هر قاضی به طور میانگین تا ٢٠٠ پرونده در ماه رسیدگی می‌کند

تهران- ایرنا- معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: اکنون هر قاضی به طور میانگین ١۵٠ تا ٢٠٠ پرونده در ماه رسیدگی می کند و اگر تعداد پرونده های ورودی کاهش یابد، ضمن جلوگیری از اطاله دادرسی، عدالت بهتر محقق می شود.

محمدباقر ذوالقدر روز دوشنبه در همایش «تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» درباره شاخص کاهش پرونده های قضایی افزود: قرار است ورودی پرونده ها در پنج سال آینده ٢٠ درصد کاهش یابد و این در حالی است که اکنون نرخ رشد ورودی پرونده به دستگاه قضایی پنج درصد است.
وی اظهار داشت: کاهش پرونده های قضایی، تقویت مدیریت عمومی قوه قضائیه، تقویت کیفیت رسیدگی قضایی، تقویت منابع مالی و سرمایه انسانی قوه قضائیه، ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه، ارتقای سرمایه اجتماعی و افزایش اعتماد عمومی و کاهش جمعیت کیفری و بازاجتماعی کردن زندانیان هفت محور اصلی برای رفع چالش های عمده قوه قضائیه در دوران تحول است.
معاون قوه قضائیه درباره شاخص تقویت کیفیت رسیدگی های قضایی اظهار داشت: قرار است در پنج سال آینده نقض آرای قضایی و متوسط زمان رسیدگی ها نیز ٢٠ درصد کاهش یابد؛ زیرا اکنون بسیاری از آرای صادره در دادگاه های بدوی در دادگاه های تجدیدنظر و دیوان عالی کشور نقض می شوند.
ذوالقدر درباره شاخص تقویت منابع مالی قوه قضائیه افزود: در برنامه ششم توسعه مصوب شد که ٢.٩ درصد بودجه عمومی به قوه قضائیه تخصیص یابد و تلاش داریم در دوران تحول این بودجه اجرا شود.
وی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه را یکی از شاخص های دوران تحول عنوان کرد و گفت: تخلفات درون قوه قضائیه در دادسرای انتظامی قضات و مرکز حفاظت قوه قضائیه منعکس می شود و طبق برنامه ریزی ها قرار است در پنج سال آینده ۶٠ درصد این تخلفات کاهش یابد.
ذوالقدر اضافه کرد: همچنین قرار است در پنج سال آینده از طریق اجرای برنامه های تحولی میزان رضایتمندی کارکنان درون قوه نیز ٢٠ درصد و اعتماد عمومی ٣٠ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به شاخص کاهش جمعیت کیفری گفت: قرار است در پنج سال پیش رو جمعیت زندان ها نیز ٢٠ درصد کم شود.
معاون راهبردی قوه قضائیه اظهار داشت: قوه قضائیه یکی از ارکان تمدن نوین اسلامی است و کار ویژه نظام قضایی مبتنی بر قانون اساسی، دیدگاه های بنیانگذار انقلاب اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری استوار شده است.
وی ادامه داد: باید نظام قضایی در تراز اسلامی برای انجام ماموریت های قوه قضائیه در دوران تحول مبتنی بر بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی شکل گیرد تا پاسخگوی مأموریت‌های دستگاه قضا باشد.
ذوالقدر افزود: استقرار عدالت، احیای حقوق عامه و دفاع از آزادی های مشروع، رسیدگی به نظامات و حل دعاوی، رفع خصومت ها، کشف جرم و تعقیب قضایی و اجرای حدود اسلامی، نظارت بر اجرای قانون و مبارزه با فساد و مفسدان محورهای اصلی دستگاه قضا در دوران تحول است.
معاون راهبردی قوه قضائیه در خصوص تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: این  بیانیه در آستانه دومین چله انقلاب ابلاغ شد و یک نوشته صرف نیست بلکه افق و مسیر آینده انقلاب اسلامی را معرفی کرده است و به عنوان یک سند حیات بخش به ویژه برای مراکز بسیج که ماموریت خود را  پاسداری از انقلاب اسلامی می دانند باید مورد توجه قرار گیرد.
وی درباره مفاد بیانیه مقام معظم رهبری افزود: این بیانیه درست زمانی صادر شد که دشمنان القا می کردند که نور انقلاب کاهش یافته است و عناصر سیاسی آمریکایی و صهیونیستی و معارضان استکباری نظام اسلامی عنوان کرده بودند که ایرانی ها جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب را نخواهند دید اما آنها شکست خوردند و آنطور که می خواستند، نشد و نمی شود.
معاون راهبردی قوه قضائیه اضافه کرد: هدف گذاری این بیانیه بلندمدت و ایجاد تمدن نوین اسلامی را برنامه ریزی کرده است.
ذوالقدر اظهار داشت: تغییر نظام سیاسی ناکارآمد به نظام اسلامی، ایستادگی و مقاومت ملت ایران برای دفاع از دستاوردهای انقلاب و تلاش برای پیشرفت کشور سه محور اصلی اقدامات ملت ایران در دوره اول انقلاب اسلامی بود و این مسیر مقاومت باید ادامه یابد زیرا مادامی که دشمنی ها ادامه دارد، باید ایستادگی کنیم.
وی اظهار داشت: مسیر آینده هموارتر از گذشته است و امکانات و ظرفیت های بی بدیل از جمله نیروی انسانی مستعد، جوان، کارآمد و تحصیلکرده همچنین منابع مادی، موقعیت ممتاز جغرافیایی، بازارهای بزرگ ملی و منطقه ای، سواحل طولانی در اختیار انقلاب اسلامی برای پیمودن گام دوم انقلاب قرار دارد.
در این همایش، مهدی بهرامیان، مسئول سازمان بسیج حقوقدانان کشور ضمن گرامیداشت پنجم آذرماه سالروز تأسیس بسیج مستضعفان گفت: تفکر بسیجی که امام راحله (ره) از تاسیس این سازمان مد نظر داشتند، نهادی مقدس برای جلب مشارکت آحاد مردم بود.
وی با بیان اینکه بسیج در سیر تاریخی انقلاب اسلامی به خوبی ایفای نقش داشته است، ادامه داد: بسیج هر روز برکاتی را برای انقلاب اسلامی به ارمغان آورد و ضامن حفظ نظام اسلامی است.
بهرامیان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افزود: مبارزه با فساد و عدالت خواهی یکی از دغدغه های انقلاب است و وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند از سیر عدالت در جامعه رضایت ندارند و اولویت های حقوقی و قضایی را تبیین کرده اند، نقش ما به درستی روشن شده است.
مسئول سازمان بسیج حقوقدانان کشور  اظهار داشت: همچنین مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد خطاب به مسئولان قضایی اولویت های از جمله سلامت دستگاه قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، احیای حقوق عامه و آموزش حقوق به روش های جذاب به مردم را مشخص کرده اند.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به تبدیل ماهیت عملکرد دستگاه قضایی از فرایند اداری به کار جهادی تاکید داشته اند و ما باید مطابق با اولویت های رهبری به ویژه اولویت های گام دوم انقلاب حرکت کنیم.
بهرامیان اضافه کرد: در دوره تحول قوه قضائیه نیز رئیس دستگاه قضا مهمترین تحولات را سیر مسیر فرایند اداری و تبدیل به فرایند جهادی مدنظر دارند.
وی درباره الزامات اقدامات جهادی اظهار داشت: بصیرت، تفکر، معنویت و شبکه سازی نیروی انسانی از جمله این الزامات است.
مسئول سازمان بسیج حقوقدانان کشور گفت: امسال برای نخستین بار هفته بسیج حقوقدانان برگزار می شود. همچنین در هفته آینده دبیرخانه آموزش همگانی حقوق افتتاح خواهد شد.
وی افزود: هفته آینده قرارگاه مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه و مطالبه گری افتتاح می شود. همچنین قرارگاه معاضدت و رفع موانع حقوقی رونق تولید و اشتغال شروع به فعالیت می کند؛ بر اساس فعالیت این قرارگاه، کشور به ١٠ منطقه تقسیم می شود و با نخبگان مناطق مختلف برای رفع موانع سلسله نشست هایی با هدف رفع موانع برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =