نمایندگان با اولویت بررسی طرحی درباره دوتابعیتی‌ها مخالفت کردند

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اولویت طرح اصلاح قانون تابعیت رای مخالف دادند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز – یکشنبه- مجلس شورای اسلامی با ۷۸ رای موافق؛ ۶۴ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه با اولویت اصلاح قانون تابعیت مخالفت کردند. ۴۷ نفر از نمایندگان در رای گیری شرکت نکردند.

حسنیعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر به عنوان طراح و نماینده درخواست کنندگان اولویت گفت: نداشتن تابعیت مضاعف از شاخص‌های حکمرانی خوب در اکثر نظام‌های سیاسی دنیا است، وجود دشمن یا مخالف برای هر دولت و کشوری در طول تاریخ همواره مطرح بوده است.

وی عدم اصلاح این قانون در تعارض با منافع کشور و وسیله ای برای گرو کشی بدخواهان کشور عنوان کرد و گفت: تجربه بعد از انقلاب نشان داده که عوامل مقابله با مطالبات مردم؛ حضور دو تابعیتی‌ها در گلوگاه‌های تصمیم سازی و تصمیم‌گیری کشور بوده است؛ وظیفه حاکمیت و ما به عنوان قانونگذار، اصلاح قانون و بستن راه‌های نفوذ و عناصر وابسته به دشمن است.

حاجی دلیگانی گفت: پیام اصلی این طرح این است که افراد دوتابعیتی با خوداظهاری اعلام کنند که علاوه بر تابعیت ایران از تابعیت کشور دیگری نیز برخوردار هستند.

جلیل رحیمی جهان آبادی در مخالفت با این اولویت گفت: این طرح در کمیسیون قضایی مجلس که متشکل از حقودانان و قضات و کلای برجسته کشور است، رد شده است؛ اکنون کشور درگیر مسایل و مشکلات اقتصادی است، چرا باید برای این طرح که ضرورتی ندارد، اولویت قائل شویم.

وی ادامه داد: مشکلات بر مردم فشار وارد می‌کند، بهتر است که وقت مجلس را برای مسائلی قرار دهیم که مورد تاکید رهبری و ملت ایران است.

احد آزادی‌خواه نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با این اولویت گفت: تابعیت قانون مشخص و مدونی ندارد و در برخی موارد نظارت ما ضعیف بوده است؛ باید عنان کشور را به دست کسی بدهیم که عرق ملی داشته و ایران دوست باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =