جام جهانی شمشیربازی تهران؛ گلِ میزبانی و پوچ نتیجه‌گیری

تهران- ایرنا- هر چند که شرایط میزبانی ایران از مسابقات جام جهانی شمشیربازی جوانان مورد پسند مهمانان خارجی بود اما نتیجه سابریست‌های جوان چنگی به دل نزد.

رقابت‌های جام‌جهانی شمشیربازی جوانان روزهای دوم و سوم آذر (شنبه و یکشنبه) با حضور ۱۳ کشور در سالن «شهید کلاهدوز» مجموعه ورزشی شهید «شیرودی» برگزار شد. کشورهای ایران، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، قزاقستان، کویت، تونس، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، رومانی، عراق، اردن و ازبکستان در این دوره از مسابقه‌ها به رقابت‌پرداختند. ایران با ۲۱ سابریست بیشترین شرکت کننده در این دوره از مسابقات را به خود اختصاص داد و اسپانیا با ۱۰ شمشیرباز در جایگاه دوم قرار گرفت.

این رقابت‌ها در ۲ بخش انفرادی و تیمی برگزار شد. در بخش انفرادی سابریست‌های ایرانی با وجود آنکه در سال گذشته توانسته بودند عنوان سومی رقابت‌ها را کسب کنند در دوره جدید عنوان چشمگیری نداشتند و بهترن عنوان سابریست‌های جوان توسط «احمدرضا شاکر» بود که دوازدهم شد و «شهریار گلزار» هم در رده چهاردهم ایستاد.

در بخش تیمی نیز تیم ایران با یک برد و سه باخت در جایگاه هشتم قرار گرفت. ایران در این بخش نخست تیم اردن را از پیش رو برداشت اما به تیم‌های اسپانیا، رومانی و قزاقستان باخت و جایگاهی بهتر از هشتمی کسب نکرد. جایگاهی که برای میزبان مسابقات جام جهانی در رده سنی جوانان نمی تواند خوشایند تعریف شود.

«فضل‌الله باقرزاده» رییس فدراسیون شمشیربازی دلیل این نتایج را سطح بالای مسابقات دانست و گفت: فدراسیون کیفیت مسابقات را فدای کمیت نکرد. می‌توانستیم با دعوت از چند تیم درجه چندم جهان تمام مدال‌ها را درو کنیم اما ترجیح دادیم که میزبان تیم‌های برتر جهان باشیم.

او در ادامه به سایر دلایل نتایج سابریست‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: قوی بودن حریفان و محدودیت منابع مالی و امکانات فدراسیون دلایل دیگر نتایج تیم ملی است. به خاطر شرایط اقتصادی که به وجود آمده، نتوانستیم در تورنمنت‌های بین‌المللی شرکت کنیم زیرا هزینه اعزام و تامین بودجه برای فدراسیون سخت است. همچنین فدراسیون سالن مناسب برای تمرین و آماده‌سازی تیم ها در اختیار ندارد. سالن ورزشی آزادی که یکی از بهترین‌ سالن های دنیاست برای تمرینات به فدراسیون شمشیربازی داده نمی شود.

البته مبارزه برخی از سابریست های ایرانی تحسین ناظران و مربیان خارجی را برانگیخت. «توره» قهرمان انفرادی این دوره از رقابت‌ها با ستایش از حریفان ایرانی خود گفت: با ۲ سابریست ایرانی مبارزه داشتم که سطح بالای از این رشته به نمایش گذاشتند.

همچنین «جورجو اسکارسو» نایب رییس فدراسیون جهانی شمشیربازی با تحسین پیشرفت ایران در این رشته عنوان کرد: جوانان کنونی ایران می‌توانند در آینده برای المپیک‌ها حرف زیادی برای گفتن داشته باشند.

سالن شهید کلاهدوز که در ۲ روز میزبان بیش از سابریست جهانی بود به گواه ناظران و مهمانان خارجی شرایط مطلوب و قابل قبولی داشت. شرایطی که موجب شد تا بسیاری از این افراد در تحسین آن لب به سخن بگشایند. قهرمان ایتالیایی این دوره از رقابت‌ها پس از کسب مدال طلا بخش انفرادی به خبرنگار ایرنا گفت: تجربه بازدید از ایران را نداشتم و این نخستین بار است که به کشور شما می‌آیم. میزبانی در سطح بالایی بود و از  شیوه برخورد  ایرانیان رضایت کامل دارم.

همچنین «ریگورتو مارخون» ناظر کوبایی مسابقات در تمجید از میزبانی ایران گفت: باید برای طراحی این مسابقه به مسوولان ایرانی تبریک بگویم همه چیز در میزبانی عالی است و قانون‌مداری بر مسابقات حاکم است؛ این موجب پیشرفت و بالا رفتن سطح کیفی رقابت‌ها خواهد شد.

سبک میزبانی و سطح رقابت ها در سالن کلاهدوز موجب شد تا سرمربی تیم شمشیربازی جوانان و نوجوانان ایران از ان به عنوان یک جام جهانی واقعی یاد کند. «حمیدرضا شیر» در این زمینه تاکید کرد: چندین دوره است که ایران این مسابقات را میزبانی می‌کند اما در دوره کنونی می‌شود بدون گزاف آن را جام جهانی نامید زیرا تمام فاکتورهای لازم برای این مسابقات در نظر گرفته شده و مسوولان بیشترین تلاش ممکن را برای برگزاری آن به عمل آوردند.

مسابقات جام جهانی شمشیربازی جوانان در اسلحه سابر به پایان رسید و تیم اوکراین قهرمان شد. اما در این میان یک شگفتی بزرگ در سالن شهید کلاهدوز رخ داد شگفتی که ایتالیای مدعی را از رسیدن به جمع چهار تیم محروم کرد. سابریست‌های کویتی توانستند در بخش تیمی ایتالیا مدعی را با نتیجه ۴۵ بر ۴۴ شکست دهند و به جمع چهار تیم برتر صعود کنند و در نهایت سوم شدند.

در این دوره از رقابت‌ها در بخش انفرادی توره از ایتالیا با غلبه بر هموطن خود به مدال طلا رسید و ورزشکارانی از بلژیک و ایتالیا در جایگاه سوم مشترک قرار گرفتند. در بخش تیمی نیز اوکراین قهرمان شد، اسپانیا به نایب قهرمانی رسید و کویت سوم شد. تیم شمشیربازی جوانان ازبکستان عنوان چهارم را به خود اختصاص داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha