حزب مخالف، پیشتاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه

تهران- ایرنا- در حالی که آمریکای لاتین با ناآرامی و اعتراض‌ها به دولت در چند کشور مواجه شده،‌ مردم اروگوئه منتظر اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هستند؛ طبق آخرین نتایج رسمی، نامزد محافظه‌کار مخالف دولت، پیشتاز است.

به گزارش روز دوشنبه رسانه‌های غربی، با توجه به شمارش ۹۹.۴ درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه، «لوئیس لاکایه‌پو» از حزب ملی ۴۸.۷۴ درصد و «دانیل مارتینز» از حزب حاکم «جبهه‌فراگیر» ۴۷.۴۸ درصد آراء را کسب کرده‌اند.

با توجه به نزدیکی رقابت میان این دو نامزد، انتظار می‌رود نتایج نهایی در روزهای آتی اعلام شود.
در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه که پنجم آبان‌ماه برگزار شد، هیچ کدام از نامزدها نتوانستند اکثریت لازم را برای پیروزی بدست بیاورند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.
گرایش مردم اروگوئه به راست‌گراها با توجه به نتایج این انتخابات می‌تواند تغییری مهم در این کشور محسوب شود.

حزب جبهه‌فراگیر که برای ۱۵ سال حزب حاکم در اروگوئه بود، بر یک دوره ثبات و رشد اقتصادی در این کشور منطقه آمریکای لاتین نظارت داشت اما به تازگی با افول وضعیت اقتصادی همراه شده که ناشی از چالش‌های تجارت جهانی، خشکسالی و سیل در بخش‌های مهم کشاورزی این کشور است.

«خوزه آروسنا» رئیس نهاد شمارش نتایج انتخابات اعلام کرد، همزمان با ادامه شمارش باقیمانده اندک آراء، انتظار نمی‌رود نتایج نهایی دست‌کم تا پنج‌شنبه یا جمعه این هفته اعلام شود.
وی افزود: ما همچنان باید منتظر شمارش اخرین برگ رای باشیم.

لاکایه‌پو، نامزد پیشتاز  نیز اعلام کرد، منتظر اعلام نتایج نهایی خواهد ماند؛ رقابت نزدیک نشان می‌دهد که این دو حزب باید در آینده همکاری نزدیکی داشته باشند.

نزدیک به ۲.۷ میلیون شهروند اروگوئه واجد شرایط رای دادن در این انتخابات بودند.این انتخابات در حالی برگزار شد که در دو همسایه اروگوئیه شامل بولیوی و شیلی، ناآرامی‌هایی رخ داده و معترضان علیه دولت‌ها دست به تظاهرات‌ گسترده زده‌اند.
با این حال اوضاع کلی اروگوئه باثبات بوده اما رشد اقتصادی این کشور کند شده به گونه‌ای که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی رشد یک دهم درصدی را تجربه کرده و تورم نیز ۸.۳۶ درصد اعلام شده است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =