آمریکا منافع اقتصادی را بر حمایت از اعتراضات هنگ کنگ ترجیح داد

تهران- ایرنا- دولت آمریکا که تا کنون انجام نشدن توافق تجاری با چین را به دلیل حمایت از معترضان و مخالفت با سرکوب های چین خوانده بود، با عقب نشینی از مواضع خود از احتمال توافق اولیه میان آمریکا و چین خبر داد.

به گزارش رویترز، به رغم مواضع دولت آمریکا و حمایت از اعتراضات هنگ کنگ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه از احتمال توافق اولیه میان آمریکا و چین تا پایان سال جاری خبر داد.

"رابرت اوبرایان" در کنفرانس هالیفاکس به خبرنگاران گفت: امیدهایی برای امضای توافقنامه اولیه تجاری آمریکا با چین تا پایان سال وجود دارد اما این به معنای چشم پوشی واشنگتن در برابر اعتراضات اخیر در هنگ کنگ نیست.

اوبرایان در کنار حمایت از توافق تجاری با چین گفت: ما نمی توانیم از فعالیت های چین در هنگ کنگ، دریای جنوبی چین چشم پوشی کنیم.

ترامپ روز جمعه اعلام کرد که وی به "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین گفته است که سرکوب معترضان هنگ کنگ "تأثیر منفی فوق العاده ای" در تلاش برای دستیابی به توافق برای پایان دادن به یک جنگ تجاری ۱۶ ماهه خواهد داشت.

آمریکا قرار بود از روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) تعرفه بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین را از ۲۵ به ۳۰ درصد افزایش دهد اما پس از آنکه چین موافقت کرد خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد، واشنگتن نیز اعلام کرد این افزایش فعلا انجام نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =