱۰۰ یورو است و به همین دلیل کل پروژه از بین می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha