اتهام‌زنی دولت موقت به مورالس؛ تروریستی که باید ۳۰ سال زندانی شود

تهران– ایرنا– وزیر کشور دولت موقت بولیوی، با متهم کردن «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری پیشین این کشور به تروریسم و اقدامات تحریک‌کننده ضد دولتی، ‌وعده داد بیشترین مدت محکومیت (۳۰ سال) را علیه او اعمال کند.

به گزارش روز یکشنبه روزنامه گاردین، ‌«آرتورو موریلو» وزیر کشور دولت موقت بولیوی مدعی شد، مورالس با دستور به هوادارانش برای برپاکردن موانع جاده‌ای، شهروندان را از غذا و سوخت محروم می‌کند.
او همچنین مدعی داشتن یک نوار صوتی ضبط شده از مورالس شد که در آن رهنمودهای لازم را در اختیار حامیان خود قرار می‌دهد؛ ‌وی افزود: (این نوار صوتی) «مدرکی قطعی برای ارتکاب جرم از سوی اوست.»

موریلو گفت: این مساله همانند تروریسم و فتنه است و ما به واسطه آن، ‌حداکثر مدت محکومیت (۳۰ سال زندان) برای مورالس را در خواست کرده‌ایم.
وی افزود: هر تروریستی خواه مورالس باشد یا فردی دیگر، ‌باید بقیه عمرش را در زندان سپری کند.

مورالس که به مکزیک پناهنده شده است، ضمن رد این اتهامات، آن را تلاشی برای بازداشتن او از بازگشت به بولیوی دانست.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) در بولیوی که در دور نخست آن مورالس پیروز شد، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور آغاز شد. سناتور «جنینه آنیِس» در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در روز ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد.
اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

به تازگی کنگره بولیوی لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر ابطال و مسیر برای برگزاری انتخابات جدید بدون حضور مورالس هموار می‌شود.۹۱۰۹
قانونگذاران جنبش سوسیالیست تحت هدایت مورالس نیز اعلام کردند که نامزد جدیدی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی معرفی خواهند کرد.

قانونگذاران کنگره بولیوی همچنین توافق کردند که نهاد انتخاباتی جدیدی را برای تعیین تاریخ انتخابات جدید ایجاد کنند. همچنین براساس این لایحه، افرادی که پیشتر دو دوره رئیس جمهوری بولیوی بودند، نمی‌توانند در انتخابات آتی نامزد شوند. بدین ترتیب مورالس نمی‌تواند در انتخابات بعدی نامزد شود.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =