۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۵
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83566728
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا به دنبال فروش سلاح و انرژی به بلغارستان است

تهران – ایرنا – "بویکو بوریسُف" نخست وزیر بلغارستان درحالی ۲۵ نوامبر (۴ آذرماه) با "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار می کند که بنا به گزارش رسانه ها در این دیدار خرید تسلیحات و انرژی اولویت اصلی گفت و گوهای دو طرف خواهد بود.

خبرگزاری رسمی بلغارستان "بی.تی.ای" (BTA)، روز یکشنبه با انتشار این خبر نوشت: در نشستی که دراین روز در کاخ سفید برگزار خواهد شد، دونالد ترامپ درباره بهبود همکاری های دوجانبه، روابط استراتژیک  با طرف بلغاری به گفت و گو خواهد نشست، که این موضوع تاکیدی بر تحکیم منافع ملی بین دو کشور در زمینه همکاری های "یورو-آتللانتیک" است.

بی.تی.ای به نقل از "رادیو آزاد اروپا" (REF) گزارش داد: از آنجایی که آمریکا درصدد کاهش سلطه انرژی روسیه بر شرق اروپا است، بوریسُف و ترامپ درباره احتمال صادرات گاز به بلغارستان مذاکراتی انجام خواهند داد.

این گزارش به نقل از رادیو آزاد اروپا می افزاید: بلغارستان به مانند بسیاری از همسایگان شرقی خود نفت و گاز را از روسیه وارد می کند که به گفته دونالدترامپ این موضوع باعث نفوذ قابل توجه کرملین در این کشورها شده است.

یک مقام کاخ سفید (که دراین گزارش اشاره ای به نام وی نشد) ۲۲ نوامبر (اول آذرماه) به رادیو آزاد اروپا دراین باره گفت: صنعت انرژی بلغارستان ظرفیت بالقوه ای برای سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی دارد، آمریکا قطعا مترصد صادارات احتمالی گاز طبیعی مایع به بلغارستان و دیگر کشورهای همسایه آن است.

این گزارش در ادامه نوشت: رئیسجمهوری آمریکا در این دیدار تلاش خواهد کرد تا طرف بلغارستانی را به افزایش بودجه دفاعی و اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ترغیب نماید.

این مقام کاخ سفید دراین زمینه گفت: بلغارستان اکنون به مدت ۱۵ سال است که به عضویت ناتو درآمده و باید افزایش بودجه دفاعی خود را با توجه به ماموریت های این سازمان افزایش دهد.

خبرگزاری بی.تی.ای بلغارستان در این زمینه تاکید کرد: بلغارستان اخیرا موافقت خود جهت خرید جنگنده های "اف – ۱۶" از آمریکا را اعلام کرده و مقامات آمریکایی آن را اقدامی مهم در نوسازی توان دفاعی این کشور عنوان کردند.

هئیت بلغاری در این سفر علاوه بر نخست وزیر بلغارستان شامل معاون نخست وزی، وزرای دفاع، دارایی و اقتصاد خواهد بود.

این گزارش می افزاید: دیدار نخست وزیر بلغارستان از کاخ سفید،آخرین ملاقات دونالد ترامپ با رهبران کشورهای اروپای مرکزی و غربی در سال جاری میلادی است، رییس جمهوری آمریکا تاکنون با رهبران کشورهای لهستان، مجارستان، رومانی، اسلواکی، اتریش و جمهوری چگ ملاقات داشته و دستورکار تمامی این ملاقات ها بر مسائل انرژی، امنیت و رشد اقتصادی این کشورها متمرکز بوده است.

اروپام **۱۳۰۲**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =