۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۰
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 83566603
۰ نفر

برچسب‌ها

زیست‌بوم رو به رشد سلامت در ایران

کیارش فرتاش| پژوهشگر معاونت سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
زیست‌بوم رو به رشد سلامت در ایران

بر اساس جدیدترین گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، ایران در دو دهه اخیر در تولید علم تحولی چشمگیر داشته است. از جمله رتبه‌های قابل توجه ایران در این گزارش می‌توان به رتبه ۴ در فناوری نانو اشاره کرد.

همچنین کسب رتبه ۱۲ در زیست مهندسی و رتبه هشتم زیست مواد در سال ۲۰۱۷ از جمله دستاوردهای دیگر کشورمان است که تاکنون به دست آمده است.

گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری، وضعیت نوآوری در یک حوزه موضوعی را در کنار رتبه‌بندی کشورها بررسی می‌کند و چشم‌اندازها و چالش‌های نوآوری در آن حوزه را مورد بحث و تحلیل قرار می‌دهد. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری که حوزه سلامت را مورد بررسی قرار داده، برای اولین بار و در فصلی مستقل در گزارش یاد شده به بررسی نوآوری‌های پزشکی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

زیست‌بوم نوآوری سلامت کشورمان، یکی از محورهای مورد توجه این فصل از گزارش شاخص جهانی نوآوری بوده است.

این گزارش که با اشاره به زیست‌بوم نوآوری در حال گسترش بخش سلامت در ایران، توسط مجموعه‌ای پویا از سیاست‌ها، مشوق‌ها و نهادهای تنظیم‌گیر پشتیبانی می‌شود، بیان می‌کند: «در زیست‌بوم نوآوری سلامت ایران، هم‌افزایی مناسبی بین سیاست‌ها و تنظیم‌گیری شگل گرفته و به صورت هم‌زمان از طرف عرضه و تقاضا نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است.»

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، نوآوری در طرف عرضه نوآوری، زمینه را برای نوآوری‌های درون‌زا در بخش سلامت فراهم آورده در شرایطی که راه‌حل‌های متداول (واردات دارو و تجهیزات پزشکی) گران قیمت و بعضاً به دلیل تحریم‌ها دشوار بوده است.

این گزارش به جایگاه ایران بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) اشاره کرده و آورده است: متوسط طول عمر در ایران از ۵۱.۱ سال در دهه ۱۳۶۰ شمسی به ۷۶.۲ در سال ۱۳۹۷ رسیده که افزایش قابل توجه ۲۵ ساله در سه دهه گذشته را نشان می‌دهد.

زیست‌بوم فناوری سلامت

بر اساس این گزارش، تلاش‌های توسعه علم، فناوری و نوآوری برای تحول در بخش سلامت به هم‌افزایی میان عرضه سرمایه انسانی، ارتقای رژیم فناورانه و زیست‌بوم نوآوری منجر شده است.

نوآوری‌های پیشرفته پزشکی از طریق آموزش پزشکی در حال گسترش، حمایت از تحقیق و توسعه در دانشگاه‌ها، بنگاه‌ها، خلق سیاست‌ها و زیست‌بوم حامی نوآوری در حال تکثیر است.

زیست‌بوم نوآوری سلامت در ایران توسط ۱۹۳۰۰ عضو هیأت علمی ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی، ۳۷۴۵۰ منتشرات علمی و ۱۸۵۹ درخواست ثبت اختراع در سال ۲۰۱۸ پشتیبانی شده و از ظرفیت بالایی برای میزبانی پژوهش‌های پیچیده در حوزه سلامت برخوردار است.

شبکه توزیع یافته و کارآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور مسئول آموزش پزشکی و نیز پژوهش‌ در خصوص مسائل سلامت و بیماری‌های منطقه‌ای هستند. این شبکه در ۱۰۰ درصد مناطق شهری و ۹۸ درصد مناطق روستایی، خدمات اولیه سلامت را در اختیار ایرانیان قرار داده‌اند.

گسترش کارآفرینی در حوزه سلامت

طیف گسترده‌ و متنوعی از بازیگران در زیست‌بوم نوآوری سلامت ایران نقش آفرینی می‌کنند که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین بیش از ۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان، ۷۳۹ مرکز پژوهشی از جمله انستیتو پاستور، موسسه رازی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری، ۴ پارک علم و فناوری و ۷۸ مرکز رشد کسب و کار اختصاصی حوزه سلامت، به علاوه ۲۷ پارک و ۶۸ مرکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در حوزه‌های مرتبط با سلامت فعال هستند از بخش‌های دیگری هستند که گزارش شاخص جهانی نوآوری در زیست‌بوم نوآوری سلامت ایران مورد توجه قرار داده است.

بر اساس این گزارش، دفاتر مالکیت فکری ملی، استانی و دانشگاهی، ۷۹ مرکز نوآوری و ۲۹ شتاب‌دهنده فعال در حوزه‌های مرتبط با سلامت در سراسر کشور، از دیگر نقش‌آفرینان این زیست‌بوم پویا هستند.

گسترش هر چه بیشتر زیست‌بوم

گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، راه‌کارهایی را برای تداوم روند توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران پیشنهاد داده است.

این گزارش به نیاز به تغییر تدریجی نگاه جایگزینی واردات به توسعه صادرات که تضمین‌کننده استمرار و موفقیت فعالیت‌های نوآورانه سلامت و نیز پوشش‌دهنده هزینه‌های تحقیقاتی توسعه داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل و کسب درآمد ارزی خواهد بود اشاره نموده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، این روند در سال‌های اخیر از طریق  الزامات سخت‌گیرانه‌تر مرتبط با تولید، آزمون، استاندارد و ... در ایران شدت گرفته که نیازمند حمایت و تسریع بیشتر توسط دولت است.

گزارش یاد شده همچنین بر لزوم تداوم اعتماد دولت به بنگاه‌های داخلی درگیر در نوآوری‌های پزشکی تأکید کرده و معتقد است این روند همان‌طور که در گذشته جواب داده، باید حفظ و به صورت گسترده‌تری تقویت شود.

گزارش شاخص جهانی نوآوری حمایت دولت از شرکت بزرگ و با فروش بالا در حوزه سلامت باید به صورتی ویژه و خارج از تشریفات اداری معمول را مورد اشاره قرار داده است. مجمع پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان که اخیراً توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت ویژه از شرکت‌های برتر دانش‌بنیان طراحی و در حال پیاده‌سازی می‌باشد، گامی اثرگذار در این حوزه ارزیابی شده است.

متنوع شدن سازوکارهای تأمین مالی نوآوری‌های پزشکی فراتر از مکانیزم‌های معمول و ریسک‌گریز وام، لیزنیگ و تسهیلات بانکی به مکانیزم‌های ریسک‌پذیر مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی جزو راه‌کارهایی می‌باشد که گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ برای ایران پیشنهاد کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش