افشای نقش پمپئو در رسوایی «اوکراین گیت»

تهران- ایرنا - باوجود تلاش دولت «دونالد ترامپ» برای مانع‌تراشی درمسیر روند تحقیقات استیضاح، انتشار یک سری اسناد جدید حاکی است مایک پمپئو وزیر امور این کشور با رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ در موضوع اوکراین گیت در تماس بوده است؛ موضوعی که به سنگین‌تر شدن پروند استیضاح خواهد انجامید.

تارنمای آمریکایی پولتیکو گزارش داد وزارت امور خارجه آمریکا، جمعه شب اسنادی  متشکل از ۱۰۰ صفحه را منتشر کرد که تماس های مکرر بین پمپئو وجولیانی را با کمک مقام های کخ سفید در ماه اسفند و فروردین گذشته  (مارس) فاش می کند.

این اسناد ساعاتی بعد از ضرب الاجل دادگاه به عنوان بخشی از شکایت سازمان غیرانتفاعی «آمریکن اورسایت/ American Oversight» برای افشای اسناد مربوط به اقدامات ترامپ در اوکراین منتشر شده است.

این اسناد نشان می دهد که «مادلین وسترهوت» دستیار شخصی سابق ترامپ در ایمیلی که ۷ فروردین (۲۷ مارس) منتشر شد به جولیانی کمک کرده با پمپئو تماس برقرار کند. تلاش برای برقراری ارتباط بین پمپئو و جولیانی بعد از آن رخ داد که تیم جولیانی نتوانسته بود از طریق کانال های قانونی چنین ارتباطی را برقرار کند.

در این اسناد  از شهادت «گوردن ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا حمایت می شود. ساندلند در جلسه شهادت علنی خود در هفته گذشته مقام های ارشد دولت آمریکا را به مشارکت در تلاش های جولیانی و ترامپ برای فشار بر اوکراین با هدف تحقیقات درباره خانواده «جوبایدن» معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا متهم کرد.

برخی دیگر از شاهدان این پرونده از جمله «کورت ولکر» نماینده سابق آمریکا در مذاکرات صلح اوکراین و «دیوید هیل» دیپلمات ارشد وزارت امورخارجه آمریکا نیز به تیم تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا گفته اند که پمپئو با جولیانی در ارتباط بوده است.

ولکر گفت، نگرانی خود را درباره اقدامات جولیانی درباره اوکراین به اطلاع پمپئو رسانده بود به ویژه آن که جولیانی روایت های  نادرستی را درباره اوکراین به ترامپ بیان می کرد. ولکر گفت پمپئو به او پاسخ می داد که «خوشحال» است و تلاش می کند روایت های نادرست جولیانی را تصحیح کند.

پولیتیکو نوشت: پمپئو تلاش کرده از تلاش های جولیانی درباره اوکراین فاصله بگیرد زیرا جاه طلبی های سیاسی گسترده تری را از جمله رقابت  سنا در ایالت کانزاس دنبال می کند. کاخ سفید اعلام کرده که با تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا همکاری  نمی کند.

پمپئو بطور علنی درباره رسوایی اوکراین سکوت کرده  است و به دلیل همین سکوت خود با انتقادهایی مواجه شده است و حتی دفاعی از کارکنان خود نمی کند؛ کارکنانی همچون «ماری یووانویچ» سفیر سابق آمریکا در اوکراین که اردیبهشت گذشته (مه) در نتیجه کمپین فشار جولیانی از پست خود برکنار شد.

اسناد وزارت امور خارجه آمریکا همچنین شامل نامه امضا شده توسط ۶ نفر از سفیران سابق آمریکا در قدردانی از یووانویچ است.

در آن زمان برکناری یووانوویچ، بیان شد وی منصوب دولت قبلی آمریکا بوده و از دموکرات‌ها حمایت می کرده است.

«آستین اِورز» (Austin Evers) ) مدیر اجرایی سازمان «آمریکن اورسایت» در بیانیه  ای گفت که اسناد منتشر شده شواهد بیشتری را در تحقیقات استیضاح فاش می کند و  تلاش های دولت ترامپ را برای مانع تراشی در مقابل تحقیقات به مثابه مانع تراشی در اجرای عدالت عنوان کرد.  وی در این بیانیه آورده است: ملاحظه می کنیم که پمپئو چگونه از ارائه اطلاعات به کنگره خودداری می کند. این اسناد شواهدی از اقدامات رودی جولیانی تا دفتر بیضی شکل و وزیر امور خارجه را برای تسهیل کمپین تخریب وجهه یک سفیر آمریکا را نشان می دهد.

روند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه او با رئیس جمهوری اوکراین آغاز شد.

ساندلند روز چهارشنبه در پنجمین نشست علنی تحقیقات استیضاح ترامپ که در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد ، وقوع بده بستان در موضوع اوکراین را تایید کرد و گفت ترامپ دستور داده بود درباره اوکراین با جولیانی کار کنیم و او هم خواستار بیانیه عمومی ولادیمیر زلنسکی درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات ۲۰۱۶ بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =