دردسرهای بازگشت داعشی‌ها برای آلمان

تهران– ایرنا– بازگرداندن داعشی‌های از سوریه و ترکیه به آلمان، دردسر جدیدی برای دولت این کشور ایجاد کرده به گونه‌ای که طبق اعلام پلیس آلمان، یک زن آلمانی عضو این گروه تروریستی بعد از بازگشت به‌ همراه سه فرزندش به کشور، تحت کنترل شدید قرار دارد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه از فرانکفورت، این زن نخستین عضو زن داعشی است که از طریق کانال‌های رسمی، از سوریه به آلمان نقل مکان کرده است.  

این زن ۳۰ ساله به نام «لورا اچ» شامگاه شنبه از اربیل عراق، وارد فرودگاه فرانکفورت شد. هرچند وی به محض ورود به آلمان بازداشت نشد اما به ظن عضویت در یک سازمان تروریستی و همچنین ناتوانی در مراقبت کامل از فرزندانش، تحت کنترل و نظارت است.

پلیس، گذرنامه این زن را توقیف و او را ممنوع‌الخروج کرده است؛ فرزندانش نیز به یکی از اقوام نزدیکش سپرده شده‌اند.
این زن در سال ۲۰۱۶ به همراه فرزندانش و همسرش که شهروند آمریکایی متولد سومالی بود، از آلمان به سوریه سفر کرد و در آن کشور به داعش پیوست. او پیش از این ارتباط‌هایی با سَلَفی‌های آلمان داشت و برای کمک به این گروه در سوریه، در فضای آنلاین فراخوان می‌داد.

این عضو داعشی، پس از کشته شدن همسرش و بازداشت خود به دست نیروهای امنیتی کُرد، مدعی شد که از ایدئولوژی داعش فاصله گرفته است.
در همین حال، ‌یک سازمان امدادرسان آمریکایی به او کمک کرد تا از اردوگاه اسرای «الهول» در شمال شرق سوریه به اربیل عراق انتقال یابد.

مقام‌های کرد بارها از کشورهای غربی خواسته‌اند شهروندانشان که عضو داعش هستند، تحویل بگیرند اما این کشورها تمایل چندانی به این کار ندارند.
با این حال، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرده که آنکارا اخراج عناصر گروه تروریستی داعش را بدون توجه به پذیرش یا رد آنها از سوی کشورهایشان، ‌ادامه می‌دهد. این سخنان اردوغان، موجب نگرانی کشورهای غربی شده است.
البته حمله ماه گذشته ترکیه به شمال سوریه، نگرانی‌هایی در مورد فرار جمعی عناصر داعش از زندان‌ها و اردوگاه‌های تحت کنترل کردها را در پی داشت.

آلمان پیش از این تعدادی از یتیمان داعشی را تحویل گرفته بود، اما برای نخستین‌بار است که یک فرد بزرگسال عضو داعش را می‌پذیرد.
اتریش، بلژیک، ‌انگلیس و فرانسه نیز تعدادی از کودکان یتیم داعشی را پذیرفته‌اند. همچنین یک پسر آلبانیایی که توسط مادر داعشی‌اش به سوریه منتقل شده بود، پیشتر در ماه جاری به منزل خود در ایتالیا بازگشت.
قزاقستان، ازبکستان و کوزوو نیز ده‌ها زن داعشی و فرزندانشان را پذیرفته‌اند.

2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =