۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۱
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 83567809
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف اسرار پیری با استفاده از میکروبیوم روده

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه فنی نانیانگ واقع در سنگاپور با انتقال میکروب‌های روده موش‌های مسن به روده موش‌های جوان توانستند فرایند رشد نورون‌های مغزی و فرایند پیری آن‌ها را تغییر دهند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، برای این منظور میکروبیوم روده موش‌های ۲۴ ماهه به روده موش‌هایی به سن ۶ هفته منتقل شد. پس از ۸ هفته محققان شاهد افزایش رشد روده و همچنین افزایش رشد نورون‌های مغزی در موش‌های جوان بودند. به‌منظور کنترل نتایج این آزمایش، محققان میکروبیوم روده موش‌های ۶ هفته‌ای را به روده گروهی از موش‌های همسن و فاقد هرگونه میکروب و بیماری منتقل کردند، اما نتایج حاصل هیچ شباهتی به آزمایش اول نداشت.
با تجزیه و تحلیل مولکولی موش‌های مورد آزمایش مشخص شد میزان نوعی اسید چرب زنجیره کوتاه موسوم به بوتیرات که توسط میکروب های روده تولید می‌شود، در این موش‌ها افزایش یافته است.

بوتیرات برای سلامتی مفید است و از بدن در برابر بیماری‌هایی مانند سرطان روده بزرگ، چاقی، دیابت و بیماری التهابی روده محافظت می‌کند.
این تحقیقات نشان می‌دهد رابطه همزیستی بین باکتری‌ها و میزبان آن‌ها می‌تواند مزایای قابل توجهی بر سلامت میزبان داشته باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات بتوانند روش‌های درمانی جدید مبتنی بر تغذیه را برای کند کردن فرایند پیری توسعه دهند.
در طول ۲۰ سال گذشته تحقیقات متعددی در باره رابطه همزیستی باکتری‌ها و میزبان آن‌ها انجام پذیرفته و نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد این رابطه نقش مهمی در تغذیه، متابولیسم و رفتار دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =